Analýzy rámcových dostihů - VCH 5.10.

Analýzy rámcových dostihů - VCH 5.10.
foto www.fotokisza.com - very luck

7. dostih, handicap II. kat., 1600 m

Výbornou vizitku vystavil handicaperovi sedmý bod nedělního chuchelského programu. Prvních pět koní v cíli se totiž vešlo do pouhé délky. Z vítězství se mohl trochu překvapivě radovat Very Luck (14:1), který startoval v předchozích startech na sprinterských distancích, ale v minulosti sbíral úspěchy i na míli.

Navíc ve dvojkových handicapech se chytal vcelku slušně, a tak byl opomíjen trochu neprávem. Ve vyrovnaném doběhu se projevila i jeho dobrá pozice v průběhu dostihu, který absolvoval celý v blízkosti bariéry a nenaběhal tak zbytečné metry navíc. Ze zadních pozic přišel silným spídem v Čechách letos poprvé startující Gospodarz. V Německu se předtím moc nechytal, ovšem tady sahal po vítězství a být distanc o pár metrů delší, zřejmě by se ho dočkal. Stálost svým forem ukázal třetím místem Vazon. Ten šel v oblouku hodně zvenčí, a proto jeho závěr neměl dostatečnou gradaci. Za svůj výkon obdržel půl kila ke svému ratingu navrch, což by ho rozhodně nemělo zastavit a příště může své umístění ještě vylepšit. Další progres předvedla tříletá Spring Lady, která předtím triumfovala o kategorii níže. Tentokrát se postarala o tempo a v natěsnaném doběhu asi její realizační tým hodně mrzelo kilo a půl nesené přes váhu. Neuvěřitelně spolehlivý Lex opět nezklamal a vešel se na tabuli. Na to aby ale mohl atakovat post nejvyšší, zřejmě stojí jeho handicap trochu vysoko.

 

8. dostih, handicap III. kat., 1600 m

Na startu tohoto dostihu se objevilo sice početně malé pole, jednoho kvalitního koně tento dostih ale určitě objevil. Rozdílem třídy se v něm totiž prosadil tříletý Sekundant (3,5:1), v jehož sedle ukončil dlouhou šňůru bez vítězství jezdec Milan Zatloukal. Ten poslal svého svěřence krátce po startu na špici a o jeho vítězství pak už v podstatě nebylo pochyb. Sekundant prožil dobré jaro, pak se mu ale tolik nedařilo a v létě jeho forma stagnovala. Při svém návratu na chuchelskou dráhu ale podlehl jen progresivní Spring Lady, která krátce před ním potvrdila své vítězství v natěsnaném doběhu dvojkového handicapu. Dá se tak předpokládat, že i Sekundant by se o kategorii výš neměl ztratit. 

Až tři a půl délky za ním dokončila překvapivě Louisiana, které se po průměrných výkonech v Bratislavě a Slušovicích (o kategorii níž) oprávněně nevěřilo. Ani Rabbit Mujahid toho v poslední době moc nepředvedl, běhal ale na distancích okolo dvou kilometrů a vypadá to, že míle mu sedí podstatně lépe. O hlavu za ním skončila spolufavoritka Indira, která v rovině šla jen jedním tempem a bude asi potřebovat ještě nějaké to kilo dolů. Rex startoval po delší pauze, navázat na svoje jarní formy ale pro něj asi bude problém. Realta šla do dostihu naložená za svoje poslední druhé místo a ukončila sérii několika dobrých umístění.

 

9. dostih, handicap IV. kat., 1800 m

V tomto poli se moc koní s poslední dobrou formou nenacházelo, a tak nepřekvapilo, že se na prvních třech místech srovnali tři favorité (přesto trojpořadí nakonec platilo slušných 1063/10). Favorit Idealist (3:1) ukazoval i v šesti letech mírný nárůst formy, poté co zvítězil v červenci v Mostě, se dokázal i s vyšší váhou umístit a velmi slušný výkon podal naposled na netradiční trati 2400 m. Nicméně o půl míle kratší trať je jeho parketa a poté co mu jeho žokej Chaloupka nabídl bezproblémový průběh za čelem dostihu, stačilo mu v rovině kontrolovat vedení. Už pošesté se letos umístil Lindgren, a pokud udrží formu, nejspíš to bude i příště stačit „jen" na místo. V handicapu totiž stoupá pomalu vzhůru a i teď obdržel další dvě kila. Chrissio nebyl tak aktivní jako posledně a v oblouku si vybral trochu smůly, když si nemohl vylepšit pozici přes odpadající koně. I o něm ale platí, že střední tratě mu sednou líp než ty vytrvalecké.

 Pro další peníze si došli dva outsideři, Hurykán nemá příliš v oblibě startovní boxy a tak se Chuchli vyhýbal, jeho formy z menších závodišť velký respekt nevzbuzovaly. Cios byl naposled zadržen v bratislavských proutkách, předtím se mu na rovinách příliš nedařilo. Snad tímto běháním naznačil, že by nemusel být úplně marný, ve třech letech má letos na kontě pouze čtyři starty. Poměrně slušnou podporu mezi sázejícími měl i Cool Glen, u něj je ale zřejmé, že po dvou letošních vítězstvích je v handicapu moc nahoře.

Jaroslav Fabris (Vabank)