Analýzy rámcových dostihů - Most 12.7.

1. dostih, handicap IV. kat., 1800 m


Několik neprověřených tříletých, kteří se poprvé v kariéře postavili na start handicapu, dělalo z tohoto dostihu těžko rozluštitelný rébus, dotace ale brali většinou starší konkurenti. Pravděpodobně tomu napomohlo i to, že favoritka Golondrina musela být po necelé polovině dostihu zadržena kvůli ujetému sedlu.

Vítězný Idealist (14:1) podával na mostecké dráze vždy slušné výkony, letos se ale představil na dráze jen jednou a tak není divu, že neměl moc příznivců. V dostihu se držel v klidném středu pole, v cílové rovině táhlým koncem přešel přes své konkurenty. I když od distance mírně bočil dovnitř, nedá se říct, že by soupeře nějak výrazněji poškodil a trest pro jeho žokeje Srnce vyznívá zbytečně přísně. Tříletý Sekundant byl v průběhu aktivnější, dlouho vypadal hodně nadějně, ale dobře sto metrů před cílem bylo vidět, že nemůže odrazit nápor pozdějšího vítěze. Majitel skvělého původu Neidin neměl v rovině moc prostoru, ukázal ale další slušnou formu a v podobném dostihu by měl brzo prorazit. Temperamentní Duplika v průběhu hodně pulovala, což jí nejspíš stálo síly na to, aby dosáhla na lepší umístění.

 

2. dostih, 3letí nezv., III. kat., 1600 m


Přestože máme půlku července, tak se i v dostizích pro nezvítězivší stále najde několik zajímavých startujících. Na startu byli dva spolufavorité, mezi nimiž se měl odehrávat souboj o vítězství. Jedním z nich byl Seco (2,5:1), který v podobných dostizích obsadil dvakrát po boji druhé místo. Tentokrát s pozice poblíž čela nastoupil na začátku cílové roviny a nikdo ho už chytit nedokázal. S ratingem 71 kg ho nadále ale nečeká snadný život. My Tigress předvedla suverénně nejlepší výkon kariéry. Pomohla jí k němu i nízká hmotnost a spíše až příští start ukáže, jestli se jedná o trvalý vzestup formy. Fantastic Koran debutoval, ovšem respekt vzbuzoval jeho skvělí původ. Třetím místem si rozhodně řekl o pozornost v dalším startu, kde by měl jít ještě lépe. Alabasca měla na svém kontě zase jen jeden nevýrazný star a čtvrtým místem předvedla značný progres, ve kterém by měla pokračovat. Pátý Oleandro většinu přihlížejících zklamal. Od startu ale bylo vidět, že má problémy s akceptováním tempa a zřejmě by se měl vrátit na delší distance.

 

4. dostih, handicap II. kat., 1400 m

Mostecká dráha má svá specifika a jak dokáže zamotat pořadím ukázala velmi dobře obsazená dvojková zkouška. Mladší favorité jako Allez a Rabbit Bounty skončili bez výraznějšího momentu v poli poražených, hlavní roli tentokrát sehrály zkušenosti. Fanega (10:1) už letos v květnu zaznamenala slušný výkon na zdejší dráze v podobném dostihu, poté se jí však v Chuchli moc nedařilo. Tentokrát ale zúročila nabité zkušenosti a došla si pro vítězství v podstatě stylem start- cíl. Pudr se letos objevil na dráze poprvé, vloni se mu na Slovensku v jedničkách moc nedařilo, po pauze byl ale dostatečně fit aby ukázal, že na rychlé dráze mu to svědčí. Loreo se v šesti letech stále zlepšuje, pokud bude mít v blízké budoucnosti podobný dostih, určitě je s ním nutno počítat. Arrows Pepe v poslední době preferoval hlavně vytrvalecké distance, je obdivuhodné jakou má ve svém věku ještě rychlost. Asamakka narazila už asi na svůj výkonnostní strop, i o ní se dá ale říct, že v Mostě je třeba jí mít vždy na očích.

 

5. dostih, cena III. kat., 2200 m

Obsazení tohoto dostihu ukázalo, že v cenách se nedá brát příslušnost k určité kategorii příliš vážně. Několik koní na startu totiž sbíralo úspěchy výše než ve třetí lize. Mezi ně patří i Norridge (5:1), která má na svém kontě čtvrté místo z loňského Oaks. Tentokrát ale vstupovala do sezóny a její momentální forma tak byla otázkou. Svým vítězství naznačila, že může i letos uspět v ještě kvalitnější společnosti. Navíc start v nohách by jí měl trochu zvednout. Druhý Aziak se prosadil i v prvním startu proti starším soupeřům a navázal tak na dobré jarní formy. Nakolik je vytrvalý, ovšem stále jisté není, protože dostih byl rozběhnut v poměrně pomalém tempu. Od Nakura se rozhodně čekalo více a jeho letošní výsledky jsou dalším důkazem o nízké úrovni české vytrvalecké elity. Půltónině se v podobných dostizích daří. Většinou v nich naráží na trochu slabší opozici, ale za peníze dokázala být i nyní. Mashrai naposled předvedl ještě trochu více, od vítěze ovšem nebyl příliš daleko, a proto se ani tato forma nedá považovat za vysloveně špatnou.

 

Jaroslav Fabris (Vabank)