Vrchol japonského kalendáře

Vrchol japonského kalendáře
Vodka - japanracing.jp

Již v neděli se na tokijské dráze odběhne největší japonský dostih Japan Cup.

Dostih na 2400 metrů nemá výrazného favorita. Největší šance se dávají domácím derby vítězům posledních tří let. Nejstarší z nich Meisho Samson byl horkým favoritem loňského ročníku, ale jeho závěr stačil jen na třetí místo, délku před loňskou vítězkou japonského derby Vodkou. Ani v dalších startech nehrál zrovna prim, i když v létě mu jen o hlavu unikl triumf v Gr.1 na 2200 metrů. Jeho poslední start znamenal odvážný výlet do Evropy, ale v ,, Arc" se umístil jen na desátém místě, šest délek od Zarkavy.

I Vodka cestovala a to na jaře do Dubaie, kde si v Dubai Duty Free (1770 m) připsala slušné čtvrté místo. To, že se nachází v dobré formě, ukázala před měsícem v Tenno Sho (Gr.1, 2000 m), když silným závěrem zachytila na cílové pásce do té doby na bariéře vedoucí Daiwa Scarlet (na snímku). V těsném doběhu ukázal finiš i letošní derby vítěz Deep Sky, kterého od ní dělila jen délka krku.

Šance se dávají i vítězi japonského St. Legeru (3000 metrů) Oken Bruce Leemu, ale především Matsurida Goghovi, který loni v prosinci v Arima Kinen (Gr.1, 2500 m) porazil jak Daiwu Scarlet , tak Meisdho Samson a Vodku, kteří zde úplně propadli. To však bylo na pravotočivé dráze v Nakayamě, kde se mu skvěle daří a kde s přehledem vyhrál i svůj poslední start v Gr.2 na 2200 metrů.

Do Japonska cestuje i trio britských účastníků. Papa Bull si dráhu vyzkoušel již loni a v Japan Cupu získal sedmé místo. Letos se ukazoval především v létě, když jen těsně prohrál v King George VI and Queen Elizabeth Stakes. S Meisho Samsonem se změřil na podzim v ,,Arc", kde byl o dvě příčky a čtyři délky za ním.

Loni druhý z Melbourne Cupu Purple Moon naposled o krk prohrál Gr.2 na 2400 metrů ve Francii a je tu někdejší vítěz St. Legeru Sixties Icon, který letos po sérii tří Gr.3 vítězství startoval v americkém Breeder´s Cup Marathonu na 2400 metrové pískové dráze a doběhl pátý. Americkému hostu Marsh Side se moc velké šance nedávají.

                       Racebets   Sportinglife
Vodka                4        5,5
Deep Sky           5,2       6
Meisho Samson  5,5        5
Matsurada Gogh  10        7
Oken Bruce Lee  11        11
Papa Bull           13       15
Sixties Icon      17,5       21
Purple Moon      20        17
 
Ondřej Blahník (ROBI)