Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Zarkava vyzývá silné hřebce

Tato neděle bude pro každého turfmana svátkem, na pařížském závodišti v Longchamp se odběhne asi největší kontinentální dostih Qatar Prix de l´Arc de Triomphe na 2400 metrů. Favoritkou je domácí neporažená klisna Zarkava (2,75:1).

Tato klisna, která je známa svým raketovým zrychlením ze zadních pozic, na sebe upozornila již na loňském mítinku, kdy zde s přehledem opanovala Prix Marcel Bousac (Gr.1) pro dvouleté klisny na 1600 metrů. I letos zůstala neporažena, když v jarní mílové klasice pro klisny jasně brala skalp později výborné mílařky Goldikovy i následné vítězky irské obdoby Halfway To Heaven. Po jejím dalším lehkém triumfu, tentokrát v Prix de Diane na 2100 metrů již začala být brána jako možná kandidátka pro nynější vrchol. Přes léto si dala pauzu, aby před třemi týdny opět brala jistý triumf v předzkoušce Prix Vermeille na 2400 metrů. Dosud se sice na dráze nesetkala se silnějším pohlavím, se svým stálým jezdcem Christophem Soumillonem by to pro ni neměl být zvláštní problém.

Silné duo posílá do dostihu Aidan O´Brian. Duke Of Marmalade (5:1) letos přešel z mílových tratí na delší distanci a zůstal neporažen. Po jarním triumfu v Prix Ganay (2100 m) vyhrál domácí Tattersalls Gold Cup (2100 m) a pak již přišlo lehké vítězství v Prince of Wales´s Stakes na 2000 metrů při Royal Ascotu. I jeho další kroky směřovaly do Ascotu. Tentokrát ale na o 400 metrů delší King George VI And Queen Elizabeth Stakes, kde jen těsně odolal útoku Papa Bulla (21:1). I jeho poslední start koncem srpna byl vítězný, když se v do Newmarketu přesunutých International Stakes vrátil na trať 2000 metrů. Právě tato distance mu asi vyhovuje nejvíce, i když startem v Ascotu ukázal, že zaběhne i na 2400 metrů. Jeho tým navíc straší, že pokud bude moc měkká trať, z dostihu ho stáhne.

V tom případě by ambiciózní stáj zastupoval především Soldier Of Fortne (5:1). Irský derby vítěz byl loni v Arc pátý. Letos vyhrál Coronation Cup (2400 m) v Epsomu, ale na francouzské půdě mu oplatil porážku Youmzain (13:1). Právě ten loni jen o hlavu prohrál s Dylan Thomasem a přestože v posledním startu v ascotských ,,King George" ztrácel na Dukea skoro deset délek, v domácím prostředí nemusí být opět bez šance.

Šancovým domácím koněm je i francouzský derby vítěz Vision D´Etat (9:1), který vyhrál předzkoušku Prix Neil (2400 m).

Getaway (13:1) po lehké výhře v Jockey Club Stakes (Gr.2) na jaře v Newmarketu byl hned vypsán jako jako předběžný favorit Arc. Po té však přišel až pátý v Coronation Cupu a stejné místo obsadil i v Grand Prix de Saint Cloud. Naposledy si ale vyhrál Gr.2 nad Doctorem Dinem. V Arc se mu navíc vedlo již loni, když se umístil čtvrtý.

Z Japonska přicestuje Maisho Samson (17:1). Derby vítěz z roku 2006 byl loni třetí v Japan Cupu, letos byly jeho nejlepšími počiny dvě druhá místa na domácí nejvyšší scéně.

Dva zástupce by na trati měli mít i naši západní sousedé. Pavel Vovčenko vysílá It´s Gina (101:1), který ale v Grosser Preis von Baden nestačil na letošního derby vítěze Kamsina (26:1), který byl do Arc dohlášen za 100.000 euro.

Německé derby vyhrál před dvěma roky i Schiaparelli (34:1). Ten ale nyní zastupuje modré barvy stáje Godolphin a v jeho sedle bude Frankie Dettori. V posledním startu odvodil pole předzkoušky Prix Foy (2400 m), aby ho v cíli o půl délky porazil Zambesi Sun (34:1).

Aby těch derby vítězů nebylo málo, z Itálie přijíždí Cima De Triomphe (101:1), jemuž se ale velké šanci nedávají.