Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Whaler: „Železná lady“ před další výzvou

Whaler: „Železná lady“ před další výzvou

Po letní pauze se opět rozbíhají dostihy na naší scéně. Sice se tento týden běhá jen v Karlových Varech, tradiční Dolejšího memoriál je ale velmi dobře obsazený a zaslouží si bližší pohled.

Úvodem se ale vrátím ke dvěma událostem, jež se samozřejmě též týkají dostihů. Tou první je rozhodnutí Dostihového soudu o přehození posledního dostihu v Brně z 2. července. Je třeba předeslat, že tehdy na tomto malém závodišti nebyla k dispozici kamera, což jistě není ideální. Smluvený kameraman prý na poslední chvíli vypověděl službu a náhradního už se nepodařilo sehnat. Pořadateli tedy nezbylo nic jiného, než uskutečnit dostihový den bez video záznamů. Jak už jsem poznamenal, situace nebyla ideální, ale nevím, jak jinak to pořadatel mohl řešit.

Bohužel, jak už to tak bývá, došlo v posledním dostihu k nějaké strkanici mezi dvěma koňmi a Dostihová komise se rozhodla o přehození jejich pořadí v cíli. Vzhledem k tomu, že záznam tohoto incidentu k dispozici není, je těžké se k tomu nějak vyjádřit. Nicméně věřím, že členové DK, kteří byli na místě, ke svému rozhodnutí nějaký důvod měli. Vyslechli i oba zúčastněné jezdce a víc asi v dané situaci udělat nemohli.

Poškozený majitel se ovšem odvolal k Dostihovému soudu. Jak ale vyplývá ze zápisu zveřejněném na stránkách JC, s ničím novým k této instituci nepřišel. K dispozici tedy byla slovní či písemná vyjádření zainteresovaných, jedinou novinkou byly nějaké fotografie ze zmíněného incidentu.

Každý, kdo někdy podobné situace viděl, ví, jak je těžké (i s pomocí video záznamu) rozhodnout, kdo byl v právu. Jedna věc je totiž říct, že došlo k tísnění, dalším krokem je ale to, zda mělo vliv na pořadí koní v cíli. I když je video sebelepší, vždy se najdou protichůdné názory. Dost mě tedy udivilo, že vůbec DS bral nějaké fotografie jako důkaz.

Dá se tedy říct, že odvolací orgán neměl v ruce nic jiného, než to, s čím pracovala na místě v Brně DS. Jenže ta alespoň incident viděla na vlastní oči, což mi v tomto případě přijde jako nejpádnější argument. Nechápu tedy, jak na základě „ničeho“ mohl DS rozhodnutí pánů, kteří alespoň byli na místě, přehodnotit. Neříkám, že bych vždy souhlasil s dostihovými komisaři, v tomto případě si ale myslím, že nadřízená instituce měla ponechat původní verdikt a nesnižovat zbytečně autoritu DK.

Druhou věcí, ke které se chci vyjádřit, je skutečnost, že dva týdny po odběhnutí Oaks stále nejsou na stránkách JC videa z tohoto dostihového dne. Na tom mě zaujalo to, že letos je situace v zadávání záznamů z odběhnutých dostihů výrazně lepší, než tomu bylo v uplynulých sezónách. Většinou jsou k dispozici již v pondělí a to i z malých závodišť i ze zahraničí. Proto jsem se dotázal, proč právě z posledního klasického dostihu tomu tak není, a vězte, že situace je poměrně zamotaná.

Karlovarský pořadatel sice poslal na JC záznam celého dostihového dne, ovšem ne vlastní, ale ten z kamer ČT4. Tento přenos trval asi půldruhé hodiny, takže teď z něj musí někdo vystříhat pouze jednotlivé dostihy. Asi by tak nevadilo, že ČT nepřenášela všechny dostihy, jako to, že její přenos nebyl úplně přehledný. Kamera často zabírala pole zezadu, v cílové rovině bylo někdy složité jednotlivé koně identifikovat. I to ovšem mělo svůj důvod. ČT se prý nedostala na lepší místa ke snímání kvůli tomu, že uvolnila místo právě oficiální kameře závodiště, sloužící pro rozhodování komisařů.

Protože nemám s kamerou žádné zkušenosti, pominu to, že na karlovarském závodišti se asi nachází jen jedno místo, z kterého se dají dostihy natočit přehledně. Faktem ale zůstává, že ČT přenechala tuto pozici oficiální kameře. Pořadatel měl tedy k dispozici nejspíš lepší záznam, ovšem na JC pošle ten televizní. Situace je tedy dost zamotaná, vyústění je ale jediné. A to, že ani dva týdny po odběhnutí poslední klasiky nejsou na stránkách dostihové autority žádné obrázky z tohoto odpoledne.

