Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Prohlášení "tajemných" majitelů - chovatelů.

Vážení chovatelé a majitelé dostihových koní,
dne 3. března 2013 na stránkách dostihového portálu GALOPP REPORTER byla v sekci Aktuality zveřejně na Výzva členům Českého svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní (dále jen ČSCHPMDK). V této výzvě jste všichni seznámení s konáním Valného shromáždění, které je svoláno prezidiem tohoto orgánu na sobotu 9. března 2013 do tradičního místa, Hřebčína Napajedla. Prezidium ČSCHPMDK svolává toto shromáždění se statutem "řádné" a takto jej lze chápat s přihlédnutím k tomu, že stanovy Svazu toto prezidiu jedenkrát ročně nařizují a termínově je zachována tradice předchozích let. Přesto dovolte, abychom Vás seznámili s některými skutečnostmi, které tomuto svolání předcházely.

V první řadě ještě před tím než prezidium ČSCHPMDK stanovilo termín tohoto "řádného" Valného shromáždění byla v souladu se Stanovami ČSCHPMDK k rukám prezidenta svazu MVDr. Antonína Černockého doručena žádost o svolání Valného shromáždění "mimořádného" a byl navržen i program jeho jednání. Jedním z bodů byla volba nového prezidia ČSCHPMDK. Tato žádost dle našeho názoru proběhla zcela legitimně a zcela v souladu se zněním platných Stanov ČSCHPMDK a byla podpořena potřebným a dostačujícím počtem podpisů stávajících členů. Tato naše žádost a záměr změny stávajícího složení prezidia svazu v žádném případě nevychází z ukvapeného či neuváženého rozhodnutí, ale předcházelo mu několikaleté sledování a analyzování činností prezidia jako celku i činnosti jednotlivců, kteří tento celek tvoří. Co více již delší dobu velmi pečlivě vyhodnocujeme, jak je tímto orgánem naplňována jeho základní povinnost pojmenovaná Článkem III. Stanov Českého svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní jako Poslání svazu.

Citace platného znění článku III Stanov: Poslání svazu je všestranně podporovat a soustavně zvyšovat úroveň chovu plnokrevníka a dostihového sportu. Podporuje a usměrňuje chovatelskou práci v plnokrevném chovu, poskytuje chovatelské služby, zajišťuje mezinárodní spolupráci, organizuje stáže odborných pracovníků a rozvíjí publikační činnost. Zastoupením v komisích organizací řídících dostihový provoz, se podílí na jeho řízení. Hájí zájmy chovatelů a majitelů a vytváří podmínky pro jejich práci.

Podíl českých odchovanců

Pokuste si sami vyhodnotit jak jsou tyto povinnosti tímto orgánem naplňovány a k zamyšlení si Vám dovolujeme předložit jeden ukazatel, který vychází ze statistiky posledního desetiletí. V roce 2002 se na start dostihů (rovinových i překážkových) pořádaných v ČR postavilo celkem 1348 koní z z tohoto počtu pocházelo 1014 koní od českých chovatelů. Podíl českého chovu proti importovaným koním ze zahraničí tak v roce 2002 činil 75,2% : 24,8%. O pět let později v roce 2007 startovalo v dostizích srovnatelně s rokem 2002 1327 koní, ale český chov byl již zastoupen pouhými 858 koňmi, tj. podíl 64,7% : 45,3% a nakonec v poslední dostihové sezóně se v celku 1300 startujících koní objevilo pouze 697 českých odchovanců a poměr tak klesl na pouhých 53,6 % : 46,4%. Shrneme li tato data, tak za poslední desetiletí se v chovatelských zkouškách na našich drahách prezentuje o 314 koní českého chovu méně. Pokles tak činí plných 21,6 %. Je toto ukazatel stability českého chovu či dokonce ukazatel zvyšování jeho úrovně?

