Magma dominovala, Swakopmund zavelel k obratu tříletých
S polovinou soupeřek v poli už se potkala a žádná se jí nedokázala výrazně přiblížit. I když i ostatní klisny nastupovaly na start s posledními dobrými formami, většinou měly na kontě jen jeden start a oproti favoritce jim chyběly zkušenosti. I pohled do padocku jednoznačně utvrzoval v tom, proč je polská odchovankyně první šancí. Její mohutnou osvalenou postavu by si člověk mohl splést i s o rok starším hřebcem. Po pomalém úvodu dostihu se tempo rozjelo až na druhé straně, kde se Magma usadila v klidném středu pole a poté, co si před zatočením do cílové roviny polepšila pozici, neměla s uhájením titulu Zimní královny žádný problém. To, že zvítězila o necelé dvě délky bylo dáno i tím, že žokej Janáček posledních sto metrů jen kontroloval situaci. Podle slov trenéra by se měla Magma objevit i na startu pardubické analogie a pokud se vyrovná s místní dráhou, měla by získat "double".
Z ostatních se vítězce nejvíce přiblížila Trinity, která měla za sebou slušný debut na mostecké dráze a tuto formu ještě vylepšila. I ona v padocku vypadala velmi dobře a měla celkem slušnou podporu mezi sázejícími. Samara Morgan a Dánská princezna potvrdily dobré běhání z předzkoušky a pořadí mezi nimi zůstalo nezměněno. Překvapením bylo páté místo outsiderky Donia, která se v podobné společnosti objevila poprvé a ani její předchozí starty nenasvědčovaly tomu, že by zde měla vydělat peníze. Na svou předchozí formu z Mostu nenavázala Ksiezna da Xian, i od Gillan se asi čekalo víc. U obou dvou je ale možné, že mílová distance je jim aspoň prozatím moc dlouhá.
To druhý vrchol dne žádného jasného favorita neměl. I když se na start postavilo dost koní do kterých byly před sezónou vkládány značné naděje, v podstatě žádný z nich je doposud nenaplnil. Očekáván byl návrat několika tříletých Derby účastníků, kteří se vraceli na trať bližší míli, přesto byly spíše favorizovány klisny, které obsadily první dvě místa v Ceně ČSCHPDMK (Rabbit Montjeu a Divoká Orlice). To bylo dáno asi také tím, že letošní ročník tříletých se zatím neprojevuje jako příliš silný a v měření sil se staršími většinou odcházel poražen. V tomto handicapu ale několik zástupců mladšího ročníku potvrdilo své vysoké známky nad 80 kg, a tak je možné doufat, že v příštím měření sil už budou úspěšnější.
Swakopmund (9:1) měl dobré jaro, upoutal hlavně nepříliš vzdáleným pátým místem v VJC, kde přišel pěkným koncem. Ani jeho další běhání na vytrvaleckých distancích (mj. české i slovenské Derby) nebyla špatná, na zisk dotace mu ale vždy něco chybělo. Co stálo ale za jeho výbuchem v Baden baden ví asi jen realizační tým, s časovým odstupem je tato forma v jeho kariéře jako pěst na oko. Určitě se dá ale říct, že zkrácení distance mu prospělo a bude zajímavé sledovat, jak se mu povede v Pardubické míli, která by měla být jeho dalším krokem. I když měl problémy s akceptováním velmi svižného tempa dostihu a žokej Chaloupka měl notnou dávku štěstí, když se mu podařilo z předposlední pozice prokličkovat početným polem, dokázal v závěru ještě odrazit nápor dotírající Heffners Choice (12:1), která byla v průběhu dokonce poslední. Té se poslední dva starty vůbec nevyvedly, v jedničkovém handicapu už letos ale vítěze jednou atakovala. To tříletí Teassio (8:1) a Lucky Horse (10:1) absolvovali dostih z dobrých pozicí za čelem pole a zmíněné velmi rychlé tempo dokázali v rovině udržet. Pokud se vzdají svých vytrvaleckých ambicí (v Derby osmý a šestý), můžou mít před sebou slušnou budoucnost mezi elitou. Aziak (16:1) byl vzdálen už více, přesto ho na tabuli očekával jen málokdo, do dostihu nastupoval 4,5 kg proti handicapu (a to jeho jezdkyně ještě po dostihu jedno kilo přidala...). Favoritka Rabbit Montjeu (5:1) dokončila poslední, s nejvyšší váhou v poli tempo na čelních pozicích nakonec neprostála.
Ferdinand Minařík (whaler)