Asi chci příliš moc, ale to je to opravdu tak těžké se domluvit? Vždyť společným záměrem by mělo být kvalitní video, které bude k dispozici všem, tedy jak televizním divákům, tak Jockey Clubu (potažmo majitelům, trenérům či sázkařům). Žijeme v 21. století, kdy své video kanály na Youtube spravují desetileté děti, záznamy dostihů (tedy jednoho z nejnavštěvovanějších sportů v této zemi) z konce července tam ale nenajdete.

Tolik tedy něco z nedávné minulosti, teď už ale vzhůru k dění nadcházejícímu. Závodiště ve Varech má na programu kromě hlavního dostihu i další jedničkové klání. Tím je Cena BBAG, kde se na startu objeví sedmička koní, když hned čtyři jsou ze stáje Lokotrans. Z toho je vidět, kdo je na aukcích sponzora dostihu obzvlášť pilný, větší šance z „růžových“ by měl mít ale asi jen Hello Hobby (3,5:1). Ten se sice až donedávna profiloval jako sprinter, poslední dva starty ale absolvoval na míli, když obzvlášť to poslední bylo povedené. V Lázeňské míli ho na druhém místě očekával asi málokdo, teď je otázkou, zda-li na to dokáže navázat. Na vítězství už čeká téměř dva roky a ani letošní bilance stáje (37 startů – 1 triumf) není nic extra.

Mezi největší soupeře patří jistě sedmý z Derby, Rumpl Cimpr Campr (2:1), jenž byl tenkrát ještě na distanci na první pozici, v závěru ho ale opustily síly. Nějaké zkrácení tratě se tedy nabízí, tohle je ale až dost razantní. Nejspíš tak jeho tým zvolil tento dostih, protože žádná jiná alternativa se nenabízela. Kurz, v jakém je tady nabízen, je každopádně dost nízký.

Své fanoušky tak asi najde i slovenský host Donatelli (4:1). Jako tříletý byl druhý ve slovenské VJC, pak ale směřoval na vytrvalecké i maratónské tratě. Z jeho projevu se dá usuzovat, že návrat na míli nemusí být úplně od věci, takže bude záležet na tom, jak se s razantním zkrácením distance popasuje. Zajímavou dvojicí na startu jsou i Wicker Stone (8:1) a loňská vítězka Kobi (5:1). Ti mají společné to, že rádi udávají tempo dostihu. Tentokrát asi bude jeden z nich muset z této taktiky ustoupit, těžko však odhadovat, kdo to bude.

I když hlavní dostih, Memoriál Josefa Dolejšího, má stejný status, tedy I. kategorie, na start půjde o dost kvalitnější sestava. Na prvním místě je třeba jmenovat klisnu, kterou jsem zmínil v titulku, tedy Dally Hit (2,75:1). Ta táhne neuvěřitelnou šňůru čtyř vítězství v řadě, přičemž při sezónním debutu jí triumf unikl o hlavu. Připočítáme-li k tomu, že k pořádnému boji letos ještě přinucena nebyla, je třeba smeknout klobouk. Možná se tak ale stane v neděli, protože tentokrát asi narazí na nejkvalitnější soupeře.

Jako spolufavorit byl ustanoven lehký vítěz Ceny Scottish Riffla, Aldzarb (2,75:1). Ten sice následně trochu zklamal o Derby dni v mílové zkoušce, tehdy si ale na špici příliš klidu neužil. Navíc, jako mílař se nikdy nejevil a 2000 metrů by pro něj měla být optimální distance. Asi by ocenil i měkčí dráhu, nějaké deště ale v posledních dnech spadly, takže „beton“ by v neděli ve Varech být neměl.

Podceňovat se nedá ani Bonys (3,5:1), byť tříletý ročník zatím moc příznivě hodnocen není. Svěřenec trenéra Petrlíka byl jak ve slovenské VJC, tak v našem Derby třetí, a dá se říct, že v obou případech neměl zdaleka optimální průběh. I pro něj by mohly být dva kilometry ideální, a protože po startu umí být rychle na nohách, měl by se popasovat i s nejvyšším startovním číslem 9.

Na nejlepší by neměla stačit poctivá Sapsiree (8:1) a hlavně v Bratislavě startující Contributor (6:1). Klisna byla letos spolufavoritkou vždy poražena, druhý jmenovaný zatím preferoval kratší tratě. Zvědavý tak budu na svou oblíbenou Indian Lass (12:1). Ta sice naposledy neměla v dostihu světlejší okamžik, její předchozí formy ale špatné nebyly, a jeden výpadek si může vybrat každý. Myslím, že alespoň „tabule“ by v jejích silách být mohla.

Tolik tedy alespoň k těm nejdůležitějším karlovarským zkouškám, doufám, že nějaké myšlenky si z toho vyberete. Kdo by hledal nějaký námět k handicapům, najde ho jako obvykle v rozborech. Hodně štěstí!