Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Na „dubnovou“ i „aprílovú“

Ferdinand Minařík: Na „dubnovou“ i „aprílovú“

Dnes se v Chuchli uskuteční první trial letošní sezóny, Memoriál Rudolfa Deyla. Starší koně mají vyhrazenou tradiční Velkou dubnovou cenu, já jsem si tip vybral i pro její slovenskou variantu, nazvanou Vel´ká aprílová cena.

Klisnám se raději vyhnu, nechám se překvapit, jak se představí před první jarní klasikou. Každopádně lze souhlasit s tím, že o vítězství by si to měla rozdat trojice, která spolu vloni bojovala v Ceně zimní královny. Tehdy o krk zvítězila Love Connection (3,75:1), Carmella (2,4:1) bude ale tentokrát mít váhovou výhodu. Slušný kurz měla Lareona (původně přes 6:1, teď už @ 4,5), která na tuto dvojici ztratila pouhou délku. Z tohoto pohledu měl tedy původní kurz hodnotu, teď už je to asi správně. Mám ale takový dojem, že zvítězí reprezentantka stáje Pegas, jelikož Petr Foret a klisny z této stáje už mají vítězné pódium „rezervované“ předem…

Tolik na úvod a teď už k „dubnovým“. Začnu naší edicí, kde jsem si vybral duel.

VCH 15. 4., 16:00, Charles Quatrieme lépe než Zock @ 1,86:1 (tipsport), 3 body

Mírným favoritem Velké dubnové ceny na 1800 metrů je Aldzarb (3,75:1), který bude obhajovat loňské druhé místo, když vítězství mu uniklo jen těsným rozdílem. Z toho je vidět, že na úvod sezóny zaběhnout umí, rovněž distance je pro něj optimální. Tento tempař chodí stylem start – cíl, což ovšem tentokrát může být trochu problém. Na startu je také Duke of Darehorse (12:1), který si do toho taky moc „kecat“ nenechá. Jsem tedy zvědavý, jak se na špici srovnají.

Tempo by podle všeho mělo být hodně svižné, z čehož by mohli těžit koně chodící ze zadních pozic. To je třeba Sir Sun (4:1), který vloni hned na první běhání zvítězil ve Velké jarní ceně. Ani u něj by teda neměly být obavy, jak na tom na jaře bude s formou a na trhu je poměrně populární (původně @ 5,5). Rychlý dostih by měl ocenit i Tamarind Cove (8,5:1), který už se rozcvičil celkem slušně při úvodním dostihovém dni v Lysé. Tehdy v padocku bylo vidět, že ještě není v top formě, přesto třetí místo za Sašou a Dominiquem nebylo špatné.

Pro mě „černým koněm“ dostihu by mohl být Charles Quatrieme (10:1), který už se také představil v Lysé nad Labem. Tam zvítězil jako největší outsider v dostihu na 2200 metrů, což pro něj mělo být příliš. Tento triumf šel ale též na vrub tomu, že mu jeho tým změnil taktiku. On dřív chodil z čelních pozic, kde se dost hnal a pak už mu docházely síly. Naposledy se ale po startu uklidil do závětří a zvítězil pěknou koncovkou. Také tentokrát by mohl být podobný scénář dostihu a já si myslím, že „Charles“ by to tady do třetího místa zvládnout mohl.

Já jsem si ho za menší vklad 1-3 vsadil (kurz @ 2,5), ještě víc se mi ale líbí duel, kde je proti němu nabízen Zock (10:1). Ten byl vloni ve Velké jarní ceně nedaleko třetí, v Derby osmý. Z toho se ale velké závěry dělat nedají, protože loňské Derby přineslo velmi divoký výsledek, z kterého se dá těžko vycházet. To, že Zock je především mílař ukázalo jeho vítězství v karlovarské Lázeňské míli. Podle mě na této úrovni je pro něj těch 1600 metrů tak akorát. Dalším faktorem je to, že přes zimu změnil trenéra a momentálně je u trenéra Šatry. Jeho svěřenci ovšem potřebují nějaký ten start na rozběhání, což už naznačila první neděle.

Když to shrnu, Charles Quatrieme je už rozběhaný (dokonce vítězně), jde na pro něj optimální distanci a vidím ho jako možného adepta na třetí místo. Pro Zocka by to mělo být dlouhé a mám takovým dojem, že na dotaci tady nedosáhne. Fair kurz bych viděl tak @ 1,6, zkusit se dá i duel s Tamarind Cove. A teď ještě do Bratislavy.

Bratislava 15. 4., 16:30, Portorikos 1-4 @ 2,75:1

                                       Kilword 1-5 @ 3:1 (tipsport), oba 1 bod

Vel´ká aprílová cena je stejně jako ta naše na 1800 metrů a na startu by mělo být devět koní. Favoritkou je tu Kůň roku a vítězka Derby, klisna Zoriana (2,25:1). Ta sahala i po triumfu v ještě delším St. Leger, takže pro ní může být tato trať trochu krátká.

Jednoduché to určitě mít nebude a největším soupeřem by měl být obhájce vítězství a specialista na bratislavskou dráhu, Ideal Approach (2,85:1). Ten to umí napálit stylem start – cíl a na zdejší krátké cílové rovince už je pak těžké ho chytit. Tito dva by si to tedy měli rozdat o vítězství, za nimi už je to ale poměrně otevřené.

Zajímavý může být maďarský Humanic (5:1), které absolvoval z čela, takže kratší trať by pro něj měla být lepší. Vloni na jaře zářil Connor (10:1), který ale pak zklamal v Derby a sezónu ukončil v září.

Já si tady vybral dvojici trenéra Stančíka, jednak pro to, že jeho dva vyslanci podle mě nejsou tak špatní, tím hlavním důvodem je ale jeho velká jarní forma. První bratislavskou neděli vyslal na start 13 koní, z nichž čtyři (!) zvítězili a dalších pět skončilo do čtvrtého místa. Z toho je tedy vidět, že jeho koně jsou na jaro připraveni víc než dobře a já věřím, že i dnes v tom budou pokračovat.

Portorikos (15:1) byl vloni v tomto dostihu čtvrtý, když na vítězného Ideal Aproache ztratil jednu délku. V létě v Mostě ho dokázal dokonce porazit. Kilword (25:1) zářil v roce 2014, pak měl ale tři roky pauzu. Vloni se na dráhu vracel z nižších kategorií, v druhé polovině sezóny už ale bylo vidět, že se vrací do staré formy. V srpnu vyhrál dostih II. kategorie, v říjnu pak byl třetí v Jesenném handicapu.

Já si tedy myslím, že tady jsou i vzhledem ke stájové formě dost podceňovaní a tady by na dotaci dosáhnout měli. Samozřejmě nějaký drobek jsem vsadil i na jejich triumf, protože reálně bych ty kurzy na ně viděl tak poloviční . Hodně štěstí!