Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Do Chuchle na „Golf“

Ferdinand Minařík: Do Chuchle na „Golf“

Ve sobotních Varech jsem si v nabídce nic nenašel, nedělní Chuchle už ale vypadá lépe. I přesto, že bookmaker Tipsportu zatím nenašel odvahu k 7. a 9. dostihu, což by měly být sázkařsky nejzajímavější dostihy odpoledne.

Uvidíme, zda-li tyto dostihy se v nabídce objeví či ne. Zmiňuji to spíš kvůli tomu, že v nedávném rozhovoru pod soutěží „Dostihová mánie“, se booki vyjadřuje, jak strašná je to pro něj dřina vypisovat kurzy na dostihy. To mě trochu překvapilo, protože není žádným tajemstvím, že kurzy v podstatě „opisuje“ z našich stránek.

Já když se na dostizích bavím s někým o šancích koních v handicapových dostizích, tak je skoro zázrak, když se názorově shodneme alespoň na dvou z pole. Zatímco bookmaker tipáče se se mnou shodne na téměř 90%, samozřejmě ale až po pátečním zveřejnění rozborů.

Tolik tedy na úvod a teď už k tipům, jichž je dnes víc.

VCH 30. 9. 13:00. Iluminati 1-3 @ 3:1 (tipsport), 1 bod

Úvodním dostihem v Chuchli jsou proutěné překážky IV. kategorie na 3300 metrů. Kategorie dostihu je tady možná trochu zavádějící, protože favoritka dostihu Famous Valley (1,2:1) by mohla do budoucna v této disciplíně zamířit o hodně výš. Letos táhne šňůru tří vítězství, když vždy zvítězila velmi lehce. Přesto kurz na ní mi přijde hodně nízko a není snad dobrý ani do akovky.

Nejblíže jí byl letos Charismatic (5,5:1), který se jí v Chuchli přiblížil na pět délek, přičemž se jednalo o jeho sezónní debut. Část dostihu odvodil a na to, že se jedná o začínajícího překážkáře jeho projev nebyl vůbec špatný. Stejný kurz vlastní East River, což mě trochu překvapilo. Ve dvou startech se nedostal do cíle a hlavně jeho poslední pád byl hodně děsivý. Na doskoku pod sebe vůbec nedal nohy a jeho tehdejší žokej Kratochvíl to odnesl zlomeninou ruky. V odvysílané televizní reportáži dokonce pronesl, že ještě neměl odvahu se na tento pád podívat znovu. Tady bych tedy s kurzem nesouhlasil, myslím, že kdyby tento kůň nebyl ze stáje trenéra Váni, tak by ně něj by určitě kurz @ 10+.

Vzhledem k tomu, že s favoritkou už se poměřila dvojice Ilek (15:1) a Darien (22:1), kteří se tehdy na vítězku koukali s velkými rozestupy, jako jediný zbývající kandidát na druhé – třetí místo mi tu zůstává Illuminati. Je pravda, že ten se na dráhu vrací po dvouleté pauze, ovšem to u překážkových koní zas nemusí tolik znamenat (nakonec Charismatic šel posledně po roční přestávce).

Illuminati byl celkem slušným koněm na rovině, následně se mu dařilo i na proutěnkách. V roce 2015 třeba zvítězil v rámci předprogramu VP v mezinárodním amatérském dostihu, následně byl v Chuchli druhý za tehdy velmi slušným Cheri Honey. Dokázal se poměřit i se soupeři na listed úrovni v německém Bad Harzburgu, kde se sice do cíle nedostal, protože mu pod nohy spadnul jeden ze soupeřů. Ovšem jako jediný z českých vyslanců byl schopen stíhat tempo dostihu, kde odpadli třeba Chicago nebo Mister Westminster.

Pro mě to je takový ideální typ koně na dvoumílové proutěnky, jakých u nás moc není. Teď se tedy vrací na dráhu a určitě nemůžu souhlasit s tím, že tady je nejhorším v poli. Klisna by asi měla zvítězit, o další dvě místa by si to měli rozdat tři koně. Aby sázka byla úspěšná, stačí, aby Illuminati při svém comebacku porazil jednoho z nich. Za těchto okolností kurz @ 3 musím brát.

VCH 30. 9. 15:30, Kerabush vítěz/1-3 @ 6,5/2:1 (tipsport) 1+2 body

Šestým dostihem chuchelského programu je zkouška III. kategorie na 1800 metrů, která má ovšem poměrně zajímavé obsazení. V desítce startujících je pár začínajících koní, takže se vybrat ty nejlepší není úplně tak těžké.

Mezi favority jsou počítání dva tříletí, Irish Hit (3:1) a Priscilla (5,5:1). Oba dva už ukázali slušnou výkonnost, ovšem na dráhu se vracejí po tříměsíční pauze. Obzvlášť kurz na klisnu je lákavý, ovšem pouze na vítěze. Do „dálky“ už se moc vsadit nedá a vzhledem k tomu, že vynechala klasické Oaks, tak je opatrnost na místě.