V komentářích na zprávu zveřejněnou na výše jmenovaném portálu se objevují reakce některých dlouholetých dostihových činovníků, kteří plně v souladu s demokratickými principy vyjadřují svůj osobní názor k celé situaci, která se týká ČSCHPMDK a zcela oprávněně požadují předložení konkrétního volebního programu a prezentaci jmen kandidátů, kteří jsou ochotni vstoupit do nefunkční a nic koncepčního vykonávající instituce. Před tím, než budou tato jména zveřejněna se však zastavme nad některými úvahami, které lidé v komentářích a nejenom v nich, ale i v diskuzích mezi sebou prezentují. Všichni do jednoho jako první skloňují peníze a následně jakési zájmy velkých majitelů zlikvidovat český chov prostřednictvím zrušení tzv. importního poplatku.

1. část : Intenzivní a transparentní práce

V první řadě se zcela ohrazujeme proti tvrzení, že by zájmem kandidátů měl být jakýkoliv krok k oslabení českého chovatelského prostředí, pokud to je snad ještě vůbec myslitelné a to hlavně proto, že si plně uvědomují výsostnou úlohu chovu v celém systému dostihového odvětví. Vždyť snad jen největší hlupák a diletant by si mohl myslet, že může v zemi fungovat dostihový provoz bez tuzemského chovu. Naopak si všichni kandidáti berou za cíl pomoci svou intenzivní transparentní prací tuzemským chovatelům vytvářet prostředí a příležitosti zajišťující stabilitu a následný růst podílu českých odchovanců v tuzemských dostizích.

Zde prosím zaregistrujte slovní spojení "intenzivní transparentní práce" to je prvořadý závazek navrhovaných kandidátů, který nelze u dnešního prezidia vůbec použít. Pokud za intenzivní nepovažujeme bezúčelné povinné setkání 4x ročně. A transparentní je snad slovo v českém turfu přímo zakázané. Viděli jste snad jako členové ČSCHPMDK někdy jakýkoliv zápis či smysluplný dokument z nějakého zasedání prezidia, ve kterém by byly definovány jakékoliv vize, úkoly, termíny jejich plnění a hodnocení jejich splnění. Nám se bohužel toto nikdy nepoštěstilo a to chceme v první řadě změnit.

Co se týká tzv. importního poplatku, tak zde je nutné zdůraznit, že žádný z navrhovaných kandidátů nepovažuje tento bod za jakkoliv prioritní a při zvážení, jakým poměrem se prostředky získané z tohoto poplatku podílejí na příjmech JCČR, je zrušení či snížení tohoto poplatku v současné situaci dokonce nemyslitelné. Pouze je na místě úvaha co se s tímto poplatkem po jeho výběru ve skutečnosti děje a jaký podíl z těchto prostředků je směřován k českým chovatelům.

Dalším důležitým úkolem ČSCHMDK je hájení zájmu chovatelů a majitelů v Radě Jockey Clubu České republiky (dále jen JCČR) a podílení se na rozhodování této naší nejvyšší dostihové autority. I zde máme za to, že pětice osob, které byly do této instituce prezidiem ČSCHPMDK nominovány se nevěnuje svým povinnostem s dostatečnou pečlivostí a zaujetím a jsou v těchto funkcích pouhými přísedícími. Vycházíme z toho, že ani u tohoto nejvyššího orgánu nelze hovořit o transparentní činnosti, takže jestliže postrádáme transparentnost u naší členské organizace, která je zastoupena v radě JCČR pěti členy, nelze předpokládat, že budou tito členové prosazovat transparentnost u naší nejvyšší autority, nebo že snad budou důsledným kontrolorem činnosti prezidia JCČR. Možná, že právě zde je ten zakopaný pes vzniklé hysterie a obavy, že by se v prezidiu členské organizace objevili nezávislí manažersky a ekonomicky gramotní lidé, kteří by po jmenování do rady JCČR mohli být oponenty stávajícího řídícího aparátu českého turfu. Zde ponecháváme odpověď na každém z vás.

