Tento víkend patří především proutěnkářům

Tento víkend patří především proutěnkářům
racingpost.co.uk - inglis drever
V sobotu budou nejkvalitnější pole k vidění ve dvou dostizích přes proutěné překážky, jejichž distance jsou dvě a tři míle. V obou budou k vidění jedni z předběžných favoritů pro jarní Cheltenhamský Festival.

Na závodišti v Newbury se odběhnou toteswinger Long Distance Hurdle (Grade 2, 4900 m), kde se představí dva ze tří největších favoritů pro březnové World Hurdle. Hlavní hvězdou na startu bude bezpochyby Inglis Drever (2,875:1), který je především trojnásobným vítězem zmiňovaných World Hurdle. Loni zde triumfoval díky svému typickému závěru a nastoupí tak na start v roli obhájce vítězství. Léta sice hrají proti němu, ale jeho výkony zatím sestupnou tendenci nevykazovaly. Hlavním soupeřem by mu měl být Blazing Bailey (4,5:1). Ten se v minulé sezóně rozjížděl pomaleji, ovšem v jejím závěru zvítězil především v Liverpool Hurdle, kde za sebou bezpečně nechal i třetího Inglis Drevera. Tomu se ale v Aintree tradičně moc nedaří, a tentokrát by měl mít navrch. Na zaváhání dvojice favoritů čekají především koně s méně zkušenostmi, kteří jsou stále na vzestupu. Této definici odpovídá Pettifour (6:1), který zahájil svou kariéru až loni na podzim a po dvou startech ve flatech se čtyřikrát vítězně představil nad proutěnými překážkami. Nejcennější z těchto zásahů bylo Grade 1 vítězství mezi nováčky na sklonku předchozí sezóny a oproti koním zmíněným výše má výhodu startu v nohách. Duc De Regniere (6,5:1) minulou zimu startoval jen nad těžkými skoky a proutěnkářské handicapové vítězství po letní pause, ve kterém nastupoval se známkou 140 liber, ho řadí mezi kandidáty na medailový doběh. Se stejným ratingem se posledně prosadil i Hills Of Aran (20:1), u něhož se zdá být ale menší pravděpodobnost nějakého progresu. Mobaasher (7,5:1) zaostal v sezónní premiéře jen 1/4 délky za Pettifourem a poměr vah mu dává slušné šance na otočení vzájemného poměru sil. Klisna Labelthou (20:1) loni dokázala zvítězit v Ascotu v sině obsazeném dostihu vyhrazenému slabšímu pohlaví, ale poslední formy z ní dělají kandidátku maximálně na tabuli.

Na newcastleské dráze v WBX.COM Fighting Fifth Hurdle (Grade 1, 3200) odskočí v pozici favorita Punjabi (2,2:1). V pěti letech je stále na vzestupu, což dokazoval svým progresem v průběhu minulé sezóny, kterou na překážkách zakončil Grade 1 vítězstvím v Punchestownu a pak ještě dvakrát zavěsil v rovinových handicapech. Ve zmíněném dostihu v Punchestownu za ním na druhém místě o 3 délky zaostal Sublimity (5:1). V jeho sedle se vinou zlomené klíční kosti neobjeví jeho stálý partner Philip Carberry, jehož nahradí žokej Russell. Právě vítěz Champion Hurdle 2007 by měl patřit do dvojice, která bude šlapat Punjabimu nejvíce na paty. Obhajovat rok staré vítězství bude Harchibald (4,5:1). Tomu se ale letošní jaro moc nevydařilo. Stejně jako loni letos absolvoval rozcvičku na rovině, tentokrát v ní ale do pořadí na prvních místech nepromluvil. Z ostatních by mohl výrazněji promluvit do pořadí asi jen Blue Bajan (8:1), který na začátku listopadu obsadil třetí pozici v handicapu s ratingem 146 liber, což je jeho poslední a zároveň i nejlepší životní forma.

Jaroslav Fabris (Vabank)