Poslední Cheltenham před březnovým festivalem je tu

Poslední Cheltenham před březnovým festivalem je tu
Punchestowns - racingpost.com
Velmi kvalitní dostihový program bude k vidění na cheltenhamském závodišti, jehož brány se otevřou naposled před březnovým vrcholem sezóny.

Jednoznačným favoritem Byrne Group Cleeve Hurdle (Grade 2, 4800 m) je momentální jednička mezi vytrvalými proutěnkáři Punchestowns (1,91:1). Ten letošní sezónu zahájil vítězstvím v Class 3 handicapu a už tam zaujal natolik, že do Long Walk Hurdle odskakoval v pozici největšího favorita. Tuto roli bezezbytku naplnil, když byl v cíli o plných 11 délek dříve než nejbližší z jeho soupeřů. Svěřenci trenéra Hendersona pokračují ve skvělých výkonech i v letošním kalendářním roce a tento dostih by to měl jenom potvrdit.

Prvním čekatelem na zaváhání favorita je o 4 kila méně nesoucí Big Buck´s (4,5:1). Ten na britské ostrovy přesídlil z Francie před minulou sezónou, v níž zkoušel své štěstí na těžkých skocích. Ty musel překonávat i v prvním startu po letní přestávce, ale do cíle se tehdy nedostal. Nad proutěnými překážkami se objevil až na Nový rok a vítězstvím v handicapu s vysokým ratingem 151 liber naznačil, kde je jeho parketa.

Fair Along (8:1) je také zkušeným steeplerem, vždyť například v poslední Queen Mother Champion Chase obsadil třetí příčku. Z kraje sezóny to vypadalo, že si nad proutěnky jen párkrát odskočí a využije tak svého nižšího ratingu v této disciplíně, ale jeho úspěchy návrat na těžké skoky nenaznačují. Naposled zvítězil v handicapu se známkou 152 liber, nutno ovšem dodat, že jeho jezdec využíval sedmilibrovou úlevu.

O medailové příčky se bude ucházet i Blazing Bailey (8:1). Jeho letošní formy jsou zatím sice trochu matné, na druhou stranu vždy je někde v popředí a jeho chvíle ještě může přijít. Vždyť loni se mu také v první polovině sezóny příliš nevedlo. Lough Derg (15:1) má tradičně nabytý program a letos už se na start postaví potřetí. Naposled si připsal cenné vítězství v Grade 2 handicapu, ale jednalo se o takřka kilometr kratší dostih. Nyní bude jeho tradiční taktika start - cíl pravděpodobně stačit jen na jednu z nižších dotací.

Zadarmo nemusí běžet ani Pettifour (23:1), který minule trochu zklamal vzdálenou pátou příčkou v Long Walk Hurdle. Na tabuli se může vejít i No Refuge (26:1). Jediný s kým se moc počítat nedá je desetiletý Turpin Green (101:1), jenž se přes rok nedostal do cíle.

Vyrovnané pole nabízí handicapová betchronicle.com Trophy Chase (Grade 3, 4200 m). Největší šance na úspěch se zde dávají naposledy vítězným Akilakovi (7:1) se Stanem (7:1). Oba se ale po svých triumfech dostali na svá životní maxima. Vpředu je očekáván i v handicapu debutující Battlecry (8:1), který naposled skončil na čtvrtém místě v listed jako poslední z dokončivších koní, ovšem s nevelkou ztrátou na vítěze. Zajímavým koněm je i Pablo Du Charmil (11:1), jenž naposled obsadil skvělé třetí místo v Desert Orchird Chase. Otázkou je, jestli pro něj nebude distanc příliš dlouhá

Jaroslav Fabris (Vabank)

 

Bude Tidal Bay koněm pro Gold Cup?

Letheby and Cheristopher Chase (Gd 2, 5000 m) je poslední možností pro pravděpodobné účastníky Gold Cupu vyzkoušet si, jak jim sedí dráha v Cheltenhamu. Největší třídou na startu bude asi loňský vítěz Arkle Trophy a jeden z nejlepších nováčků na dvě míle, Tidal Bay (6:1), u kterého ještě jeho tým nemá jasno, který dostih pro něj v březnu vybere. Mezi jeho soupeři vyniká hlavně dvojice trenéra NIchollse, Nozic (5,5:1) a Star de Mohaison (4,3:1).

Nozic naposledy Tidal Baye porazil, to bylo ale v handicapu, kde nesl výrazně méně. Tentokrát se jejich váhy srovnají, přesto je vidět, že Nozic má velkou důvěru svého týmu, když se do jeho sedla posadí stájová jednička Ruby Walsh. Star de Mohaison se letos úspěšně vrátil po dvouleté pauze a vypadá to, že se mu na jeho poslední formy podařilo navázat. Zatím ale nestartoval na očekávané hluboké půdě, které naopak velmi sedí prozatímnímu favoritovi Halcon Genelardais (3,5:1), svěřenci trenéra Kinga. Tomu se zatím ale nejvíc dařilo na extrémních distancích,o čemž svědčí jeho třetí místo z Welsh National.

Tidal Bay - www.racingpost.com

 

Za zmínku určitě stojí i dvě zkoušky pro nováčky. Hned prvním dostihem sobotního programu bude Racecourse Of Year Classic Novices´hdl (Gd 2, 4000 m), kde se v roli horkého favorita představí dosud neporažený  Diamond Harry (1,5:1). Dosavadní trůn mezi čtyřletými proutěnkáři na dvě míle bude v silné konkurenci hájit Walkon (2,1:1), který nastoupí proti dalším šesti soupeřům Wragge & Co Juvenile Novices&; Hurdle (Cl 1, 3400 m)

Ferdinand Minařík (Whaler)