Na závěr této 1. části nám tedy dovolte krátké zhodnocení. ČSCHPMDK již několik let z důvodu nečinnosti jednotlivců zvolených do prezidia organizace nevykazuje žádné pozitivní výsledky a nenaplňuje tak své poslání, které je mu stanoveno Čl. III platných Stanov. Co více, není vytvořena a ani avizována žádná koncepce činnosti v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu. Oproti tomuto se nespokojeným majitelům a chovatelům podařilo vytvořit tým zkušených manažerů, kteří jsou ochotni bez nároku na jakoukoliv odměnu se plně věnovat práci na vytvoření řízené organizace a přinášet do této činnosti své schopnosti a zkušenosti s řízením velkých podniků. Je jenom na vás a vašem přístupu, jestli této skupině dáte šanci, aby vás přesvědčila o svých schopnostech, serióznosti a důvěryhodnosti, nebo se můžete dále spoléhat, že se stane jakýsi zázrak a organizace bude dále (ne)fungovat tak jako nyní a chovu a dostihům se začne dařit bez práce jenom proto, že si to všichni přejeme.

2. část: Peníze

Ve druhé části se budeme věnovat nejskloňovanějšímu, a to ekonomice. Ano, již několik staletí platí osvědčené "peníze na prvním místě" a musíme si připustit, že bez prostředků se žádný sport a dostihový už vůbec, nemůže obejít. Ale myslet si, že vytvořená skupina kandidátů napumpuje do netransparentního systému několik miliónů, které sice pomohou vyřešit problémy této sezóny ale zásadní problémy odsunou na roky následující, tak tyto úvahy jsme snad rozptýlili už tím, že navrhujeme kandidáty, kteří jsou manažersky a ekonomicky gramotní.

Stále se setkáváme s výmluvami pořadatelů o nezájmu sponzorů z řad firem a instituciálních partnerů poskytovat finanční prostředky do dostihů a využíváme argumentů o hospodářské krizi s poukazováním na ostatní sporty. To, že hospodářská krize je všudypřítomná, je neoddiskutovatelný fakt, ale mnoho firem právě v této době pečlivě dbá na prezentaci své značky u důvěryhodných partnerů a v transparentním prostředí, kde dochází k sjednocení filozofie sportovního odvětví s činností a filozofií sponzora. Zde se ptáme, je to co nabízejí naše závodiště a vedení jednotlivých dostihových organizací schopno oslovit solventní partnery? Bohužel není a nezlobme se za to na konkrétní pořadatele. Ti mají spoustu práce s udržením technického stavu závodišť v přijatelném stavu a následném shánění peněz od mecenášů, kteří jim přispívají pouze ze známosti, nebo ze soucitu. Dostihy na základě absence profesionálního a cíleně řízeného marketingu nikdy nebudou mít prostor cokoliv nabídnout a být pro sponzory dobrou volbou. I tomuto tématu se skupina kandidátů chce intenzivně věnovat. Vytvořit pak pracovní skupinu, která se bude zasazovat o popularizaci a zviditelnění dostihového odvětví u co nejširší části veřejnosti. I když toto již nespadá do kompetence ČSCHMDK, pomoc pořadatelům, jakožto významnému článku v pořádání dostihů je přeci v zájmu nás všech.

Rámcovým programem, s jehož detailnějšími obrysy se můžete osobně seznámit na sobotním Valném shromáždění přímo od kandidátů, kteří se pod toto prohlášení níže podepisují je:

1. Provedení analýzy stavu ČSCHPMDK a přijetí nápravných opatření.

2. Založení fondu pro chovatele a majitele pro sezónu 2013

3. Koordinace a podpora českých chovatelů v zahraničí (připouštěcí poplatky, pojištění atd.)

4. Vytvoření pracovní skupiny, která se bude zasazovat o popularizaci a zviditelnění dostihového odvětví u co nejširší části veřejnosti

5. Vzdělávání členů – semináře, kurzy, workshopy, zahraniční exkurze

6. Zavedení otevřeného a transparentního fungování svazu. (závazek zveřejňování všech dokumentů prostřednictvím modernizovaných webových stránek)

7. Přes zástupce v radě se zasazovat o zprůhlednění činnosti JCČR a závazek prosazování zájmů chovatelů a majitelů.

S pozdravem

Ing. Jiří Trávníček

Martin Bláha

Ing. Tomáš Janda

Ing. Rajmund Pavla

Ing. Judr. Jiří Charvát

JUDr. Karin Luftmanová

Ing. Stanislav Chudáček

Ing. Luďěk Mikulecký

Ing. Jiří Odcházel

Ing. Zdeněk Jandejsek

MVDr. Zdeněk Krupil