Big Bucks jde na proutěnkách stále nahoru

Big Bucks jde na proutěnkách stále nahoru

V sobotu byla v Cheltenhamu opravdu hluboká dráha , takže se dalo s nějakým překvapením počítat, přesto asi jen málokdo věřil tomu, že by  favorit Byrne Group Cleeve Hurdle (Gd. 2, 4800 m), letos suverénní Punchestowns (1,9:1), mohl zklamat.

Přesto, že mu jeho partner Barry Geraghty poskytl optimální průběh dostihu, museli se oba nakonec sklonit před Nichollsovým Big Bucks (4,5:1). Ten letos začal sezónu na steeplech, ale poté, co v Hennessy Gold Cupu opustil jeho sedlo na poslední překážce Sam Thomas, rozhodl jeho tým o návratu na proutěné překážky. Jak se ukazuje, byl to správný krok. Hned v dalším startu Big Bucks zvítězil v handicapu (s ratingem 151) a další jeho krok vedl do Cheltenhamu. Ruby Walsh v jeho sedle ho zpočátku držel v zadní části pole, když o tempo se staral outsider Petitfour. Do cílové roviny už ale točil v kontaktu s vedoucí dvojicí a na poslední překážce přešel do vedení. V cíli měl nakonec Big Bucks náskok 4 délek, nutno ale dodat, že na hluboké půdě nesl o  4 kg méně, než favorit. Jeho vítězství udělalo dojem i na bookmakery, kteří stáhli jeho kurz pro World Hurdle z 13:1 na 5,5:1.

Punchestowns absolvoval dostih z podobné pozice jako pozdější vítěz, a před posledními dvěmi překážkami vypadal určitě jako nejlépe jdoucí kůň z trojice, kterou doplňoval Fair Along (9:1). Poté, co byl přinucen k boji ale zrychlit nedokázal a brzy bylo jasné, že na vítěze nemá. Přesto byl po dostihu jeho trenér Henderson spokojen a k World Hurdle vyhlíží optimisticky. Fair Along neodvodil dostih celý, jak bývá jeho zvykem, ale přibližně až od poloviny trati. S ostatními dvěma soupeři svedl v cílové rovině tvrdý boj a šanci na vítězství měl až k poslední překážce. I on dával vítězi 2 kg a je vidět, že návrat na proutěné překážky mu prospěl.

(trojice Punchestowns, Big Bucks a Fair Along na poslední překážce) foto: racingpost.com

(wha)