Fairyhouse nabízí špičku

Fairyhouse nabízí špičku
racingpost.co.uk - hardy eustace

Irské závodiště Fairyhouse dnes nabídne tři překážkové dostihy s nejvyšším statusem. Pozornost je upřena především na Hatton´s Grace Hurdle, kde se střetne ,,železný" Hardy Eustace s vítězem podobného dostihu Catche Me.

Včerejší dostihy se odběhly v mlze a v bílé zimní krajině. Dnešní inspekce na závodišti pro dnešek dráhu uznala, že je dostatečně měkká. V Hatton´s Grace Hurdle na 4000 metrů se představí někdejší dvojnásobný vítěz Champion Hurdle Hardy Eustace (4:1). Ten začal být loni směřován na delší distance. Trať 4000 metrů v pohodě zvládnul, když před rokem vyhrál v Ascotu, delší distance však pro něj nebyly, když ve World Hurdle v Cheltenhamu zcela vyhořel. Do důchodu však neodešel a před dvěma týdny zcela podceňován vyhrál dvoumílové proutěnky, kde porazil přední irské proutěnkáře v čele se Sizing Europem.

Favoritem dnešního dostihu je ale Catch Me (2,75:1), který před třemi týdny vyhrál podobný dostih na 4000 metrů. Čtvrtý zde byl Kazal (5,5:1) před Aimatovem (9:1) a zcela poslední dokončila Sweet Kiln (21:1). 6e je dnešní dostih nabitý, svědčí i to, že právě loni Aitmatov tento dostih těsně vyhrál právě před Sweet Kiln. Na startu je i Muirhed (9:1), který si loni na podzim vedl výborně v nováčkovských dostizích, ale na jaře v Cheltenhamu zklamal. Na dráhu se vrací i skvělý Brave Inca (12:1), jenž ale nestartoval od svého posledního vystoupení na jaře 2007, když před tím byl druhý v Champion Hurdle.

Dalším dostihem budou Dinmore Novice Chase na 4000 metrů, kde se představí skvadra koní, s kterými se počítá na jaře do Cheltenhamu. Jde o koně, kteří již začali bodovat nad těžkými skoky a patřili k předním nováčkům nad proutěnými překážkami. Favoritem je Tranquil Sea (2,6:1), vítěz Champion Novice Hurdle (4000 m) v Punchestownu, kde porazil třetího Trafford Lada (4:1). Ten před tím získal stejné umístění v nov´ hurdle na 4200 metrů, kde o příčku za ním skončil Forpadydeplaserer (4,5:1). Ve hře je i Northern Alliance (7:1), který naposledy vyhrál Gd.2 steepl na 3200 metrů.

V Royal Bound Novice Hurdle na 3200 metrů by měli hrát prim především svěřenci trenéra Mullinse. Cousin Vinny (3:1) je nejlepším bumperem loňské sezóny, když vyhrál vrcholy jak v Cheltenhamu, tak později v Punchestownu, ale na překážkách dosud nestartoval. Hurrican Fly (3,5:1) již má na kontě umístění mezi nejlepšími farncouzskými proutěnkáři a ve stejné zemi dosáhl i vítězství na rovině se statusem Listed.

Ondřej Blahník (ROBI)