Hvězdy dr. Charváta a ,,česká Zarkava"

Hvězdy dr. Charváta a ,,česká Zarkava"
foto www.fotokisza.com - blue coral

Den před pardubickým vrcholem sezóny byl k vidění velmi kvalitní rovinový program. Jako první z hlavních dostihů se odběhla Velká cena pardubického kraje - Cena města Doncasteru (NL, 1900m) dřív známá též jako „pardubická míle".

Favorit Blue Coral (1,7:1) si pohrál s domácí konkurencí tak, jako už dvakrát v současné sezóně a dokázal, že jeho poslední „výpadek" proti silným německým soupeřům až takový výpadek nebyl. I když už se jednalo o třetí start v poměrně krátké době, vypadal fit a nikomu ze svých soupeřů nedal sebemenší šanci. Určitě ale byla škoda, že se na startu neobjevil Torlus, který je na této distanci i dráze dlouhodobě velmi úspěšný. Těžko říct, jestli by Blue Corala potrápil, ale už jeho jméno na startovní listině by bylo velkým zpestřením. Ostatní soupeři totiž takový respekt nevzbuzovali . Nová posila trenéra Váni Picador se u nás představil poprvé, a i když jako polobratr Poderosa rozhodně nezklamal, díval se na vítězova záda s odstupem sedmi délek. Jako druhý favorit odskakoval matador Paldox, který nemohl využít neúčasti svého věčného soupeře Torluse, když narazil na ještě lepšího koně. Překvapením byl slovenský Direkt Play, jenž jinak preferuje vytrvalecké tratě, svoji vítěznou formu z Mostu potvrdil Swakopmund. Zkrácení distance příliš nepomohlo Dick Morrisovi, který letos vyprodukoval další zklamání.

I další vrchol dne sprinterská Cena Nika Chrudim (I.kat., 1100 m) se odehrával v režii žlutomodrých barev dr. Charváta a v podstatě i podle stejných not. Favorit Scyris (1,65:1) tentokrát nezaspal ve startovacích boxech, a tak už sto metrů po startu bylo jasné, že tentokrát se ojedinělé překvapení, které se událo v chuchelské Svatováclavské ceně, opakovat nebude. Jeho rozloučení se odehrálo tak, jak se na několikanásobného krále sprinterů sluší a patří, tedy vítězně. I druhé peníze putovaly podle očekávání stejnému majiteli. De Roberto sice nebyl obzvlášť rychle na nohách, je ale pravda, že se sprinty nemá ještě velké zkušenosti. Určitě z něj ale vyroste slušný Scyrisův nástupce na letounských tratích a může v budoucnosti převzít i jeho přezdívku. Další slušnou formu předvedl letos Another True Story, nečeká ho ale asi jednoduchá budoucnost, proti De Robertovi to bude mít vždy velmi složité. Master Chief letos střídá s pravidelností špatné a dobré výkony, tady ho za peníze asi nikdo neočekával. To El Hadji a Acoss jsou osvědčená jména, na které je spoleh. Tady ale neměli snadný život, když museli nastoupit z nejvyšších startovních čísel, což tady vždycky hraje roli.

Nelze se ještě nezmínit o zápisu dostihové komise, který vyznívá poněkud komicky. „DK vyslechla tr. Holčáka k výkonu koně Scyris a jeho vysvětlení ... že předchozí výsledek byl ovlivněn momentální indispozicí, vzala na vědomí". Na to se dá říct jen to, že pánové z pardubické DK se o české dostihy asi moc nezajímají.

Scyris zakončil kariéru opět vítězně - foto www. fotokisza.com

 Před posledním dostihem dne pardubickým Domec St. Legerem (2900 m) asi každý očekával další vítězství desetinového favorita, český turfman už si přece jen zvyknul, že peníze z našich vytrvaleckých zkoušek se vozí na Slovensko. O to větší šok přišel, když tuto sérii přerušila jediná klisna na startu, tříletá Vadeona (12:1). Srovnání s vítězkou letošního Arc je jistě přehnané, nicméně nabízí se. Ani u nás se nevidí často aby zástupkyně slabšího pohlaví porazila staré a zkušené soupeře. K triumfu ji určitě pomohla dobře vymyšlená týmová taktika, když Rol ´Over Beethoven nepřipustil falešné tempo, a tak si Vadeona mohla po umístěních v Oaks i St. Leger  připsat na konto svoje letošní třetí vítězství. Tempeltänzer měl trochu smůlu, že do roviny vklouzl skulinou po bariéře, kde však v posledních stovkách metrů moc místa nezbývalo. Vítězku by téměř s jistotou neohrozil, nedostal však šanci souboj zdramatizovat. Sankce pro ž. Srnce 500 Kč tak vypadá ještě milosrdná. Letos teprve třetí start absolvoval Savignon a vypadá to, že se stále zlepšuje. Pokud nebude přesměrován na skoky, může z něj vyrůst slušná konkurence pro slovenské nájezdníky. Návrat ke starým formám naznačil Oligarch, za ním už toho moc nezůstalo. Lord Silvano na něj ztrácel totiž deset délek a je vidět, že ultravytrvalecké tratě nebudou jeho parketa.

Vadeona poráží konkurenty v Pardubickém St Legeru - foto www.fotokisza.com

 Nelze se ještě nezmínit o dvou jedničkových zkouškách pro dvouleté. Tou kvalitněji obsazenou byla Pardubická zimní královna (I.kat., 1750 m), v níž se musela vítězka mostecké analogie a favoritka Magma sklonit před královnou z Bratislavy, Princess of Gracie (2,5:1). Těžko říct, nakolik se na Magmě projevil náročný letošní program, pravda je ale také, že si v dostihu moc klidu neužila, musela hodně obíhat a její mohutné postavě nemusela pardubická dráha tak svědčit. Každopádně bude mít příští rok šanci své slovenské „kolegyni" porážku vrátit.

Tentokrát se musela Magma koukat na záda Princess Of Gracii - foto www.fotokisza.com

 To Pardubický zimní favorit (I.kat., 1750 m) se kvalitou pražskému vydání dostihu nemohl rovnat ani náhodou. Přesto vítěze Demon Magic (2,5:1) nelze podceňovat. Pochází z výborné rodiny a absolvoval svůj teprve druhý životní start. O kvalitě ostatních je předčasné dělat nějaké závěry, druhý Rambling Scout toho zatím moc neukázal a největší životní úspěch Marl Bora bylo druhé místo v mostecké III.kat.

Demon Magic Pardubickým zimním favoritem - foto www.fotokisza.com