Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Korunovace Lady Westminster

Korunovace Lady Westminster
Lady Westminster (vpravo) poráží Rabbit Havanu v Jarní ceně klisen 2018, foto: Jana Syručková

Včera se ve Velké Chuchli odběhla první klasika letošní sezóny, tedy 70. Jarní cena klisen (L, 1600 m).

Vítězství stejně jako v trialu vybojovala svěřenkyně Václava Luky, ale zatímco v Deylově memoriálu triumfovala Rapet, tentokrát kralovala LADY WESTMINSTER. Ta šla na start teprve potřetí, přičemž předchozí dvě vystoupení absolvovala ve Francii. Debutovala předposledním místem v Maisons-Laffitte, ale poté ukázala zlepšení na all-weather dráze v Deauville. Tam rozdala hodně metrů v oblouku, přesto z šestého místa mnoho neztrácela na kvalitní soupeřky, jejichž handicapy napovídají, že podala výkon odpovídající zhruba známce 34 kg. To je solidní hodnocení, když před týdnem v Karlových Varech suverénní Blessed Kiss vlastní francouzský handicap 32 kg.

Původ za 15.000 euro zakoupené Lady Westminster navíc napovídal, že zmíněná forma by neměla být jejím stropem. Její pravý bratr Bravo Zolo totiž dokázal zvítězit v mílových listed v Chantilly a Newmarketu a na letošním Dubai Carnivalu skončil třetí v Gr.2. Včera zanechala výborný dojem už v paddocku. Také proto našla mezi sázející hodně příznivců, když u Tipsportu spadla z původního kurzu 20:1 na 10:1. U Betina odskakovala dokonce v poměru 4:1. Dostih zahájila ve středu čtrnáctičlenného pole, a i když oblouk vytočila hodně zeširoka, jejímu finiši žádná ze soupeřek neodolala. Na pevné dráze o hodnotě 2,7 navíc vyběhla nový rekord dostihu 1:35,85. V sedle vítězky byla skandinávská superstar Per-Andres Graberg, který sice v Česku zvítězil poprvé, ale v Chuchli už získal dva cenné bronzy v EJC Million Leram se Sign Of The Zodiacem.

Úspěch Lady Westminster je zajímavý i z hlediska několika trendů Jarní ceny klisen, o nichž jste se mohli dočíst v pátečním článku. Už popáté od roku 2010 se totiž v úvodní klasice prosadila klisna, která nastupovala bez startu v nohách, přestože nerozběhané klisny jsou tradičně v menšině. Z několika trendů se naopak Lady Westminster vymyká. Žádná z předchozích deseti vítězek Jarní ceny klisen totiž neměla tak málo zkušeností a s výjimkou Brittany už byly všechny zvítězivší, zatímco Lady Westminster získala premiérovou dotaci.

„Vítězstvím mě nepřekvapila. Žokej udělal trochu chybu, že na ní přitlačil už v oblouku, takže ho to vyneslo ven a klisnu musel víc rovnat než jezdit. Myslím, že kdyby začal jezdit až za cestou, mohla vyhrát lehce o 3 délky,“ sdělil Václav Luka, který stejně jako řada jeho kolegů nebyl spokojený se stavem chuchelské dráhy. „Takhle pevnou dráhu v Chuchli dlouho nepamatuju. Po betonu nikdo neběhá rád, ale klasiku může běžet jen jednou za život a vyrovnala se s tím dobře.“

O dalších plánech Lady Westminster pak prozradil: „Jejím optimem by měly být distance 1400 až 1600 metrů. Tady nemá co běhat. Může z ní být zajímavá chovná klisna, takže bychom se chtěli pokusit o black-type. Jednou variantou je Francie, ale spíše to s ní zkusíme v německých listed, podobně jako loni s Partyday. Potřebuje totiž rychlé dostihy, takže Německo by jí mělo sedět lépe než Francie.“ A vrátí se do Česka na zářijový European Jockey’s Cup? „Start při EJC je jednou z variant, ale mám pro něj více adeptů, takže ještě uvidíme.“

Lady Westmínster ve zkušebním cvalu, foto: Jana Syručková

Největší soupeřkou Lady Westminster byla překvapivě Rabbit Havana (25:1), které zůstala jen půl délky zpět. V jejím sedle až v průběhu odpoledne vystřídala avizovaného Reného Koplíka Martina Havelková, která byla jediným aktuálně v Česku působícím jezdcem na tabuli. Svěřenkyně Allana Petrlíka měla na kontě pouze těsné vítězství mezi debutanty a ukázala tak výrazný progres. Souboj o vítězství možná mohl být ještě dramatičtější, ale zhruba 450 metrů před cílem Martina Havelková ztratila bičík a podobně jako Lady Westminster na vnější straně dráhy byla i Rabbit Havana v jejím středu osamocena. Jako odstávče stála 3.000 guineí a měla by preferovat právě distance kolem míle. Její nejúspěšnější polosourozenec klisna Doughnut (rating 96 lb.) byla dokonce specialistkou na kilometr.

Naopak s metry navíc by měla jít nahoru třetí Carmella (Mitchell; 7,5:1). Na lepší umístění sice ztrácela 5 délek, přesto se aktuálně jeví jako ante-post favoritka pro Oaks, do něhož je také jako jediná z tabulově umístěných klisen přihlášená. Matka odchovankyně Jiřího Trávníčka Catoffle dokázala ovládnout obě dámské klasiky a poměrně univerzální byla i její dcera Cassie, které se v nich pro změnu vešla na tabuli. Zatímco ale otec Cassie Alexandros měl optimum na distancích 1600 až 1800 metrů, Carmella je dcerou vytrvalce Campanologista.

Stájová kolegyně Rabbit Havany Rabbit Bated (Šara; 22:1) byla jako odstávče dokonce ještě lacinější, když stála pouhých 800 guineí. Většina jejích polosourozenců sice zvládá delší distance, nicméně jejím otcem je sprinter Bated Breatha a v neděli ukázala, že rychlosti má dost. Právě ona se totiž postarala o rekordní tempo, takže pevná dráha pro ni byla plusem.

Pětici nejlepších doplnila lepší z německého tandemu La Mia (Šafář, 15:1). Vítězka z Drážďan a majitelka německého handicapu 68 kg každopádně ani na chvíli nebyla ve hře o nejvyšší příčky, když se ještě 100 metrů před cílem nacházela zhruba na desátém místě.

LADY WESTMINSTER

byla zakoupena prostřednictvím

jandabloodstock.cz

(jf)