Uteče Rabbit Zamindar i zimní královně Magmě?
Chybět zde nebude vítězka Ceny zimní královny Magma (3,5:1), které byla vyhlášena nejlepší dvouletou klisnou za loňskou sezónu. V sedle bude mít svého tradičního partnera z posledních startů Václava Janáčka. Problémem pro ni může být nejvyšší startovní číslo, z něhož nebude mít cestu za dobrou pozicí jednoduchou. V nejvýznamnějším dostihu vyhrazenému dvouletým klisnám za sebou Magma nechala na druhém místě o 1 3/4 délky svěřenkyni Zdena Koplíka Trinity (3,5:1). Ta se bude snažit otočit poměr sil ze zmíněného startu, k čemuž by jí mohla pomoci výhoda dvou kilogramů. Velké šance na vítězství má bezpochyby Rabbit Zamindar (3:1), které přesvědčila o své výjimečné rychlosti dvěma suverénními triumfy na 1200 metrů a špatně si nevedla ani v 1800 metrů dlouhém Yoko Cupu, kde po aktivním počínání v průběhu dostihu skončila na třetí příčce. Hovoří pro ni i dobrá forma svěřenců trenéra Wroblewského.
Z Francie k trenéru Romanu Vítkovi přišla v průběhu zimy Sorbetiere (5:1), jejíž vizitka zatím čítá jeden vítězný start a určitě se může zařadit mezi tuzemskou elitu. Další dvě novicky na našich drahách absolvovali své dvouleté kariéry v Polsku a momentálně jsou v péči Františka Zobala. Oregonia (8:1) i Kordelina (10:1)už se vyřadily z kategorie nezvítězivších, ale tentokrát uspějí ziskem jakékoliv dotace. Dvojici svěřenkyň vyšle do dostihu i trenér Suchánek, jenž bude své naděje vkládat do čtvrté z CZK Dánské Princezny (7:1) a letos už startující Ksiežny Da Xian (10:1). Ta ve své letošní premiéře obsadila pátou příčku, přičemž před ní skončily dvě z jejích nynějších soupeřek. Minule o 6,5 kg méně nesoucí a o místo lepší Mayflover (12:1) by porážku vrátit mohla, ale Cantridaru (8:1) v cíli zřejmě znovu uvidí před sebou. Té totiž minule unikl plný zásah jen o krátkou hlavu a z klisen se startem v nohách vypadá rozhodně nejlépe. Letos se už na dráze ukázala i Jokoono (16:1), jíž se ovšem příliš nevedlo a ani podle ostatních bodů její kariéry jí nelze čekat vysoko. Vítězství ve trojkách loni získaly Aurevoir (10:1) a Celine (12:1). Jejich ostatní formy jsou ale podstatně horší, přičemž u první jmenované se dá tato skutečnost částečně omluvit tím, že v jediném startu po svém triumfu nevstoupila do startujících boxů. Crespigny (30:1) nevynikala ani v menších dostizích a při pokusu v jedničkové společnosti utrpěla debakl, který z ní dělá outsidera dostihu.
Zajímavé budou i další dostihy věnované klasickému ročníku. V Ceně Lorie (II, 1800 m) je očekávána především sezónní premiéra předběžného derby favorita Ivana Poddubnyho (1,5:1). Cestu za vítězstvím se mu budou snažit znepříjemnit přemožitel z jeho debutu Rabbit Well (3,5:1) nebo třetí místo ve finále Schaumann seriálu obsadivší Oniris (5:1). Favorita má trenér Šavujev i v Ceně Talcum (III, 2200 m), kam vyšle před týdnem druhého Golden Eagla (1,45:1), jemuž by mělo prodloužení distance jednoznačně prospět. Naopak otázka vytrvalosti je poměrně významná u první neděli vítězné Golden Sound (3,5:1), která je přesto podle sázkové nabídky druhou favoritkou dostihu. Zajímavá společnost starších koní se sejde v Ceně Ittec (II, 1800 m). Aspoň přiblížit se svým nejlepším formám se zde bude snažit Normen (2,5:1). Proti němu bude stát třeba osmý z Českého derby Teassio (4:1) nebo šestý ze St. Legeru Aspen (3,5:1), který ale bude nejvíce zatíženým účastníkem dostihu.
Jaroslav Fabris (Vabank)