Vyrovnané sestavě juniorů kvalita rozhodně neschází
Mimořádně vyrovnaná sestava se postaví na start nejvýznamnějšího českého dostihu pro dvouleté, kterým je tradiční 73. Ceny zimního favorita (I. kat., 1600 m). O tom vypovídá i sázková nabídka, v níž je pětice největších favoritů nabízena v kurzech od 4:1 do 5:1.
Mezi nimi je i druhý z Gerschova memoriálu My Afantou (5:1), jehož realizační tým ovšem avizoval, že se kvůli lehkému zranění z tréninku na start nepostaví. Chybět by naopak neměl před třemi týdny za ním finišující Almond Magic (5:1), od kterého se po výborném bratislavském debutu čekalo trochu více. Po pomalejším startu se s ním ale žokej Radek Koplík hodně přetahoval, a i proto nestihl finišem na vnější straně dráhy lepší než třetí místo.
Přemožitele výše zmíněného dua byl v „geršáku“ Hyacint, který sice tentokrát bude na startu chybět, ale jeho stájový druh Pegas (4:1) je kvalitní náhradou. V jediném českém startu sice bral mezi nezvítězivšími až třetí místo, ale tehdy musel v cílové rovině měnit stopu kvůli křižujícímu soupeři a ztratil jen délku na před týdnem ve francouzské Gr.3 solidně prezentovaného Betpak Dalu. Jeho italský debut i měsíc staré suverénní vystoupení z Ebreichsdorfu pak vypovídají o vysokých ambicích.
Ty má i duo trenérky Vocáskové. Z něj by měl být třídovější Captain Grant (4:1), který před čtrnácti dny zvítězil sice v nepočetné, ale zato kvalitně obsazené pardubické dvojce. Její distance 1100 metrů mu ovšem i vzhledem k jeho původu seděla více a mílové vítězství nad slabými bratislavskými soupeři není dostatečným důkazem, že si s nynější distancí dokáže poradit. Délka dostihu naopak nebude nejmenším problémem pro Paullinku (5:1). Ta totiž v Pardubicích triumfovala v ještě o 150 metrů delším dostihu a o jejích kvalitách svědčí i druhá příčka z „královny“. Otázkou je, jestli se na ní nepodepíše náročný program, protože jí čeká už třetí start za poslední čtyři týdny.
Na tabuli rozhodně nepřekvapí ani druhý z Karpatské ceny Tarant (7:1). Ten ale doposud startoval pouze v Bratislavě, přičemž minule se prezentoval taktikou start-cíl, jejímuž úspěchu nahrávají právě dráhy s kratší rovinou.
Plná sedmička zúčastněných koní se naposled prosadila v trojkové společnosti. Z nich vypadá nejlépe Šavujevův Mazhilis (7:1), jehož dva polosourozenci zvítězili v juniorském věku na listed scéně. Skok do jedniček může zvládnout i Vierville (9:1), která se před týdnem pohrála se slabší mosteckou konkurencí a v předešlých dvou startech jí porazila jen výborná Wanillca.
Po pouhém týdnu půjde na start i Champagne Rose (20:1). Ten se zbavil přívlastku nezvítězivší zásluhou kuriózního pádu Jana Ráji ze sedla jasně vedoucího Pintoretta a pokud nyní nenastanou žádné nepředvídatelné okolnosti, na nejlepší by stačit neměl. Podstatně cennější skalpy si při svém vítězství připsala Nurbela (10:1), když na jejím štítě skončili i Betpak Dala nebo Hycint. To ovšem bylo v polovině srpna a její od té doby trvající pausa vznáší otazníky.
Ve všech čtyřech životních startech skončil na medailových příčkách Aragorn (16:1), ovšem zatím startoval jen proti českým odchovancům a více by mu sedla trochu kratší distance. Míle bude zřejmě dlouhá i pro El Camina (14:1), který sice zavěsil hned při debutu, ale dostihové zkušenosti tehdy neměla ani většina jeho soupeřů. Starbuck (20:1) by měl v budoucnosti mířit na distance nad dva kilometry a přes vítězství v Lysé by se letos mezi elitou ročníku výrazněji prosadit neměl.
To platí i pro rovněž majitele pozdního původu Angel Rocca (20:1), jehož maximem je vzdálené páté místo mezi nezvítězivšími. O mnoho lépe nevypadají ani ambice druhého ze svěřenců Eduarda Kotába Romantique Rouge (14:1). Jeho posledním absolvovaným dostihem je totiž Cena Masise, jejíž doběh uzavřel.
(vab)