Šok v Haydocku: 33:1 outsider Snoopy Loopy zvítězil

Šok v Haydocku: 33:1 outsider Snoopy Loopy zvítězil
www.racingpost.co.uk
Z dostihu, který měl být procházkolu pro jednoho z nejlepších steeplerů posledních let se stalo nakonec drama s neočekávaným koncem.

Celý Haydock čekal na to, že favorit Betfair chase Kauto Star (1,4:1) dosáhne v tomto dostihu třetího vítězství v řadě. Už od začátku se to ale pro něj nevyvíjelo dobře. Ze začátku se nikomu nechtělo moc do čelo, ale pak se podle očekávání chopil tempa Tamarinbleu, který už několikrát ukázal, že taktika start-cíl mu svědčí. V průběhu dostihu si vypracoval až desetidélkový náskok před zbytkem pole a příznivci favorita už mohli být nervózní. To ale ještě netušili, jaká katastrofa na ně čeká. Při náběhu do cílové roviny se podařilo Samu Thomasovi v sedle favorita náskok téměř smazat, ale pak jeho partner udělal chybu na třetí překážce před cílem. Zatímco Tamarinbleu vyšlapoval spokojeně dál, Kauto Star už v té době nevypadal, že bude mít dost sil na zlikvidování náskoku. Katastrofa se ale udála na posledním skoku, kde Kauto Star po doskoku uklouznul a jeho jezdec neměl šanci dál se udržet v jeho sedle. I když se okamžitě vyrojily hlasy, které upozorňovaly na to, že Kauto Star měl vždy problémy s koncentrací na posledním skoku, tentokrát došlo k pádu jeho jezdce spíš kvůli únavě po stahování ztráty na vedoucího Tamarinbleu.

To však ještě nebyl dramatu konec. Tamarinbleu, u kterého panovaly oprávněné obavy, jestli prostojí distanc tří mílí, si šel ještě sto metrů před cílem pro zasloužené a vydřené vítězství. Poté, co musel v cílové rovině odolávat tlaku favorita mu ale také nezbývalo moc sil. Na posledních sto metrech zaútočila dvojice Exotic Dancer a outsider Snoopy Loopy, který byl už před zatočením do cílové roviny tvrdě vyjížděný. Ten také chytil těsně před cílem druhý dech a neuvěřitelným závěrem si došel pro své největší životní vítězství.

Vítězný Snoopy Loopy byl možná podceňovaný neprávem a kurz 33:1 na jeho vítězství byl přehnaný. V létě se mu podařilo zvítězit dvakrát po sobě v handicapech a v říjnu dosáhl svého nejlepšího životního výsledku, když se na třetím místě přiblížil Exotic Dancerovi a některé hvězdné soupeře nechal i za sebou. I toto byl ale pouze handicap a Snoopy Loopy tady nastupoval s jednou z nejmenších vah v poli.

Bude určitě zajímavé sledovat, jak si povede na nejvyšší scéně dál, přece jen v létě neměl pauzu, jakou koně připravovaní na vrcholy sezóny obvykle mívají. Paul NIcholls, trenér Kauto Stara dnes řekl, že jeho svěřenec je absolutně v pořádku a bude připravovanán na vánoční King George chase. Tam už by se v jeho sedle mohl objevit jeho stálý jezdec Ruby Walsh,který se momentálně zotavuje ze zranění.

Betfair Chase - výsledek

(wha)