Podle aktuální formy by tak lepší volbou mohl být Muhajid Brave (3:1), který tu byl ve stejně dlouhém handicapu začátkem září druhý. Ovšem i tam bylo vidět, že pár set metrů navíc by mu mělo pasovat víc. Opačným případem je Alexandr (6,5:1), pro něhož už by to mělo být dlouhé. Nakonec nejlepšího letošního výsledku dosáhl v Maškově memoriálu, který je o 400 metrů kratší.

Mojí volbou je tedy Kerabush. Ten se sice letos výsledkově trápil a jeho tým s ním zkusil i překážky, vloni ale v podobným dostizích dokázal zaběhnout slušně. V mosteckém Derby trialu potrápil pozdějšího vítěze „modré stuhy“ Josepha, na podzim tam zas na míli neztratil mnoho na Alexandra, když nosil víc kilo.

Pravda je, že letos se mu nedařilo, ale v posledním startu naznačil, že ještě vše nezapomněl. V rámci St. Leger dne šel Kerabush na příliš dlouhých 2400 metrů a poté co dostih odvodil, skončil čtvrtý. Vzhledem k distanci a poměrně silné konkurenci to ale vůbec nebyl špatný výkon. Kratší trať na které půjde tentokrát by pro něj měla být ideální.

Za zmínku rovněž stojí to, že v jeho sedle bude žokej Jan Rája, který do oranžovo-bílé stáje rodiny Nieslaníkových přesídlil o prázdninách. Na výsledcích koní běhajících v těchto barvách je to znát hlavně v posledních týdnech, když v pátek ve Varech zaznamenali double (Ecologi Lolek a Iwnianka), a Rája se radoval z 500. vítězství kariéry. Na něm je vidět, že v poslední době jezdí v životní pohodě, a kdyby mu tady Kerabush zajistil další „bod“ v kariéře, nebylo by to velké překvapení. Pro mě určitě pravděpodobnější, než jak značí kurz @ 6,5, do třetího místa bych jeho šance viděl max @ 1,8.

VCH 30. 9. 16:30, Mystic Golfer – vítěz/1-2 @ 12/4:1 (tipsport), 1+1 bod

Hlavním dostihem v Chuchli je handicap II. kategorie na 2600 metrů, kde bude na startu pouhá sedmička startujících. Favoritem je „smolař roku“ Barabash (2:1), který měl naposledy alespoň trochu možnost prokázat svoje kvality a v St. Leger dokončil třetí. I když o jeho třídě nemám pochyb, tak spíš mi přijde jako kůň na střední tratě, takže je otázkou, kolik ho náročný start v klasice stál sil. V tomto kurzu bych ale o něm stejně neuvažoval. Při jeho smůle si dokážu představit i to, že točí do roviny s 10ti délkovým náskokem, a na chuchelském nádraží vykolejí vlak a vjede mu pod nohy.

Pak jsou zde další nepříliš lákavé kurzy. Spolehlivá Vědma (3:1) ponese na její poměry už celkem hodně kilo, Solini (5:1) je dokonce nejvíc zatížen a půjde na start po roce. Urbi et Orbi (8,5:1) zas takhle dlouhou trať ještě nešel. Z tohoto pohledu má dost vysoký kurz Arlington (12:1), který sice naposledy zklamal v Bratislavě, to bylo ale na hluboké půdě, která by tentokrát být neměla.

Mě se ale líbí ve stejném kurzu nabízený Mystic Golfer. Ten má letos na kontě pouhé tři starty (což v závěru sezóny určitě není na škodu), na kontě má ale jedno vítězství a těsné druhé místo. V tomto dostihu mě právě zaujal, protože tehdy prohrál se sériovým vítězem Sapientim, kterého jsem měl vsazeného. Nakonec jsem se zpotil asi víc než koně, protože ve finiši šlo o pověstné „zhoupnutí“ (myslím, že Angličani tomu říkají „ding dong finish“, když tak mě opravte).

Každopádně „Golfer“ podal životní výkon, i když v sedmi letech už by na nějaký progres nárok mít neměl. Ovšem pravda je také to, že ještě před letošní sezónou chodil vždy z posledního startovního čísla, takže většinou oběhal hodně metrů navíc. To byl i případ loňské edice tohoto dostihu, kdy dokončil šestý, ovšem od vítěze ho zas tak moc nedělilo.

Letos v obou úspěšných startech byl v sedle jezdec Florian a je vidět, že s tímto koníkem, který není úplně jednoduchý na ježdění, si rozumí (navzdory tomu, že naposledy byl naprosto zcestně zkritizován televizním komentátorem, což si myslím se taky projevuje na výši kurzu) .

Mystic Golfer  se dá hrát i do třetího místa @ 2,2, což mi ale zas jako velká hodnota nepřipadá. Zkusím přehnaných @ 12 na vítěze plus @ 4 do druhého místa jako each way. Hodně štěstí!

Statistika tipů 2018: Tipů 89, ROI 1,19, zisk 35,83

nejvyšší kurzy: Paladdio 25:1, Blessed Kiss 18:1, Iraklin 13:1