Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Do Pardubic s klisnami a „Vránou“

Ferdinand Minařík: Do Pardubic s klisnami a „Vránou“

Příznivce dostihového sportu čeká náročný víkend, dnes se běhá v Pardubicích III. kvalifikace na Velkou pardubickou, zítra ve Varech mají svůj prozatímní vrchol sezóny dvouletí. Tipsport už má nabídku na oba dny, takže je čas na nějaké ty tipy.

Já jsem se dnešní „kvaldě“ vyhnul, i z obligátního důvodu, že v dostihu, kde není nutné zvítězit, se tipuje těžko. Zajímavé bude, kolik koní se nakonec objeví na startu. Ze stáje trenéra Váni už bylo avizováno, že v případě očekávané pevné dráhy k nějakým škrtům dojde. To by se asi týkalo favorita kvalifikace, když No Time to Lose (3:1), který už jí má splněnou. Jeho stájový druh Buonarroti (5:1) sice na splnění ještě čeká, kvůli pevné dráze už byl ale škrtán v minulosti, a je tu ještě možnost kvalifikovat se v září. Uvidíme jak to dopadne, já budu držet palce Sisi Merble (35:1), kterou zatím letos doprovází smůla, vloni ale ukázala, že i po návratu z chovu své kvality má. Musím se přiznat, že to, že je matkou, jsem se dozvěděl náhodou, když mi při studování dostihu dvouletých padl zrak na původ klisny Salus. Bylo by zajímavé, kdyby „Sisi“ (je jí deset) vydržela na dráze ještě nějaký rok, mohla by se se svojí dcerou utkat na dráze…

Do tipování se nebudu pouštět ani v druhém hlavním dostihu, Ceně Peruána. Tam sice vypadá jako tutovka Zarif (2,5:1), i u něj se ale asi nedá vyloučit možnost škrtu, čemuž by odpovídal i kurz. Z jeho soupeřů mě nikdo moc neoslovuje, celkem se mi líbil při svém prvním pardubickém startu Vernois (8,5:1), to je ale asi tak vše. Nechám se překvapit, jak bude vypadat startovní listina po hlášení změn.

Protože ale pardubický program je dnes bohatý, tak tipy jsem našel v klisnám určeném  dostihu i zkoušce pro čtyřleté, a na závěr jsem si nechal našlapaný handicap.

Pardubice 18. 8. 15:55, Stealing a Win 1-5 @ 2,25:1 (tipsport), 1 bod

Jako čtvrtý dostih je na programu čtyřletým vyhrazený steepl III. kategorie, kde by se měly ukázat budoucí překážkové naděje. Z dostihu byl škrtnut Wotan, takže na startu by mělo být devět koní. Protože se jedná o začínající překážkáře, tak situace není úplně přehledná a favorité jsou zde dva. Mr Spex (4:1) finišoval třetí za výborným Evženem v květnu, pak už se ale na startu neukázal. Stejný kurz má Nick, který byl v červnovém trialu čtvrtý (taktéž zvítězil Evžen). Možná lepší dojem udělal prvně jmenovaný, je tu ale otazník trochu delší pauzy.

Před Nicka se v červnu dostal Mansur (8:1), to se ale šlo na kratší distanci, která by mu měla pasovat lépe. V průběhu se i tak dost hnal, takže těch 600 metrů navíc nevypadá pro něj jako plus. Zajímavější tak může být Váňův Fly Filo Fly (6:1), který měl ve zmiňovaném trialu pád na zahrádkách, předtím ale zvítězil v Itálii na proutkách. Výborný překážkový původ má Father Paulo (7,7:1), ten má ale zas za sebou poměrně náročný program, tady půjde už k sedmému letošnímu startu. Nadějný do budoucna může být i Čmelák (7:1), ten je ale zas opačným příkladem. Letos se ukázal zatím dvakrát, a na steeplechase půjde podruhé v kariéře. Zkušenosti mu tedy můžou chybět.

Je tedy patrné, že těch otazníků je tady cekem dost, já jsem si nakonec vybral v poli klisnu, u které mi přijde, že bookmaker jí až moc odepsal. Stealing a Win ukázala celkem slušnou třídu už na rovinách (zúčastnila se Ceny Napajedel i Oaks) a celkem se jí daří i na překážkách. Kariéru zahájila druhým místem v Brně, v Pardubicích se ukázala v obou přípravných dostizích a v obou dosáhla na páté místo. Mě se celkem líbila v tom posledním startu, v kterém byla většinu času na chvostu pole, a bylo vidět, že tempo jí bylo moc rychlé.

Prodloužení distance by jí tedy mělo pasovat. Zajímavé je i to, že tady má hlášená stínidla, což by jí mohlo v průběhu trochu probrat. V předchozích startech působila takovým „spícím“ dojmem, takže by to nemělo být na škodu. Naposledy na pátém místě ztratila na Nicka nějakých 8 délek. To zas na překážkách není nic, co by se nedalo zlikvidovat, když se dostih vydaří. Kurzově tomu ale nic nenasvědčuje, když Stealing a Win má na vítěze @ 20, tedy pětinásobný kurz než Nick. Já si tedy úplně nemyslím, že klisna tady „ukradne vítězství“, ovšem nevidím důvod, proč by nemohla být do pátého místa. Za mě fair tak @ 2 maximálně.

