Silný Váňův lot prověří hlavně cizinci a Amant Gris

Silný Váňův lot prověří hlavně cizinci a Amant Gris
©Foto: www.fotokisza.com - Amant Gris
Jednoznačně nejsledovanější domácí dostihovou události bude stejně jako každý rok Velká pardubická České pojišťovny (Stch CC, L, 6900 m). O triumf v ní bude usilovat 16 koní a jezdců, z nichž tři přicestují ze zahraničí.

Tradičně budou mezi favority patřit svěřenci trenéra Váni. Ten do dostihu nasměroval čtveřici koní, mezi nimiž nechybí obhájkyně vítězství Sixteen (2,5:1). Ta letos tolik nezáří, nutno ovšem říct, že i loni se rozjížděla pomaleji a její forma by měla gradovat právě o tomto víkendu. Stálicí VP je v posledních letech Decent Fellow (5:1), který od roku 2002 skončil ve vrcholu sezóny nejhůře třetí. Je ale především tempařem a ve svých třinácti letech už není v závěru nejrychlejší. To Juventus (3,25:1) se zdá být na vrcholu sil, když letos ho ve třech startech porazil jen momentálně zraněný předběžný favorit vrcholu sezóny Moning Let. V jeho sedle bude velezkušený Josef Váňa, jenž bude ve svých 55 letech útočit na své šesté jezdecké vítězství ve VP. Nejmenší naděje z Váňova kvarteta jsou dávány Mr Landovi (16:1), i on šel ale letos nahoru a dotovaným umístěním nepřekvapí.

Tradičně bývají pro Váňovce velkým nebezpečím koně v tréninku Čestmíra Olehli a obou Holčáků. Ovšem letos nemá prvně jmenovaný na startu žádného ze svých svěřenců a z Velkých Karlovic přicestuje jen svěřenec Radka Holčáka Numero Due (12:1). Ten byl pokládán především za bratislavského specialistu, ale jeho poslední starty v Pardubicích naznačují, že minimálně o některou z nižších dotací by měl bojovat. Silné duo vyšle na start trenér Theimer, a to v jediném letošním startu třetího v druhé kvalifikaci Klipa (11:1) a především Amant Grise (5:1). Tento bělouš opanoval první kvalifikační dostih a poté zadrženě zvítězil v Bratislavě. Patří tak i při své premiéře ve VP k jejím největším favoritům.

Bez šancí rozhodně nejsou ani cizinci a zvlášť dobře vypadá italský Fatal Mac (7,77:1), který kraluje meranským crosscountry a není vyloučeno, že vítězství se bude tentokrát stěhovat po trase ČR - Itálie opačným směrem než obvykle. Z ostrovů přicestuje loni zde čtvrtý Ivoire de Beaulieu (10:1) a sedmý z Velké národní Nadover (6:1), který se zase může opřít o pardubické znalosti svého trenéra Charlieho Manna a i podle ratingů by měl být šancovějším z Britů.

Zbylá šestice účastníků zaznamená výrazný úspěch jakýmkoliv tabulovým umístěním. Marath (14:1) byl překvapivě úspěšný ve třetí kvalifikaci, kde doběhl druhý, ale jeho zbylé výkony jsou o hodně slabší. Zkušený Hirch (25:1) měl slušnou formu na jaře, z posledních třech startů ovšem dokončil jen jeden a žádná sláva to nebyla. Pomoci by mu mohla podpora vítězství obhajujícího žokeje Andrése. Jung (22:1) byl od nejlepších letos vždy hodně vzdálen a svému loňskému výkonu z Ceny Labe se přiblížit nedokázal. Spíše v Mostě se daří Kasjerovi (25:1), který navíc s dostihy přes pět kilometrů nemá moc zkušeností. Profil (30:1) zatím ve své kariéře nedosáhl na jedničkové umístění a otázka je jak si povede jeho jezdec Jan Rája, který letos nad skoky startoval jen čtyřikrát. Icare Du Renom (100:1) sice dokončil před dvěma lety VP na čtvrtém místě, ale od té doby nepředvedl nic, co by mu dávalo šance na zopakování podobného výsledku.

V neděli se odběhnou ještě dva dostihy kategorie listed. Dříve z nich přijde na řadu Cena Paramo (Stch, L, 4400 m), kde bude pozici tutovky dne hájit výborný Royal Mougins (1,3:1), jehož vítězná série minule sice skončila, byl ale poražen především kvůli velkému váhovému rozdílu oproti svému přemožiteli Paracchinimu. Navíc distanc pro něj tehdy byla trochu krátká. Nejblíže v cíli by mu měli být první dva z chuchelské jedničky Amber Hill (4,5:1) a Mandarino (5,5:1).

Startu v Ceně Labe (Stch CC, L, 5200 m) dal přednost vítěz závěrečné kvalifikace na VP Pocci (2,35:1) a bude největším favoritem dostihu. Na start se postaví i ve zmíněném dostihu za ním o 5 ½ délky třetí Ascot (4,5:1). Před čtyřmi týdny v Pardubicích slavil vítězství Tomis (3:1), když po boji získal dostih třetí kategorie. Jen jedno suverénní vítězství v Albertovci letos zaznamenala Shirley (5:1), která se bude snažit vylepšit své loňské čtvrté místo z tohoto dostihu. Claudio (6:1) zahájil sezónu dvěma vítězstvími v menších dostizích a minule nestačil ve druhé lize jen na výbornou dvojici Numero Due, Welldancer.

V prvních dostizích pardubického programu má silné zastoupení stáj Wrbna Racing. Mezi tříletými proutěnkáři by měla triumf brát její barvy nosící Hemagé (2:1), které by mohli situaci znepříjemnit nejspíše Grizli (3,75:1) a Chenonceau (4,5:1). V crosscounty pro čtyřleté by měl zase zabodovat loňský derby účastník Ignácio (2,35:1). Na post nejvyšší si ovšem asi dělá zálusk i Nepal (2,85:1) a letos poprvé nad skoky v Čechách startující Ilion (4:1). Do třetice jsou žlutomodří v pozicích favoritů zásluhou rekonvalescenta Red Dancera (3,25:1), který bude čelit především italskému Sergente Garciovi (3,25:1). V největším dostihu přes proutěné překážky v rámci odpoledne zřejmě odskočí s nejnižším kurzem nad skoky zatím neporažený Goldrun (3:1), kterého vyzve z Británie přicestovavší Poseidon`S Secret (3:1)nebo dobrým spídem disponující Color Man (4,5:1). Souboj o nejlepšího krosaře na krátkých distancích by se měl odehrávat mezi Aspirantem (2,25:1) a Archeou (2:1), které od sebe dělil posledně jen rozdíl krku.

Jaroslav Fabris (Vabank)