Slovenské derby - Tullamore pro exfederální double

Slovenské derby - Tullamore pro exfederální double
©Foto: www.fotokisza.com - teddy ready

V neděli se na bratislavském závodišti v petržalském Starém háji uskuteční vrchol letošní dostihové sezony a Slovensku a to mítink, který vyvrcholí šestnáctým ročníkem slovenského derby. Itinerář slavnostního odpoledne zahrnuje celkem devět dostihů, z nichž vedle již zmiňovaného derby dalších pět má status první kategorie. Připravený program začíná ve 14:15, přičemž samotné derby by mělo být odstartováno v 18:00. Do startovních boxů 16. Slovenského derby označeného jako Vel´ká cena OTP Banky Slovensko (Gd-3, 3l., 2400 metrů, 2 000 000 SK) se postaví čtrnáct uchazečů o klasický triumf, šestici zástupců domácích stájí vyzve stejný počet koní v českém tréninku za asistence dvojice koní trénovaných v Rakousku.

 Z domácích úcastníku se jako nejvážnější kandidát na vítězství jeví vítěz Starohájského kritéria Teddy Ready (ž. Srnec), u kterého však není úplne jasné prostojí-li distanci jedné a půl míle, neboť svůj poslední a dosud jediný start na této distanci v Českém derby vinou nešťastné shody okolností pro pád jezdce nedokončil. Ani vítěz rakouských Trial Stakes Ypsillon King (O´Neill) na tom s vytrvalostí pravděpodobně není nejlépe, o čemž může svědčit jeho zahasnutí v závěru Starohájského kritéria, ale na druhou stranu tento efekt mohl být způsoben příliš brzkým nástupem ve snaze nezopakovat chybu ze slovesnké VJC. Z domácích úcastníku by se nemělo zapomenout na All About Sama (Drowne), vítěze Vederemo-Rennen a Box Hilla (ž. Juráček) naposledy třetího z rakouského derby, zatímco Valiant (ž. Koplík René) a Singleton (Šara) jsou outsidery.

Nejvyšší ambice z koní v českém tréninku si na start pochopitelně ponese vítěz slovenké VJC a českého derby Tullamore (ž. Janáček), kterého do dostihu doprovodí jeho tréninkový a stájový kolega Vitulus (ž. Koplík Radek) v českém derby stříbrný. V rakouských klasikách dvakrát druhý Connex (ž. Lukášek) také nebude chtít odejít s prázdnou zatímco zklamavší favorit českého derby Budapest (ž. Rája), kterému místo ve startovních boxech uvolnil až škrt německého Ostlanda, se bude snažit především o návravu pošramocené reputace. Za černé koně dostihu je možné považovat dvojici Swakopmund (ž. Miličková), který ve třech posledních startech ve Velké Chuchli neoslnil, ale v Bratislavě se mu předtím poměrně dařilo a šetrne menežovaný Magic Slipper (ž. Krowicki), který se neustále zlepšuje.

Dvojice koní v rakouském tréninku - Bold Dragon (Georgejev) a Royal Groom (ž. Havlík) by v dostihu neměla hrát podstatnější roli. Pod čarou čeká na svoji šanci dvojice Irgiz (Turgajev) a Colorado Kid (ž. Šmída), avšak ani oni by se v případě startu neměli zapojit do podstatného dění.

K rámcovým jedničkám:

Cena Muscatita (I. kat., 2l, 1200 m, 150 000 Sk) - z jedenácti startujících juniorů mají největší šanci poprat se o vítězství tři klisny, česká Geneve (Vokálková), maďarská Illiana (Georgijev) a slovenská Pearl of East (ž. Šmída).

Cena Mysa (Listed, 3+, 1000 m, 330 000 Sk) - mezi oktetem potencionálních uchazečů o vítězství v tomto dostihu je jednoznačným favoritem středoevropský hegemon Scyris (ž. Havelková), který se po výpadku ve Ceně Ministerstva podohospodárstva SR, rehabilitoval vítězstvím v Ebraichsdorfu a který na této distanci dosud neprohrál. Zajímavé bude sledovat jak si poprvé mezi nejlepšími sprintery povede My Dragon.

Bratislavská míl´a (Listed, 3+, 1600m, 330 000 Sk) - startovní pole představuje nejlépe obsazenou míli v regionu za posledních minimálně pět let. Tradiční příslušníky zdejší kolařské elity De Roberta (ž. Havelková) a Blue Corala (ž. Krowicki) prověří ve Střední Evropě poprvé startující koně, kteří mají ve svých kariérách i vítězství v dostizích se statutem Gr.2 - Apollo Star (ž. Koplík René) a Flashing Numbers (ž. Rája), to vše za asistence letos neporaženého maďara Atheneum (ž. Šmída).

Cena Pat´s Music (Listed, 3-4 klisny, 2000 m, 330 000 Sk) - konkurence na startu tohoto dostihu trpí blízkým termínem českého Oaks a tak konkurenci z české strany zastupuje zatím spíše dvojková Apaska (ž. Andrés), která prověří lehkou vítězku Derby trialu Sajgonku (ž. Šmída).

Zlatý pohár (Listed, 4+, 2600 m, 330 000 SK) - mezi devíti startujícími se představí nejlepší z posledních dvou vytrvaleckých dostihů pro starší v regionu. Favoritem bude vítěz Velké ceny Slovenska Ryan (ž. Juráček), jehož roli se budou snažit znepříjemnit první dva z pražského Zlatého poháru Camill (Drowne) a Saldenzar (Kerekes).

Otakar Nový (Barad-dur)