Sharpour se znovu hlásí o mílařský trůn
Potvrzení nástupu mladé generace se čekalo v 62. Velké květnové ceně (I. kat., 1600 m, VIDEO), do níž šli v pozicích třech největších favoritů zástupci loňského klasického ročníku. V cíli se ovšem radoval nejstarší kůň na startu – sedmiletý SHARPOUR (5:1).
Ten patří už čtvrtou sezónu mezi nejužší domácí špičku, ale po čtvrtém místě v loňské Velké ceně Prahy se zdálo, že boje o mílařský trůn přenechá jiným. Při letošní premiéře pak obsadil pátou příčku ve Velké dubnové, když zpočátku pole s velkou ztrátou na nejlepší uzavíral a v závěru tak těžko mohl stihnout více. Tentokrát se do Sharpourova sedla po takřka čtyřech letech vrátil René Koplík, který ho sice po startu tradičně vedl v zadní části pole, ale v pouze sedmičlenné sestavě na nejlepší čelo příliš neztrácel. V cílové rovině pak Sharpour předvedl svůj tradiční spíd a už na distanci se situace zřetelně vyjasnila v jeho prospěch. K triumfu mu pomohla také o dvě a půl kila nižší zátěž než nesli jeho dva nejbližší soupeři.
Lepším z nich byl Miracle Match (4:1), který tak předvedl povedený návrat po desetiměsíční přestávce, přičemž minimálně dvě stě metrů navrch by mu přišlo vhod. Obvykle aktivní Rabbit King (14:1) útočit z chvostu pole a změna taktiky mu vynesla lichotivý bronz. Tento start byl zároveň jeho derniérou pod vedením Jana Blechy, když nyní už se o jeho přípravu stará nová posila „králičího“ týmu Allan Petrlík.
Zklamáním byl výkon dua Corcovada (4:1) – Malq, od kterých se čekalo zopakování souboje z Velké ceny Prahy. Jenže dříve jmenovaná klisna už v letošní italské premiéře naznačila, že do loňské formy jí něco schází a tentokrát se musela spokojit s čtvrtou příčkou. To Malq (2,5:1) skončil dokonce až šestý. Dostih sice oproti avizovaným plánům v poctivém tempu odvodil, ale protože stejná taktika se mu osvědčila ve Velké dubnové, jeho průběh není vysvětlením pro předvedený výkon. První jedničkovou dotaci v kariéře tak na jeho úkor získal outsider Mashrai (16:1).
(vab)