Sixteen doběhla druhá, přesto vítězství obhájila

Sixteen doběhla druhá, přesto vítězství obhájila
foto www.fotokisza.com
V cíli Velké pardubické České pojišťovny  (VIDEO) byl sice první Amant Gris (7:1), přesto je vítězkou letošního 118. ročníku obhájkyně vítězství Sixteen (3,25:1). Klíčovým okamžikem tentokrát nebyla žádná z překážek, ale jeden z točných bodů zhruba po třetině dostihu.

Zmíněný točný bod totiž v té chvíli vedoucí trojice neobjela. Členem tohoto tria byl i v té chvíli na čele jdoucí Amant Gris, který poté nadále pokračoval v dostihu a počínal si velmi aktivně. V závěru dokázal odrazit i útok Sixteen, což ovšem bylo naprosto nepodstatné. Ukázal sice, že byl nejlepším koněm na startu, ale proč ho žokej Stromský nezadržel po nedodržení kurzu dostihu je otázkou. Úspěšná obhajoba vítězství i nový rekord dostihu, jehož hodnota se poprvé dostala pod hranici devíti minut, tak spadla do klína bělce Sixteen. Ta se v rychlém úvodu dostihu držela v zadní části pole a postupně si lepšila pozici. Na skokách neudělala prakticky jedinou chybičku a nejbližší ze soupeřů na ni ztrácel plných 11 délek. Její forma tedy přišla v pravý čas.

Životní výkon podal druhý Hirsch (50:1). Tomu už je dvanáct let, a i když je dlouhá léta pokládán za solidního steeplera, do absolutní špičky nikdy nepatřil. Dostihem ho ovšem provedl náhradník za zraněného Dušana Andrése žokej Kousek bez nejmenších problémů. Po celou dobu se držel ve druhé vlně a poslední překážku skákal v kompaktní skupině koní bojujících o druhé místo. Z nich měl v závěru jasně nejvíce sil a stal se určitě největším překvapením VP. Třetí honorář nakonec ukořistil Juventus (2,75:1), v jehož sedle asi absolvoval svůj poslední dostih legendární žokej Josef Váňa. Ten nepředvedl optimální výkon, když si nechal špičku dostihu až příliš utéct a před vyběhnutím na travnatý ovál se musel více než o stahování své ztráty starat o získání dvakrát ztraceného biče. V možnostech koně zřejmě bylo minimálně druhé místo.

Velmi slibnou premiéru ve VP předvedl Numero Due (14:1). Před sezónou by od něj něco podobného čekal málokdo, protože jeho parketou se zdály být klasické steeplechase na kratších distancích. Navíc se povětšinou v počátku dostihu hnal na špici a v konci odpadal. Nyní se zdál být dobře voditelný a své tempo udržel až do cíle. Do cíle za ním doběhl většinu dostihu odvodivší Ivoire De Beaulieu, ovšem ten byl také zamotán do situace s nedodržením trati dostihu a následně diskvalifikován. Poslední dotaci tak získal veterán Decent Fellow (4:1), jemuž sázející před startem projevovali překvapivě značnou důvěru. Podobně jako ostatní svěřenci trenéra Váni začal volněji, přestože je především tempařem. Havlův skok skákal z první pozice, poté mu ale došly síly a dokončil se značnou ztrátou. Posledním klasifikovaným koněm v cíli byl Mr Land, který také v poslední fázi dostihu zeslábl. Možná kdyby jeho jezdec Sedlář nepředal bič Josefu Váňovi, mohl zabojovat aspoň s Decentem.

Rekordnímu tempu podlehli italský Fatal Mac i britský Nadover, u něhož je to překvapivé z důvodu, že tradičně velmi rychlou Velkou Národní dokončil na solidním sedmém místě. Za zmínku stojí určitě ještě druhý reprezentant Stáje Hřebčín Albertovec Klip, který byl také účastníkem chyby s točným bodem a na následující překážce skončila jeho nejen dostihová, ale i životní pouť.

Radek Stromský v sedle Amant Grise se sice raduje, ale vítězkou Velké pardubické se stala Sixteen - foto www. fotokisza.com

Jaroslav Fabris (Vabank)