Joe Lively šokoval v kurzu 12-1!

Joe Lively šokoval v kurzu 12-1!
joe lively (racingpost.com)
Prvním z velkých dostihů sobotního odpoledne v Cheltenhamu byla Letheby and Christopher Chase (Gd. 2, 4900 m), kde si naděje na vítězství mohla dělat hned čtveřice koní. Přesto se v cíli radoval někdo úplně jiný.
Poté, co první polovinu dostihu odvodil podle očekávání Ollie Magern, převzal taktovku v náběhu do druhého kola Joe Lively (12:1). V té chvíli by se mezi diváky našel asi jen málokdo, kdo by věřil, že stejný kůň přivede vyrovnané pole až do cíle. Desetiletý svěřenec v péči rodiny Tizzardových má za sebou poměrně krátkou kariéru, ve které už několika úspěchů dosáhl, většinou ale v handicapové společnosti. I když na cheltenhamské dráze už v minulosti zvítězil, na soupeře podobného kalibru jako v sobotu ještě nikdy nenarazil. V cílové rovině ale ukázal bojovné srdce, když dokázal zmobilizovat síly po velké chybě na předposlední překážce a ještě znova šel do vedení. Jeho další cesta by měla vést do Gold Cupu, kde mu však bookmakeři velké šance nedávají. Po vítězství klesl jeho kurz ze 100:1 na 33:1.

Favorit Halcon Genelardais (3,5:1) prokázal, že i třímílová trať je pro něj krátká, když ho jeho žokej Robert Thornton musel podporovat už po polovině trati. Poté, co pozdější vítěz chyboval na předposlední překážce se zdálo, že už mu nic nestojí v cestě za vítězstvím. V posledních metrech šel jen jedno tempo, ale na extrémních tratích může být i v budoucnu velmi zajímavý. Největší třídou v poli měl být Tidal Bay (5,5:1), z jehož tábora se už před dostihem nesly zprávy o tom, že nemá rád hlubokou půdu. To se beze zbytku potvrdilo, když jeden z nejlepších loňských nováčků kupil chybu za chybou a v rozhodují fázi nestačil. Nepotvrdil ani schopnost prostát tři míle a tak je pro něj letošní Gold Cup uzavřená záležitost. Star de Mohaison (4,5:1) rozbíhal dostih na chvostu pole, poté co se postupně přibližoval k čelu, vypadaly jeho šance na nejvyšším bodě cheltenhamské dráhy nadějně. Pak mu ale začaly drasticky ubývat síly a do cíle dorazil s propastnou ztrátou na vítěze. Pořád ale dopadl lépe, než další svěřenec trenéra Nichollse, Nozic (5,5:1), který ač byl volbou stájové jedničky Rubyho Walshe, se do cíle vůbec nedostal.