Madison Du Berlais opět kraluje, Denman spadl

Madison Du Berlais - racingpost.com

Hlavní bod prvního dne mítinku v Aintree totesport Bowl Chase opanoval Madison Du Berlais a potvrdil tak, že minule mu nesedla cheltenhamská dráha.

V 5000 metrů dlouhé steeplechase nepatřil MADISON DU BERLAIS (13:1)k favoritům. Přestože na podzim vyhrál Hennessy Gold Cup v Newbury a v únoru lehce porazil poprvé letos startujícího Denmana, v Cheltenham Gold Cupu zcela propadl. Jak se nyní ukázalo, patrně mu nevyhovovala tamní zvlněná dráha. Teď totiž hned od začátku šlapal u čela dostihu. Ještě před obloukem se k němu připojil favorizovaný Denman (2:1), naposledy druhý právě v Cheltenhamu, a došlo mezi nimi k tvrdému souboji. Na předposlední překážce, kterou skákali hlava-hlava, měl ale Denman se Samem Thomasem v sedle těžký pád. Tom Scudamore tak mohl dovést Madison Du Berlaise k snadnému vítězství. Pro druhé místo si závěrem přišel Exotic Dancer (4,5:1) a ve své bohaté kariéře si připsal další cenné umístění. Bohužel však po dostihu přišla smutná zpráva, že ve stáji zkolaboval. Británie tak přišla o jednoho ze špičkových steeplerů.

V úvodním dostihu John Smith´s Liverpool Hurdle na 4900 metrů potvrdil svoji výhru z World Hurdle BIG BUCK´S (1,8:1). Výborně ale běžel dvojnásobný vítěz tohoto dostihu Mighty Man (5,5:1), jenž se po delší pauze vrátil na dráhu v Cheltenhamu. Zavedl pole do roviny a dlouho to vypadalo, že by první příčku mohl udržet, v závěru ale favoritovi, který přišel se svým finišem ze zadních pozic, podlehl. Dobrý výkon předvedl i třetí Fair Along (11:1), ale ten na druhé místo ztrácel již 10 délek.

Čechy jistě zajímaly Matalan Anniversary 4-Y-O Novices´ Hurdle, kde startoval český odchovanec Apartman (200:1) a přestože to byl teprve jeho druhý start na překážkách, vedl si velmi dobře. Dostih absolvoval většinou na druhé pozici, před obloukem sice již začal odpadat, přesto se ještě v rovině držel na okolo šestého-sedmého místa. Jan Faltejsek ho ale náhle před poslední překážkou zastavil. Pro suverénní vítězství si došel druhý z Triumph Hurdle WALKON (3:1).

V John Smith´s Manifesto Novices´ Chase na 4000 metrů spadl favorizovaný Chapoturgeon (2,8:1) již na první překážce. Vítězem se tak stal TARTAK (6,5:1), za kterým překvapivě druhé místo získal Deep Purple (17:1), který dostih vodil.