Teddy Ready zlomil prokletí domácích stájí

Teddy Ready zlomil prokletí domácích stájí
Foto: www.fotokisza.com

V šestnáctém ročníku slovenského derby (Gd-3; 2400 metrů; 2 000 000 Sk) konaného jako Veľká cena OTP Banky Slovensko se po deseti letech prosadil kůň trénovaný na Slovensku, když na vítězství Šavujevových Almaze (1995) a Temirkanova (1998) navázal svěřenec Zuzany Kubovičové Teddy Ready v sedle s žokejem Martinem Srncem.

Po startu dostihu využil výhody nízkého startovního čísla P. Krowicki a poslal do čela dostihu reprezentanta stáje Hrubý Magic Slippera a jal se diktovat velmi vlažné tempo dostihu, které ostatní úcastníci dostihu akceptovali. Blízko čela se v této fázi dostihu pohybovali i Budapest (ž. Rája), Connex (ž. Lukášek) a spolufavorit Tullamore (ž. Janáček), za nimi si pak pozici připravovali domácí zástupci Ypsillon King (O´Neill) a All About Sam (Drowne), k nimž se při prvním probíhání cílovou rovinou přidal i druhý spolufavorit dostihu Teddy Ready. Při vytáčení na protilehlou rovinu vybídl polský lišák Krowicki svého svěřence k trháku a tempo do té doby velmi pomalého dostihu (prvních 1200 metrů přes 1:22 min.) se dramaticky zrychlilo. Maggic Slipper si během chvilky vypracoval asi dvanáctidélkový náskok, následovali Budapest s Tullamorem, pozici si lepšil Teddy Ready. V posledním oblouku pronásledovatelé náskok lídra snížili, při vytočení do rovinky se na jeho úroven dostali kontinuálně zrychlující Teddy Ready a All About Sam, z druhé vlny útocil Ypsillon King a k závěrečnému finiši se rozhýbával i Tullamore, avšak trvalo mu to o chvíli déle než by bylo potřeba, aby i nadále mohl snít o zisku slovenské trojkoruny. Na začátku rovinky se tak rýsoval dramatickému finiš tří koní, jenže akcelerujícího All About Sama přibrzdila rozvazující se bandáž na zadní končetině a tak se nakonec jistě o jednu délku prosadil středem dráhy jdoucí Teddy Ready před na bariéře slábnoucím Maggic Slipperem, v jehož sedle odvedl vynikající výkon P. Krowicki. Třetí místo místo dvě a tři čtvrtě délky zpět získal silným finišem český derby vítěz Tullamore o půl délky před Ypsillon Kingem, který o krk udolal nešťastného All About Sama. Výsledný čas dostihu 2.36,46 je velmi pomalý a tak bude zajímavé sledovat jak si Teddy Ready povede v dalších startech na vytrvaleckých distancích, protože jisté nejasnosti o jeho vytrvalosti nadále zůstávají.

TULLAMORE
byl zakoupen prostřednictvím
CHRIS RICHNER BLOODSTOCK

Doprovodný program vrcholu letošní slovenské dostihové sezony zahrnoval osm dostihů z nichž pět mělo statut první kategorie a vyšší a všechny byly oficiálně označeny jako Cena OTP Banky Slovensko. Chronologicky prvním z nich byla Cena Muscatita (I. kat., 2l, 1200 m, 150 000 Sk) ve které na loňský triumf svého krajana Overdosea navázala zadrženým pětidélkovým vítězstvím Illiana (Georgijev) před slovenskou odchovankyní Boschkou, která za sebou taktéž o pět délek nechala hnědáka King of Gracie.

Illiana - foto:www.fotokisza.com

V následující Ceně Mysa (listed, 3+, 1000 m, 330 000 Sk) potvrdil svůj návrat o vítězné formy svěřenec trenéra Holčáka Scyris (ž. Havelková) a za slušných 0:59,16 při výroku lehce tři a třičtvrtě zaznamenal jedenáctý triumf v jedenáctém životním startu na této distanci. Druhý skončil další bělouš Lunar Wind, který o délku a půl porazil Another True Storyho.

Scyris opět v Bratislavě vítězný - foto:www.fotokisza.com

Velmi očekávaná Bratislavská miľa (listed, 3+, 1600 m,330 000 SK) se dvěma v grupách vítěznými rekonvalescenty na startu (Apollo Star a Flashing Numbers) měla nakonec poměrně neočekávaný průběh, když ostré tempo sice diktoval reprezentant stáje Dr. Charváta, ale nebyl to De Roberto, nýbrž Blue Coral (Krowicki), který ani na okamžik nepřipustil pochybnosti o tom kdo vyhraje. Svěřenec trenéra Šatry nakonec bez většího úsilí triumfoval o suverénních 13 délek navíc v čase 1.36,06, kterým vyrovnal rekord dráhy a důrazně řekl si o výlet na západ od našich hranic. Stříbro získal letos dosud neporažený maďarský Atheneum o krk před výborně jdoucím Hard Warriorem.

Blue Coral své soupeře doslova zesměšnil - foto:www.fotokisza.com

Cenu Pat´s Music (listed, 3-4l klisny, 2000 m, 330 000 Sk) lehce o tři a čtvrt délky ovládla domácí Sajgonka (ž. Šmída) před favorizovanou Maverou, třetí místo si připsala Aloha Altezza.

Sajgonka - foto:www.fotokisza.com

Zlatý pohár (listed, 4+, 2600 m, 330 000 Sk) podle očekávání lehce o jeden a půl délky získal favorizovaný Ryan (Juráček), před Italian Stallionem, který o krk udolal vítěze pražské analogie Camilla.

Ryan opět zvítězil - foto:www.fotokisza.com

Otakar Nový (Barad-dur)