Roches Cross rozptýlil pochyby o své vytrvalosti

Na startu letošní edice Velké červnové ceny (I. kat., 2200 m) (VIDEO) se sešla většina významných adeptů na úspěch v Českém derby a její výsledek tak výrazně napověděl o rozložení sil ve vrcholu dostihové kalendáře, pro který se do pozice favorita s kurzem 3,5:1 pasoval ROCHES CROSS (4:1).

Ten ukázal vysokou třídu už v minulých startech, když zvítězil v Michalově memoriálu a finišoval blízko druhý ve Velké jarní ceně, ale otázkou byla jeho vytrvalost. Jeho otec Whipper totiž dosahoval úspěchů na mílové distance a to platí i pro většinu jeho produkce, přičemž ani mateřská strana rodokmenu výrazně nenapovídá Roches Crossově vytrvalosti. Tu naopak naznačoval jeho dostihový projev, protože v minulých startech byl jeho hlavní zbraní silný závěr. Doposud také vypadal hodně „zeleně“, ale že v tomto směru udělal pokrok, bylo znát už krátce po startu. Namísto nesoustředěného projevu z předchozích vystoupení byl totiž tentokrát velmi aktivní a získal tak ideální výchozí pozici před středem pole. Za chuchelskou cestou se pak Roches Cross posunul na první příčku, aniž by začal Jan Rája v jeho sedle vyvíjet výraznější aktivitu a v polovině cílové roviny už bylo o vítězi rozhodnuto. Vzhledem k poctivému tempu svěřenec Josefa Váni přesvědčil o svých vytrvaleckých schopnostech a role favorita derby ho tak nejspíš nemine.

V případě Lysyana (20:1) panovali ohledně vytrvalosti ještě větší pochybnosti než u Roches Crosse, ale i on si s délkou dostihu dokázal poradit, když v cílové rovině prokličkoval k druhému místu. Úspěch medailistů z jarních klasik pak stvrdila třetím místem jedna ze dvou klisen na startu Rabbit Motivator (25:1), jejíž původ naopak předpokládal vhodnost prodloužení distance.

Trochu více než čtvrté místo se čekalo od na vnější straně dráhy finišujícího Avereho (3:1). Výsledek dostihu ovšem naznačil, že při vítězství ve „Frankenbergerovi“ narazil na slabší společnost, když ostatní medailisté z mosteckého trialu skončili s dvojcifernými umístěními.  Tabuli pak uzavřel mezi sázejícími hodně populární Nucals Star (3:1), který byl vypsán v kurzu 6:1. Majitel „kratšího“ původu v průběhu dostihu hýřil aktivitou a v závěru mu docházely síly, takže metry navíc v derby mu zřejmě moc nepomůžou.