Analýzy rámcových dostihů – VCH 3.5.

2. dostih, handicap III.kat. 4+, 1600 m

I když se na startu tohoto dostihu sešlo pouhých osm účastníků, kvalitou se jednalo o velmi slušný handicap, ve kterém si mohla šanci na vítězství dělat většina soupeřů.

Ani sázející se nedokázali jednoznačně rozhodnout, kterého z koní preferovat a tak hned čtveřice startujících odskočila s téměř identickými kurzy (mezi 3,5 až 4,5:1). Jako favorit byl vybrán „jarní" kůň Rex a nakonec se ukázala tato volba správnou. Tomu se už vloni podařil vstup do sezóny na výbornou, po květnovém vítězství se ale objevil na startu už jen třikrát a to bez náznaku nějakého zlepšení. Letos si na úvod sezóny zkusil sprint, a i když z toho bylo jen šesté místo, nebyl od vítěze až tak daleko a přece jen, na mílové trati se mu vždycky líbilo víc. Ve velké formě jezdící šampion „Pinďa" Janáček mu poskytnul klidný průběh dostihu, když svého partnera schoval za čelo dostihu a v rovině pak zavelel k útoku, na který nikdo nedokázal odpovědět. Rex tak zaznamenal další jarní vítězství a za zmínku stojí i forma jeho tréninkové centrály. Pro trenérku Bekrovou to byl už čtvrtý vítěz v aktuální sezóně.

Tím, kdo kladl největší odpor, byl pod mamutí zátěží 64 kg Roman Emperor (4,5:1), který má za sebou podobnou kariéru jako jeho přemožitel. Po loňském úspěšném jaru se odmlčel a nyní se vrací v opět dobré formě. Pokud se jeho týmu podaří najít vhodný dostih, neměl by na další vítězný zápis čekat dlouho. Třetí Black (5,5:1) byl už osm set metrů před cílem tvrdě vyjížděný a vypadal jako „mrtvý" kůň. U distance chytil ale druhý dech a začal se přibližovat k vedoucí dvojici. Vypadá to, že se současnou známkou nemá problém a pokud najde optimální distanci, mohl by jít nahoru. Lex (4,5:1) trochu zklamal důvěru sázejících, pro které byl „raz - tři" tutovkou, po pomalejším startu dostihu byl ale aktivnější, než u něho bývá zvykem a v rovině mu na svůj spíd nezbylo moc sil. (wha)

3. dostih, cena II. kat., 3letí, 1600 m

Na startu se zde sešlo několik kandidátů na start ve Velké jarní ceně. Dostih samotný sice odhalil několik jmen pro zapamatování, ale především směrem k delším dostihům. To by měl být i případ vítězného Marl Bory (5:1), jenž vytrvalecké vlohy naznačil na závěr loňské sezóny třetím místem v Pardubickém zimním favoritovi a skutečnost, že jeho otcem je vítěz Německé derby a Coronation Cupu Boreal, hypotézy o jeho preferenci delších distancí jen podporuje. Tentokrát těžil z ideálního průběhu dostihu, v němž se zpočátku pohyboval kolem třetí pozice. V polovině cílové roviny se dostal na první místo a poté už se nenašel nikdo, kdo by ho dokázal ohrozit. Přesto mezi favority VJC patřit nebude. Na rozebírání jeho derby ambicí je ještě brzo, ale určitě by se na něj v tomto směru nemělo zapomínat, což dokazuje i jeho předběžný kurz pro České derby, jenž má hodnotu 20:1.

Druhé místo uhájil o tempo dostihu se starající Rabbit Lend (8:1). Ten tak značně vylepšil dojem z letošní premiéry, na níž se negativně projevilo jeho podlezení startujících boxů, mezi nejlepší zástupce „králičí" stáje však stále nepatří. Eso (3:1) se těšil slušné důvěře sázejících, přestože jeho tréninkový druh Blesk před týdnem zůstal za očekáváním. Třetím místem vyloženě nezklamal a se svým handicapem by se mohl protlačit na startovní listinu první části klasické trojkoruny. O tři týdny dříve vítězně debutující River Kwai (3:1) se tentokrát musel spokojit se čtvrtým místem. Stejně jako vítěz je synem Boreala a zkrácení distance o 200 metrů mu určitě nepomohlo. V dalším startu by měl být nasměrován do slovenské obdoby 2000 Guineas, ale jeho chvíle by měly přijít až s přibývajícími metry. Tabuli uzavřel podruhé startující Double Game, který oblouk vytočil hodně zeširoka a v rovině šel jen jedním tempem. Jeho kurz 5:1 byl dán především přítomností mimořádně úspěšného Václava Janáčka v sedle. (vab)

