Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Na Oaks s Makovou Panenkou

Ferdinand Minařík: Na Oaks s Makovou Panenkou

Dnes je v Karlových Varech na programu klasické Oaks, kde jsem si vybral jeden tip. Hodně dobře obsazená je i Lázeňská míle, na tu už jsem ale tip sepsat nestihl.

Ta vypadá jako odveta za mílový dostih při Derby dni a i podle kurzů to vypadá, že tentokrát by Lagoas (2,5:1) mohl vrátit porážku Father Frostovi (3,8:1).  Oba dva ale potřebují svižné tempo a tentokrát tu nebude Facts and Figures, který to naposledy rozjel. Za nimi už je to poměrně otevřené, celkem lákavý kurz má obhájce Zock (8,5:1). Ten ale nastoupí poprvé se stínidly, což se mi u něj moc nelíbí. Možná tato pomůcka zafunguje a triumf obhájí, může to mít ale i opačný efekt a skončí mezi poraženými.

Já jsem si tu původně vybral jednoho z koní, který měl nejvyšší kurz @ 27. Tím byl Private Ryan, který se tu naposledy představil v jakémsi trialu na dnešní dostih. Tehdy absolvoval první letošní start a držel se velmi dobře. Na dvojici Sir Sun a Hidden Flame neztratil mnoho a troufám si říct, že kdyby tito dva byli na startu dnes, tak by patřili mezi favority. Toto si ale uvědomilo víc lidí, takže z „Vojína“ se stal slušný gamble a kurzy na něj už hodně spadly (do pátého místa z @ 3,25 na 1,8:1). Takže uvidíme, zda-li bude chyba bookmakera potrestána, teď už ale k tipu na dámskou klasiku.

KV 22. 7. 16:00, Maková Panenka 1-4 @ 2:1 (tipsport), 2 body

Jasnou favoritkou v letošním Oaks je Carmela (1,92:1), která se naposledy blýskla čtvrtým místem v Derby. Takovou formu nikdo z pole neukázal, takže bude záležet na tom, zda-li jí náročný program z první části sezóny nesebral moc sil. Přece jen se zúčastnila všech velkých dostihů, které byly dost náročné. Zas je ale pravda, že v Derby nevypadala, že by se to na ní nějak podepsalo. Není tedy divu, že kurz na ní už šel dolů, pro mě to ale není.

Z těch, které by jí mohly potrápit je to asi hlavně vítězka dostihu pro klisny při Derby dni, známém dřív jako „Cena Napajedel“, Dylanka (4,2:1). Ta tehdy zvítězila poměrně jistě, jde o to, jak se jí bude líbit dalších 200 metrů navíc. Naposledy to vypadalo, že kdyby se šlo ještě dál, tak už by jí možná chytla zezadu útočící Kihnu (10:1). Ta sice měla nižší váhu, je ale vidět že jde nahoru a kurz na ní už je celkem zajímavý.

Distance je pro mě otazníkem u Wild Love (6,5:1), která poslední dva starty absolvovala v Bratislavě. Tato dráha vypadá pro tuto start-cíl chodící klisnu jako optimální, přesto tam naposledy byla na 1800 metrů druhá, když jí těsně před cílem chytila Slivka. Na větší karlovarské dráze jí tedy moc nevěřím.

Naopak ta by měla být lepší pro další klisnu, která běhala zatím jen na Slovensku. Maková Panenka je totiž taková nohatá klisna, takže Vary by jí měly sedět lépe, než točení v Bratislavě. Ale i tam zaběhla párkrát slušně a mě zaujala hlavně její poslední forma. Na distanci 2400 metrů byla v červnu třetí, když na dvojici Risk a Gugus des Brieres ztratila něco přes čtyři délky. Toto duo se ovšem před týdnem ukázalo v tamním Derby, kde obsadili čtvrté a páté místo. Za ní o nějakých 17 délek doběhl Standing Rock, který v Derby dokončil sedmý.

S odstupem času se tedy jeví forma, kterou Maková Panenka vyběhla v tomto dostihu, jako velmi slušná, a měla by tady alespoň na to čtvrté místo stačit. Podle mě, trojici Queentera (55:1), Love Connection (14:1), Rabbit Havana (20:1) by porazit měla, zbývá tedy ještě jedna, z těch „lepších“ klisen, aby sázka byla úspěšná. Hodně štěstí!