Pardubice 18. 8., 17:45, Charmene 1-4 @ 2,85 (tipsport), 1 bod

Hlavním dostihem pro klisny je dnes Cena Registany na 4200 metrů a na startu by mělo být 13 kobylek. Ani tady není vyložená favoritka, nejnižší kurz vlastní Apas Rocka (3,8:1). Ta o svých kvalitách přesvědčila už vloni, když byla druhá ve Zlaté sponě tříletých. Letos má ale na kontě jen jeden start přes těžké skoky, a i když zvítězila, zkušenosti jí můžou chybět. Její žokej Novák navíc převažuje 4 kg, takže nemůže využít úlevu pro čtyřleté. Kurz bych tedy viděl jako fair.

Z jejích soupeřek se mi asi nejvíc líbí Rozina (4,2:1), která tu zvítězila v červnu v dostihu, který by se dal označit jako trial na ten dnešní. Tehdy za ní byla o necelou délku Dunáta (10:1), ta už mi ale přijde celkem prověřená, a myslím, že pořadí mezi nimi by se měnit nemělo.

Z okruhu favoritek se mi naopak moc nezdá Modena (4,7:1). I když má nejvyšší handicap v poli, je jí už jedenáct let, a myslím, že pevná dráha se jí moc líbit nebude. Podceňovat se nedá Waikita (6:1), která tu zaujala svým triumfem v handicapu koncem června. Tehdy byla vyjížděná skoro celý průběh, takže bude potřebovat hodně svižné tempo dostihu.

To se tu ovšem zaručit nedá. Trial odvodila Sinndarka (10:1), ta byla ale dost hektická a nejspíš se bude chtít někde schovat. Že zopakuje třetí místo ale ani tak nevěřím.

Já si tedy vybral jinou klisnu, která se též zúčastnila přípravného dostihu. Charmene tehdy sezónu teprve zahajovala a jiné soupeřky už byly rozběhané. Výsledné čtvrté místo tedy nebylo vůbec špatné. Navíc v dostihu, který byl téměř o kilometr kratší, vbíhala na trávu (tedy asi kilometr před cílem) na nějaké šesté pozici a na nejlepší ztrácela snad 15 délek. V cílové rovině se ale začala přibližovat a ztráta na první Rozinu byla nakonec necelých sedm délek.

Nárůst distance by tedy Charmene měla ocenit. Původ má na překážky slušný, jejím polobratrem je velmi dobrý Cherwick, který proslul svou nechutí k irské lavici. V sedle bude velezkušený Leigton Aspell, vítěz dvou Grand National, což beru jako takové další malé plus. Já myslím, že tady má tato dvojice, která už spolu vloni zvítězila v Bratislavě, lepší šanci na triumf než jak značí kurz @ 13. Zopakování čtvrtého místa z trialu bych neviděl jako velké překvapení, nevypsal bych na to víc, než @ 2,5.

Pardubice 18. 8., 18:20, Scare Crow – vítěz @ 25:1, 1 bod

                                                             1-5 @ 3,85:1, 2 body

Posledním dostihem dnes v Pardubicích je handicap IV. kategorie na 3400 metrů a na startu by mělo být pole 15 koní. Normálně takové dostihy moc nevyhledávám, ale tady jsem i vzhledem k vypsanému kurzu nemohl odolat.

Favoritem je objev této sezóny New Finch (3,5:1). Ten tady bude útočit na hattrick, když před tím zvítězil v podobných dostizích. Je to „hunter“ jak má být, a myslím, že do budoucna o něm ještě uslyšíme. Přesto, že zatím kraloval v takto krátkých dostizích, přijde mi, že na delších tratích může být ještě lepší. Naposledy mu chvíli trvalo, než v cílové rovince setřásl dotírajícího Kornelia. S přihlédnutím k tomu a velkému poli, bych viděl jeho kurz jako ok.

Tady bude pár soupeřů, které už potkal, z nichž mi nepřijde, že by ho někdo mohl porazit. To je třeba String (7:1), který byl třetí nebo Achsar (8:1), který se do cíle nedostal. Zajímavý může být Imphal (5,5:1), na úvod sezóny druhý v handicapu nižší kategorie nebo v této disciplíně velezkušený Lord Jagmin (7:1). Ten v poslední době v podstatě běhá výhradně jen tyto „sprinty“ na Pardubické dráze, je mu už ale devět let, takže někdo lepší se nejspíš najde.

Každopádně v kurzech na tuto skupinu koní žádnou hodnotu nevidím, takže jsem se poohlédl dál. Dostal jsem se až skoro na „dno“ sázkové nabídky, kde mi padl do oka Scare Crow. Ten sice zatím nic tak velkého neukázal, také je mu ale šest let a moc toho zatím nenaběhal. V letošní sezóně to však vypadá, že úplně marný by být nemusel. V Mostě na druhém místě sice ztratil na zkkušeného Rabbit Libretista 10 délek, zbytek pole byl ale také daleko. Na tamních velkých skocích se mi ale jeho projev líbil. V druhém letošním startu se vydal do Pardubic, kde to zkusil v handicapu na 4500 metrů. I tam byl téměř bezchybný a závěrečnou překážku ještě skákal s čelními koňmi. Nakonec mu došly síly, výsledné šesté místo ale nebylo vůbec špatné.

Když si tedy vezmu, že Scare Crow v Pardubicích už to zná, v posledním startu se ukázal v dobrém světle a v sedle bude mít top žokeje Jana Faltejska, který ho zná z práce, tak nevím, kde bookmaker došel ke kurzu @ 25. Podle mě, pokud naváže na dva povedené letošní starty, tak by tady měl být mezi nejlepšími. Musím tedy brát i kurz do pátého místa. Já bych jeho šance viděl na vítěze maximálně @ 10, „na tabuli“ @ 2. Hodně štěstí!