Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Shamalgan se představí českému publiku

Shamalgan se představí českému publiku
paris.turf.com

Loňský Kůň roku Shamalgan (1,44:1) strávil celou loňskou sezónu na francouzských drahách a tam by měly často směřovat i jeho letošní kroky. Sezónu ovšem zahájí 54. Velké dubnové ceně (I. kat., 1830 m), kde se po roce a půl představí českému publiku.

Naposled byl totiž v Chuchli k vidění v Ceně zimního favorita, kde si v rekordu dostihu připsal své doposud jediné životní vítězství. Jeho loňská umístění ale tento výkon vysoce převyšují. Zmínit je z nich třeba především jeho senzační bronz z klasického Poule D’Essai Des Poulains (Gr.1) a druhou příčku z Prix Eugene Adam (Gr.2), kde prohrál rozdílem pouhého krku. To jsou výsledky, o nichž si můžou nechat jeho nynější soupeři jenom zdát, takže mu náleží role jasného favorita. Trenér Šavujev sice avizoval, že půjde především o přípravný start a ty v případě jeho dřívější hvězdy Darsalama občas končili překvapením, ovšem to se tentokrát příliš čekat nedá. Zaprvé je totiž Shamalgan o poznání chtivějším koněm než Darsalam a senzaci nenapovídá ani forma předvedená před týdnem jeho tréninkovými druhy.

Bojovat by se tedy mělo jen o druhé místo, na které aspiruje i zkušený Sharpour (4,5:1). Ten loni své konto obohatil ziskem čtveřice cenných vítězství, ale ve dvou nejvýznamnějších mílařských vrcholech se do boje o vítězství nezapojil. Své nejlepší léta má tedy zřejmě za sebou, ovšem jeho podzimní pardubické vítězství naznačilo, že tato distance mu sedne. Naopak Malq  (5:1) ukázal loni velký progres, který vyvrcholil jeho těsným stříbrem z Velké ceny Prahy. Zmíněnému Sharpourovu pardubickému triumfu pak sice přihlížel až ze čtvrtého místa, ale tamní dráha s ostrými rohy mu příliš nesvědčila.

Ze zástupců loňského klasického ročníku může vysoko zamířit i Skarabeus (7,77:1), který sice zůstal na jaře trochu za očekáváním, ale po letní pause, během níž byl vykastrován, se vrátil na dráhu pohodlným mosteckých triumfem. Své zlepšení pak potvrdil v KMET Cup Classic, kde v silný konkurenci uhájil po aktivním průběhu třetí místo, přičemž dnešní o 600 metrů kratší distance by mu měla sedět lépe.

Dvojici svých svěřenců vyšle na start Václav Luka. Z nich by měl být šancovější Peerless Squeak (8,5:1), pro kterého se ukázala být derby distance trochu dlouhá, a při návratu na trať 1800 metrů dlouhou ovládl stylem start – cíl mosteckou Velkou letní cenu. Uspět v Českém derby se pokoušel i Fabregas (12:1), ale o jeho distančních preferencích platí v podstatě to samé co u jeho tréninkového kolegy. To dokázal na závěr sezóny v Pardubicích, kde s přispěním Chaloupkova výborného odhadu tempa vybojovat třetí dotaci.

Vedle Shamalgana bude trenér Šavujev věřit i v úspěch Mr Mozzarta (12:1). Ten se nacházel do této zimy v srbském tréninku, přičemž nejvíce o jeho šancích napovídá start v bratislavské Ceně Rezona, kde skončil druhý. Na vítězné vlně stáje Rabbit Trhový Štěpánov se loni na jaře vezl i Pumpkin (12:1). Jeho poslední formy už ale tak slavně nejsou a „králíci“ letos první neděli zůstali za očekáváními. Úspěšná loňská sezóna vynesla Devil’s Stara (12:1) mezi domácí elitu, která ale zřejmě bude nad jeho síly.

foto: Shamalgan při druhé příčce v Prix Eugene Adam

(vab)