Slovenské derby skutečným mezinárodním zápolením

fotokisza.com

Tento víkend se pozornost ve středoevropském regionu bude soustředit na bohatý bratislavský mítink, jehož hlavním bodem bude Slovenské derby RZB Group.

I díky místním pravidlům, bude vrcholné střetnutí klasického ročníku mnohem mezinárodnější než to naše. Čeští trenéři vysílají do slovenského vrcholu hned čtyři své zástupce. Nejvíce se samozřejmě čeká od Talgada (3,5:1), který s dcerou svého majitele Maríou Magdalenou Rossak s přehledem vyhrál naše derby v rekordním čase.

Velmi dobrý výkon tehdy podal i Miracle Match (5:1), přestože se předpokládá, že není vytrvalec a po tomto dostihu by měl opět přejít na kratší tratě. Peerless Squeak (20:1) stačil v derby jen na sedmé místo a tady může jen překvapit. Poslední český zástupce Lev (20:1) sice vyhrál místní předzkoušku, ale neporazil nijak silné soupeře.

Spolufavoritem dostihu je svěřenec německého trenéra Mario Hofera Flying Champion (3,5:1), který se po šestém místě na italské Listed scéně umístil třetí v Austrian derby.

Domácí stáje budou reprezentovat především svěřenci trenérky Zuzany Kubovičové, která má na startu hned tři zástupce. Bribon (7:1) na jaře vyhrával v Bratislavě jak na běžícím pásu, ale v Českém derby zklamal až pátou příčkou. Endless Storm (12:1) vstoupil do sezóny třetí příčkou ve Starohájském kritériu, od té doby ale kvůli lehčímu zranění nestartoval. Vítěz naší jarní klasiky Innovator (14:1) doběhl v rakouské obdobě na slušném třetím místě za Miracle Matchem, pochybnosti o své vytrvalosti však potvrdil vzdáleným šestým místem v tamním derby.

Maďarský Tutanhamon (8:1) doma kraloval nejen v mílové klasice ale i v derby předzkoušce. V samotném derby se však musel sklonit před slovenskou zástupkyní Shamal Sally. A svého zástupce tu bude mít i Polsko, jejichž Atacama Crossing (9:1) známe dobře z našich drah, kde bral cenná umístění nejen ve Velké jarní, ale i v derby, kde čtvrtým místem uťal dohady o své distanční použitelnosti.