Šest „anglických“ témat pro Ivču Miličkovou
Hláška: "Když nevíš co, vsaď Ivču...", u nás za posledních pár let zlidověla. Jenže už jsou to dobře čtyři měsíce, co má Iva Miličková za svůj nový domov anglický Newmarket.
Česko opustila po své nejzdařilejší sezóně, ve které se jí podařilo kromě řady jiných úspěchů dosáhnout i vítězství v jednom z největších českých dostihů, Velké ceně Prahy (Gd 3) s Blue Coralem. Minulý týden měla kratší dovolenou, na které se zastavila i ve Velké Chuchli. Poseděli jsme a popovídali o tom, jak se jí momentálně vede a jak se na ostrovech trénují dostihový koně.
Michael Jarvis vs. Clive Brittain
U Clivea Brittaina jsem strávila loňskou zimu a nastoupila u něj i na podzim. Už za měsíc jsem ale přestoupila k Michaelu Jarvisovi. Důvody? Nevyhovovalo mi bydlení, kde mě nemohl navštěvovat můj přítel, připadala jsem si jak někde na internátu. Také jsem neměla žádné určené koně na starost, prostě jsem se starala každý den o jiné, které mi trenér přidělil na tabuli. Víš, já když někde dělám, mám ke koním vztah, potřebuju mít mezi nimi nějakého oblíbence. To u Brittaina nebylo dost dobře možné. U Jarvise mám na starosti tři koně, dva dvouleté (hřebce a klisnu) a jednoho tříletého. Roli hraje i podíl z výher, které tobě svěření koně vydělají, tzv. "pool money". Když máš štěstí a trefíš na koně, který se vypracuje až třeba na Graded úroveň, je už to velmi zajímavá finanční odměna. Co se mi ještě u Jarvise líbí, je jeho citlivý přístup k manažování, snaží se najít koni vždy ten nejlehčí dostih a laťku mu zvyšovat postupně. Oproti tomu Brittain, když tušil že kůň by mohl být budoucí hvězda, poslal ho třeba hned do listed dostihu...
Trénování
Občas když někdo přijede z Anglie na dovolenou, vypráví, jaké mamutí dávky tam koně v tréninku musí zvládat. I já jsem byla v prvních dnech trochu zaskočená, ale když pak na koních jezdíš a zjistíš, že i po práci jsou "fresh" (česky "nafrišovaný"), musíš uznat že to není nějak přehnané. Ostatně každá stáj má svůj systém.
U nás je standartní cvalová práce čtyři furlongy (asi osm set metrů), kterou koně absolvují do prudkého kopce dvakrát. Galupy jsou ve středu a v sobotu, skládají se z rozpracování v pomalém cvalu na 4 f, pak následuje hlavní ostrá práce, obvykle na 6 -7 f. V neděli mají koně volno, většina jich je doma.
Krmení
Úměrně náročné práci dostávají koně i kvalitní krmení, tady je rozdíl oproti Česku opravdu velký. U Jarvise dostávají koně speciální směsi, ve kterých je jen velmi málo jádra, to se zalévá trochou horkého šrotu. Přesné složení ale asi jen tak někdo nezná... Brittain měl směsi ve kterých zas bylo jádra víc, do nich se přidával třeba med nebo česnek. Zajímavá věc jsou i takzvané "pille". Jsou to prostě pilulky na zklidnění, koně je dostávají po dni volna, aby byli klidnější a předešlo se tak zbytečným zraněním.
Ježdění dostihů v Anglii
Samozřejmě že nějaká šance by byla, to už ukázal "Pinďa". Ale člověk by to musel zkusit u malého trenéra, kde by samozřejmě dostal o dost menší finanční ohodnocení, než tady, v Newmarketu. Já teď nemám chuť začínat zase znova od nuly, jezdit třeba jeden dostih za měsíc a postupně se vypracovávat. K tomu momentálně nemám motivaci.
Volný čas
Nenudím se, volného času zas tolik není. Volno mám jen v sobotu odpoledne a celou neděli, ale jen jednou za dva týdny. Vlastně to odpovídá chuchelskému systému s volnem v úterý. Kdo má zájem, může získat kartu do Astley Club, to je služba pro lidi, co dělají u koní v Newmarketu. Tahle karta obsahuje různé slevy třeba do fitness clubu, na aerobic, bazén je zdarma. Taky se musím učit anglicky, naštěstí mám přítele, který mě k tomu nutí. Koukám se na televizi a ráda se bavím s lidmi okolo, takže to jde rychle.
Bookmakers?
V Newmarketu jsou "bookies" na každém rohu, zatím jsem jich napočítala nejmíň deset. Zajdu, když běží kůň od nás. Už jsem si i vsadila, ale znáš mě, zas tak žhavý to není. Jestli jsem vyhrála? Jo, asi libru. No, možná jsem jí vlastně prohrála...(smích).
České téma - tip na neděli
V neděli běhá pár koní které znám, v minulosti jsem je jezdila. Nejvíce se mi na startce líbí klisny Luthien a Allez. Pokud si ale mezi nimi mám vybrat jen jednu, na kterou bych vsadila, volím Allez od mého bývalého chuchelského trenéra Šatry. Při svém posledním běhání ukázala nádherný speed. Menší obavu mám jen z distance, snad pro ní nebude příliš krátká.
Ferdinand Minařík (Whaler)