Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Melbourne Cup s evropskými favority

V úterý 1.11. v brzkých ranních hodinách (5.00) se uskuteční na závodišti Flemington tradiční Emirates MELBOURNE Cup (Gr.1 hcp) na 3.200 metrů. Jako favorit se zřejmě na start postaví obhájce z loňského roku Americain (předb. kurz 4.5/1).

Ve Francii trénovaný šestiletý hřebec bude mít v sedle opět G. Mosseho a vypadá znovu skvěle připraven, když vyhrál i svůj poslední připravný dostih již v Austrálii. Bude se ale muset vyrovnat s nejvyšší zátěží a běžet tak trochu proti statistikám, protože jen jeden kůň v posledních 30ti letech vyhrál s vyšší váhou. Také druhý favorit Dunaden je trénován ve Francii a rovněž on vyhrál svůj poslední přípravný dostih. Trenér musel na poslední chvíli řešit jezdecké obsazení, když plánovaný i na ostrovech dobře známý Craig Williams je v trestu a s odvoláním neuspěl ani u civilního soudu. Zaskočit tak musí narychlo povolaný C.Lemaire. S velkými nadějemi přijíždějí i někteří koně z britských ostrovů - především letos tříkrát vítězný bělouš Jukebox Jury (N.Callan), který půjde na start bez přípravného dostihu v Austrálii. Trenér M. Johnston pošle do dostihu ještě vítěze z Royal Ascotu Fox Hunta (S.deSousa), své zástupce bude mít i L. Cumani (Drunken Sailor, Manighar) a také Godolphin bude zastoupen dvěma účastníky (Modun, Lost in the Moment). Zajímavé určitě je, že i největší domácí šance se většinou rekrutují z bývalých "evropanů". At the First Side byl loni druhý jako vodič v Epsom-derby ještě v barvách irského Coolmooru, Mourayan byl také v irském tréninku J.Oxxe, Glass Harmonium běhal na ostrovech u tr. Stouta a Lucas Cranach byl do Austrálie přemístěn z Německa. A tak jedním z mála ryze domácích z širšího okruhu favoritů je sobotní vítěz Lexus Stakes Niwot, který by tak mohl navázat na vítěznou cestu Shockinga z roku 2009. Pro překvapení je v dostihu i u nás dobře známé jméno Tullamore, ale jde skutečně jen o shodu jmen.

Celkově se bude opět jednat o vyrovnaný dostih s celou řadou šancí včetně velkého počtu dobrých evropských účastníků, takže i domácí tisk se přiklání k názoru, že by se vítězná trofej mohla opět stěhovat mimo australský kontinent.