Posila z Austrálie se Irům vyplatila

sportinglife.com

Závěrečný den na mítinku Royak Ascot patřil sprinterům a stejně jako minulý den se mohl radovat Aidan O´Brian, jehož STARSPANGLEDBANNER (7,5:1) jako spolufavorit opanoval Golden Jubilee Stakes (VIDEO) na přímé 1200 metrů dlouhé dráze.

Čtyřletý ryzák ještě v březnu startoval ve své australské domovině, kde na podzim získal mílovou klasiku, ale jeho specialitou jsou právě sprinterské tratě, na nichž se zařadil mezi špičku. Na jaře již putoval do Irska a před měsícem absolvoval seznamovací start s evropskými drahami v Yorku. Až teď se ale na nich prosadil naplno. Johny Murtagh ho díky startovnímu boxu č. 4 poslal hned po startu na bližší bariéru, kde si kontroloval čelo dostihu, v závěru jen zrychloval a nakonec si došel pro 1 3/4 délkové vítězství.

To překvapivě druhý tříletek Society Rock (51:1), jenž měl na svém kontě doposud jen vítězství v Listed, ale i loňský bohatě dotovaný dostih pro koně z Tattersals dražeb, se držel zpočátku v bližší skupině vzadu. Předvedl však skvělý finiš a těsně porazil amerického hosta.

Kingsale King (9:1) se dosud s travnatým povrchem nesetkal a navíc běhal vždy na levotočivých oválech. Ve svých pěti letech je stále dost pošetřen a jeho forma šla pomalu nahoru. Největšího úspěchu dosáhl výhrou v Dubai Golden Shaheen v minulém startu. I on absolvoval dostih v bližší skupině a držel se v jejím popředí. Na to, že abslvoval takovýto dostih poprvé, vedl si vskutku dobře.

Velkou smůlu měla Fleeting Spirit (7,5:1). Pro přední britskou sprinterku to byl její první letošní start, díky startovnímu boxu č. 21, však běžela ve skupince na protější straně dráhy a ta se nakonec ukázala jako pomalejší. Nic jí nebylo platné, že koně, běžící na této straně dráhy, s přehledem porazila. Celkově na ni zbyla jen čtvrtá příčka.

To německý odchovanec Amico Fritz (67:1) dokonale těžil z rychlosti bližší skupiny a jako největší outsider v poli si došel pro páté místo. Pro koně, který převážnou část kariéry absolvoval ve francouzských handicapech, byla zatím největším úspěchem výhra z posledního startu v hoppegartenské Gr. 3.