Proč nebyly dostihy ve Varech 8. července
Nabízíme vám komentář Tomáše Jandy ke zrušení dostihů v Karlových Varech dne 8. července. Na chodu dostihového dne se měli podílet i členové redakce Tipařova palce.
23.7. Reakce na vyjádření presidenta Jockey Clubu Václava Luky v Turf Magazínu 7/2012
Musím reagovat na informace o zrušení dostihového dne v Karlových Varech, které poskytl prezident Jockey Clubu Václav Luka starší pro poslední číslo Turf Magazínu. Pan Luka prohlásil: „Bohužel se nebude konat mítink 8.7., o jehož finanční zajištění se už před sezonou ucházel Tomáš Janda. Upravovaly se kvůli požadovanému termínu jiné mítinky, ale krátce před tím, než se měly nabírat přihlášky, Janda od záměru ustoupil…“
Ve skutečnosti byl průběh událostí zcela jiný, jak jsme se shodli i s dobrou duší karlovarských dostihů Ivanem Janatkou, a tak bych rád nepravdivé informace uvedl na správnou míru. Pan Janatka mě loni požádal, zda bychom mu na rok 2012 nepomohli sehnat sponzory na jeden dostihový den stejným způsobem jako v roce 2011, kdy se podařilo za přispění členů asociace trenérů a zejména pánů Váni a Liska zachránit dostihový den v Karlových Varech. Jinak by Karlovy Vary musely vypsat o jeden dostihový den méně.
Na podzim 2011 jsem panu Janatkovi slíbil, že se znovu pokusím pomoci. Když jsme se domlouvali, který dostihový den by to mohl být, pan Janatka navrhl Lázeňskou míli 15.7. Hned mě napadlo, zda se nebude krýt se Slovenským derby. Na Jockey Clubu to nikdo neřešil a jelikož byl zrušen dostihový den na začátku července v Mostě, měly se v červenci konat jen dva dostihové dny na závodištích kategorie A. V této situaci mi termínová kolize se Slovenským derby připadala nesmyslná.
Nakonec jsem vykomunikoval se slovenskými kolegy, že tamní derby se skutečně koná 15.7., a informoval jsem o této skutečnosti pana Janatku s tím, že pořádat Karlovy Vary proti Bratislavě je nesmyslné a pokud se mají sehnat finance, musí to být na jiný termín. Pan Janatka samozřejmě souhlasil a podařilo se nám tento záměr prosadit.
Sponzory se nakonec podařilo na 8.7. zajistit, ale po oznámení zrušení dostihů v Karlových Varech bohužel od záměru odstoupili. Po oznámení jen pár dní před přihláškami, že dostihy ve Varech přece jen budou, se ještě nabízela možnost zajistit sponzory podobným způsobem jako loni - z řad majitelů. Jejich ochota skládat se na poslední chvíli na pořádání dostihů ovšem logicky nebyla vysoká.
Majitelé, kteří většinou už dostihy někde sponzorují, nejsou ochotni stále jen nekoncepčně lepit záplaty v celkově nefungujícím systému financování dostihů. Turf má problémy v mnoha dalších zemích včetně našich sousedů, ale to ještě neznamená, že by dostihy jako takové a chov koní neměly v dnešní společnosti své místo a potenciál. Myslím si, že právě naopak.
Dnes není situace, že by jakékoli odvětví mohlo fungovat samo. Pokud věříme, že dostihy mají potenciál, musí se intenzivně pracovat na jeho využití. Ve většině zemí, kde je turf v problémech, za to mohou vedoucí představitelé turfu nebo další, kteří se na vedení turfu podíleli. V dnešní době už nic nefunguje tak říkajíc samospádem, každé odvětví musí o svou přízeň bojovat.
Na mnoha místech v zahraničí dostihy svůj potenciál využívají a jsou na vzestupu. Někdy rostou s podivuhodnou rychlostí i v zemích, kde nemají nijak velkou tradici. Naopak některé tradiční velmoci se potýkají s problémy. Zde bych si vypůjčil komentář z Racing Postu, jak ho otiskl Turf Magazín - dostihy v Itálii byly před 25 lety samofinancujícím se průmyslem s masivním zájmem sázkařů, ale od té doby, co je začali ovládat lidé, kteří byli dosazeni ministerstvem do Unire, se ocitly na dně. Podobný trend je v posledních letech v Německu. Například na závodišti Baden – Baden postupně klesaly návštěvy i sázkový obrat, až došlo k bankrotu. Po převzetí novým vedením začaly všechny ukazatele růst už od prvního roku. Je to jen náhoda?
(tj)