Roches Cross připravil Chardonney Tchequa o neporazitelnost

foto jiří kurzweil

N startu 22. Memoriál profesora Václava Michala (I. kat., 1400 m) nechyběl loni neporažený Chardonney Tcheque, který dlouho vypadal, že obhájí pozici pari favorita, ale v posledních metrech ho chytil v Česku debutující ROCHES CROSS (4,5:1).

Svěřenec Josefa Váni šel také na start, bez toho aniž by okusil hořkost porážky, když předtím se na dráze představil jen jednou v irském Listowelu. Tam o půl délky porazil Tiz The Shota, který má na svém kontě vítězství v listed a vlastní rating 100 liber, což naznačovalo Roches Crossovi možnosti. Otazníkem sice byla jeho od černa trvající pausa, ale ta byla dána především jeho pokračujícím růstem. V samotném dostihu pak byly znát jeho menší zkušenosti, když zaspal na startu a žokej Lukášek ho musel hned zkraje dostihu důrazně rozhýbávat. Snadnou práci neměl ani v cílové rovině, kde se Roches Cross trochu kroutil, takže ze přibližně čtvrté stopy docestoval až na bariéru. Tam mu ale k jeho štěstí nechal Radek Koplík v sedle favorita dost prostoru, díky čemuž mu dokázal vzít už zdánlivě jisté vítězství. I kvůli očekávanému progresu se tak Roches Cross stal favoritem pro Velkou jarní cenu, jehož distance by mu vzhledem k jeho původu měla vyhovovat.

O hlavu druhý Chardonney Tcheque (2:1) přes svou porážku dokázal, že ač jeho loňské výkony byly zčásti dány raností, počítat se s ním musí i v klasické sezóně. Čisté svědomí navíc nemohl mít po dostihu jeho žokej Radek Koplík. Tomu se totiž po startu nepodařilo svěřence Tomáše Šatry schovat za některého ze soupeřů a místo toho aby poté sáhl k osvědčené taktice start – cíl, tak se s chtivým Chardonney Tchequem přetahoval až do půli lahovického oblouku. Tam vzal taktovku dostihu do svých rukou a už na začátku cílové roviny nasadil k trháku. Rychle tak sice Chardonney Tcheque získal několikadélkový náskok, ale v závěru pak stejně jako překvapený Radek Koplík nedokázal reagovat na útok Roches Crosse. S lepším průběhem se ovšem nedá za tři týdny vyloučit úspěšná odveta, přestože metry navíc budou více sedět vítězi.

Za bojující dvojicí byla pětidélková mezera a i vzhledem k tomu, že většina ze zbytku pole byla oproti výše zmíněným váhově zvýhodněna, zdají se být karty pro první část trojkoruny rozdány poměrně jasně. Třetí místo po startu vedoucího Charhizarda (30:1) je ovšem příjemným překvapením, protože svěřenec letos zatím nepříliš úspěšného Tomáše Hurta doposud startoval jen v nižších kategoriích. To platí i pro čtvrtého Lysyana (60:1), který šel na start navzdory startu v nohách v roli největšího outsidera. Pátou dotaci si připsal jediný český odchovanec na startu Vermillion (12:1), jehož pedigree mu na rozdíl od ostatních koní na tabuli dává dobré předpoklady i k úspěchům na vytrvaleckých distancích.