Oblouk: Po patnácti letech klisna

Oblouk: Po patnácti letech klisna
www.sportinglife.com

Ani ve svém sedmém životním startu nenašla přemožitele tříletá francouzská klisna Zarkava a ačkoli se vůbec poprvé postavila v dostihu i proti silnějšímu pohlaví v sedle s charismatickým miláčkem francouzkého publika Christopherem Soumillonem jistě o dvě délky triumfovala v 87. ročníku Qatar Prix de l'Arc de Triomphe (video) se čtyřmi miliony eur dotace nejbohatším dostihem starého kontinentu.

Klisna připravovaná trenérem Alainem de Royer Duprém pro zeleno oranžové barvy stáje ismaelitského duchovního vůdce Aga Khana, jenž je i klisniným chovatelem, se prosadila svým tradičním způsobem, když cca 500 metrů před cílem akcelerovala ze zadních pozic a na její drtivou koncovku nenašel žádný za soupeřů odpověď. Do stáje svého majitele tak po Sinndarovi a Dalakhanim přinesla třetí vítězství v tomto dostihu a dlouhých patnáct let po Urban Sea se stala další klisnou, která v "Oblouku" dokázala zvítězit, přičemž tříletá klisna na vítězství nedosáhla od roku 1982.

Realizační tým na tiskové konferenci po dostihu nešetřil superlativy na Zarkavinu adresu, Ch. Soumillon ji nejprve srovnával s Dalakhanim a posléze prohlásil, že je klisnou takové třídy, která se vidí jednou za 25 - 30 let, zatímco HH. Aga Khan neskrýval spokojenost se završením 90 let chovatelského úsilí jeho rodiny, neboť linii ze které Zarkava pochází založili jeho předkové již před pěti generacemi. Na otázky ohledně klisniny dostihové budoucnosti odpověděl, že v tuto chvíli je jisté jen to, že letos se na dráze už neobjeví (přičemž na přímý dotaz výslovně vyloučil možnost startu na americkém Breeders' Cupu) s tím, že rozhodnutí o její kariéře v příštím roce bude učiněno v nejbližší době.

Loňské druhém místo, taktéž díky silné koncovce, obhájil Youmzain (R. Hills) o půl délky před bojujícími Soldier of Fortune (J. A. Heffernan) a It's Ginem(T. Thulliez), jejichž souboj nakonec nedokázali rozsoudit ani francouzští cíloví rozhodčí (cíl-foto) a oba je ponechali na současném třetím místě (což se, nejspíš oprávněně, příliš nelíbilo It's Ginovu českému trenérovi P. Vovčenkovi) a tabuli uzavřel do té doby neporažený francouzský derby vítěz Vision D'Etat v sedle s milovníkem produktů mladoboleslavské automobilky Škoda Ioritzem Mendizabalem.

Až sedmý skončil letos neporažený Duke of Marmalade, který usiloval o šestý Gr. 1 triumf v nepřerušené řadě, přičemž jeho jezdec J. Murtagh si po dostihu stěžoval na pomalé tempo po startu v důsledku čehož byli podle něj nakonec poraženi v rychlé koncovce, na adresu stavu dráhy jen poznamenal, že pro Duka byla dobrá a nelze se ni vymlouvat.

Otakar Nový (Barad-dur)