Sharpour nastoupí v roli desetinového favorita

foto jiří kurzweil
Na startu Lázeňské Míle - Ceny Společnosti Aquatherm Group KV, s.r.o. (NL, 1600 m) bude sice chybět ve stejný den do Bratislavy mířící Blue Coral, ale jinak se v ní představí takřka kompletní domácí mílařská elita.

Favoritem dostihu je vítězství obhajující Sharpour (1,6:1). Ten letos předvádí ještě lepší formy než v předchozí sezóně, když nejprve porazil De Roberta v jedničce na 1400 metrů a následně nenašel přemožitele ani ve Velké květnové ceně. Po úspěšném jaru ho jeho realizační tým nasměroval do Longchamp, kde nestačil na lepší než sedmé místo, ale v těžké konkurenci ztrácel jen 6 1/2 délky na vítěze a navíc potřeboval trochu delší dostih. O derby dni se letos poprvé utkal s Blue Coralem, kterého sice ohrozit nedokázal, ale vzhledem k dalšímu italskému startu loňského koně roku to žádný pokles formy znamenat nemusí a tady by se měl vrátit na vítěznou vlnu.

Situaci by mu měl nejvíce komplikovat The Joe Mcardle (3,5:1), jenž na něj z druhého místa v květnové ztrácel 2 1/2 délky, přestože byl zvýhodněn dvěma a půl kilogramy. Poté i on zamířil do země galského kohouta a obsadil těsné druhé místo. Na rozdíl od Sharpoura ale zamířil na menší dráhu do Lyonu, kde ač se běžel dostih o vyšší dotaci, narazil tam na přijatelnější soupeře.

Velké pořadí doplnil ve Velké květnové Paldox (12:1). Ten letos změnil trenéra i majitele, a přestože svoji sérii nepřetržitých tabulových umístění prodloužil už na sedmnáct, až na zmíněný výkon z květnové zůstává svým dřívějším formám něco dlužen. Poprvé v Česku se v této sezónně představí Hard Warrior (6:1), který byl v minulých měsících dvakrát k vidění na své oblíbené dráze v Ebreichsdorfu a získal tam dvě čtvrtá místa. Mimo nich také zaznamenal druhé místo v Mnichově. Dvojici koní připravuje pro tento dostih trenér Váňa. Vyšší ambice z nich má Dantes Peak (7:1), jenž se na roviny vrátil po podzimu stráveném na skocích a minule nestačil jen na Blue Corala se Sharpourem. Bude se ale tentokrát muset obejít bez v Bratislavě jezdícího žokeje Ráji. Hefner's Choice (12:1) pře dvěma týdny finišovala třetí v Letní ceně klisen. Zkrácení distance jí prospěje, ale tady narazí na podstatně silnější společnost.

Překvapit by mohl Starfighter (10:1), který se minule po sprinterských pokusech vrátil vítězně na míli, a i když se jednalo jenom o druhou kategorii, na startu bylo i několik jedničkových koní. Mezi ně patřil i Roman Emperor (7:1), jenž předtím doběhl senzačně druhý v mostecké Ceně jezdectví a ve zmíněném dostihu byl v cílové rovině křižován a přesunut ze čtvrté na třetí příčku. Klasický ročník bude zastupovat v Ceně Arvy vítězná Trinity (8:1), jejíž výsledek napoví o úrovni tříletých klisen. Její vrstevník Golden Eagle (8:1) minule přinesl trenéru Šavujevovi letošní první zásah, ale to bylo v dostihu pro nezvítězivší. Předtím v Blue Coralově jedničce uzavřel výsledkovou listinu, když jen o místo lepší byl letos v nižších kategoriích už dvakrát triumfující Asijský Tygr (14:1). Sestavu doplňuje Acoss (14:1), proti němuž kromě nepřesvědčivého posledního běhání hovoří i délka dostihu.

Druhým vrcholem dne je Cena společnosti TENZA a.s. (II, 2400 m). V ní bude vstupovat do sezóny Savignon (2,25:1), který v tomto dostihu začínal i loni a nestačil jen o krk na stájového druha Klause. Poté zamířil do podzimních vytrvaleckých vrcholů, v nichž sice na žádné vítězství nedosáhl, ale vždy se vešel do nejlepší trojice. Spolufavoritem dostihu je Duplo (3:1). Ten začal sezónu dobrým pátým místem v Memoriálu Vlastimila Smolíka, přestože mu jako koncovému koni profil mostecké dráhy nesedí. Ve Zlatém poháru skončil sedmý, když v něm se sešla výborná konkurence. Letos poprvé bude v jeho sedle šampión Janáček. Na startu bude dále například šestá z napajedel Szermierka (6:1)nebo nejvyšší váhu nesoucí vítěz zdejší dvojnásobné míle Winky Tinky (8:1). Vylepšit reputaci si budou chtít poslední dva z Českého derby Oranzovy Expres (8:1) a Victory Next (8:1).