7. dostih, handicap II. kat. 4+, 2200 m

V těžko přehledném handicapu vypsal bookmaker typicky opatrné kurzy v rozmezí 4:1 až 8:1 a volbu favorita tak nechal na sázejících. Ti nejvíce důvěřovali Skwarovi (3:1) a výsledek dostihu jim dal zapravdu. Tento teprve popáté v životě startující polský odchovanec se na startu mírně opozdil v boxech, ale to nehrálo v pomalejším úvodu velkou roli. Pozici si začal lepšit vnější stopou už v lahovickém oblouku. V cílové rovině mu pak chvíli trvalo, než se rozběhl ke svému spídu, ale když se za distancí dostal na první příčku, nebylo o jeho vítězství pochyb. Napravil tak výsledek ze sezónní premiéry, do níž nastupoval rovněž v pozici favorita, ale nedostal se přes osmé místo. Tehdy mu ovšem nesedl průběh dostihu, v jehož průběhu si neužil mnoho klidu, a také se na start postavil poprvé od konce června. Jako nepříliš prověřený kůň může mít ještě rezervy a ani přídavek od handicapera ho tedy zastavit nemusí.

Pro druhé místo si doběhla podceňovaná Racona (12:1). Ta na podzim jen s o 2,5 kg menším ratingem zaznamenala ve stejné kategorii plný zásah, a proto by její druhé místo nemělo být zas takovým překvapením, přestože další progres už se u ní očekávat zřejmě nedá. Třetím místem přesvědčil o své použitelnosti i na distancích nad dva kilometry Neználek (3,5:1), který před zatočením do cílové roviny pole uzavíral a poté přišel se svým obvyklým závěrem. Čtvrté peníze získal z čela jdoucí Zanndar (14:1). Ten na sebe loni výrazně upozornil čtvrtým místem v mostecké Velké letní ceně České rafinérské a od té doby startoval třikrát neúspěšně v Německu. Tentokrát ukázal, že něco podobného by umět měl a v o něco kratším dostihu může uspět ještě lépe. Arabian Gem (3,5:1) by naopak potřeboval ještě několik metrů navíc nebo aspoň od počátku poctivé tempo. (vab)

8. dostih, cena III. kat., 3letí, 2200 m

Start posledního dostihu byl poznamenán velkou nervozitou, když vzdorující spolufavorit Ananas dlouhé minuty odmítal vstoupit do startovacího boxu. Své sehrála i nedisciplinovanost (a hloupost) diváků, kteří pískotem a hučením vytvořili atmosféru, při které se mnozí do té doby v klidu stojící koně začali v boxech převracet, a tak bylo velké štěstí, že všichni účastníci odstartovali do dostihu bez zranění. Snaha týmu zavaděčů nakonec stejně přišla vniveč, v cíli pátý Ananas byl diskvalifikován, protože zadní dvířka jeho boxu už se nikomu nepodařilo uzavřít. Dalším poškozeným tohoto chaotického startu byl paradoxně další Neubergův svěřenec, Triumf, který se v boxech postavil na zadní a do dostihu odskočil s více jak deseti délkovou ztrátou.

Jinak se jednalo určitě o kvalitní vytrvaleckou zkoušku pro tříleté, čtyři účastníci už měli vítězný start za sebou, z kategorie nezvítězivších se ale vyčlenil Victory Next (6:1). Ten už v padocku budil velmi dobrý dojem a dalo se tušit, proč vloni zkoušel neúspěšně štěstí na jedničkové scéně. V průběhu dostihu nenechal jeho žokej Pavlíček nic náhodě a z venkovního čísla 12 šel hned za dostih vodícím Ananasem. Před náběhem do cílové roviny sice svého partnera musel upozornit několika pobídkami bičem, to byl ale asi jediný kritický okamžik v jeho cestě za vítězstvím. Dá se předpokládat, že Victory Next zkusí své štěstí na nejvyšší scéně znovu.

Dobrý dojem po dubnovém vítězství zanechala Fartina (10:1), které tentokrát sázející moc nevěřili. Další klisna v cíli Holy Grail (3,5:1) ukázala určitě zlepšení, oproti svým dvěma letošním startům a zdá se, že prodloužení distance jí prospělo. Překvapením dostihu byl výkon debutanta New Wave (50:1), naopak zklamáním byl favorit Warthog (3:1, dlouhou dobu před startem i na nesmyslných 2,15:1), který nebyl v průběhu moc vidět. (wha)