Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

České derby bylo plné překvapení

České derby bylo plné překvapení
©Foto: www.fotokisza.com

Letošní České derby postrádalo vyloženého favorita a v popředí se tak dal očekávat skoro každý. Přesto pořadí na prvních místech nečekal asi nikdo, o čemž svědčí i to, že nebylo uhodnuto ani malé pořadí.

Vítěz slovenské VJC Tullamore (14:1) byl před startem těžko čitelným koněm. Jeho zmíněný triumf totiž přišel naprosto nečekaně a vzhledem k tomu, že od jeho zaznamenání nestartoval, byla otázkou i jeho vytrvalost. Žokej Janáček ho držel v průběhu dostihu schovaného ve druhém sledu a po zatočení do cílové roviny ho nasměroval na vnější stranu dráhy. Na distanci už byl na úrovni vedoucích koní a poté nebylo co řešit, což dokumentuje i náskok 3 ½ délky, které měl u cílového mezníku.

Absolutní triumf trenéra Koplíka a stáje YOKO dokonal druhým místem Vitulus (40:1). Ten v předchozím startu doběhl na třetím místě ve Starohájském kritériu, ovšem za tehdy vítězným Teddy Readym zaostal o plné 14 ¼ délky. Tentokrát volil defenzivní taktiku a předvedl výborný závěr. Vítězný tým tak načasoval na rozdíl od loňského roku formu v pravý čas.

S nejvyšším kurzem nastupoval do dostihu Duplo (77:1), ale na dráze to absolutně nepotvrdil. Znovu totiž předvedl svůj úderný spíd, který mu vynesl bronzovou pozici. Příště už podceňován určitě nebude. Magic Slipper (15:1) předvedl táhlou koncovku a potvrdil tak svůj stále pokračující progres. Jeho mladý jezdec Zatloukal ukázal, že důvěru pro vrchol sezóny dostal právem. To platí i o druhém „nežokejovi" na startu derby Pavlíčkovi (14:1). Ten dovedl Urodose i přes jeho avizované zdravotní problémy do cíle na pátém místě, když mu našel volný prostor u vnitřního hrazení.

Lucky Horse (30:1) se v průběhu dostihu držel kolem třetího místa a v závěru uhájil solidní šestou pozici. S kratším intervalem od posledního startu by možná mohl skončit ještě trochu lépe. Swakopmund (14:1) se vrátil ke své taktice z VJC a i nyní mu přinesla dotaci. Otázka ohledně jeho distančního optima se ale zdá být stále nevyřešena. Další vzestup ukázal Teassio (50:1). Závěr dostihu pro něj ovšem vyzněl hodně nešťastně. Do cesty se mu totiž připletl Vitulus o od poslední dotované příčky ho dělil pouhý nos. Kdyby měl více prostoru mohl bojovat někde na úrovni svého stájového kolegy Magic Slippera.

Dick Morris (3:1) a jeho žokej Dwyer neměli ze startovního boxu číslo jedna moc jiných možností než diktovat tempo, což také učinili. Příliš brzy se ale dostali pod tlak soupeřů, o čemž svědčí i velmi rychlá předposlední čtyřstovka. Tesiov (30:1) předvedl solidní výkon, podobná konkurence je na něj ovšem příliš silná. Budapest (3:1) v rovině neukázal vůbec nic. Možná se měl v průběhu dostihu nacházet více vzadu, i tak by ale pravděpodobně o moc více neuspěl.

S taktikou jakou praktikuje Cabernet (14:1) se v takovémto dostihu uspět nedá. Ave Ransom (8:1)byl už 1000 metrů vyjížděn žokejem Chaloupkou. Letní Bouře (18:1) a Maraldo (7:1) dokončili se značnými odstupy. Smolařem derby byl žokej Línek, který opustil sedlo Teddy Readyho (4:1) kvůli jeho klopýtnutí krátce po startu.

Jaroslav Fabris (Vabank)

TULLAMORE
byl zakpupen prostřednictvím 
CHRIS RICHNER BLOODSTOCK