Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Cheltenham po „Americku“

Ferdinand Minařík: Cheltenham po „Americku“

Tipy na dnešní Cheltenham.

Agrapart 1-3  2,75:1

Cheltenham - 6. dostih - 1 bod

Kromě steeplerů mají dnes v Cheltenhamu svůj vrchol i proutěnkáři. V Cleeve Hurdle na tři míle je situace hodně vyrovnaná, čemuž nasvědčují i kurzy.

Spolufavorité jsou tu dva. Mě se víc líbí vítěz předzkoušky na čtyři kilometry, Wholestone (4:1). Tomu se úvod sezóny vůbec nepovedl, ožil ale s návratem na svoji oblíbenou dráhu. Už jako nováček tady slavil největší úspěchy a také naposledy tu nedal nikomu šanci. Otázkou je, jak se popasuje s nárůstem distance a taky s měkčí půdou. Tento dostih je jako předposlední v programu a dá se očekávat, že podmínky už budou dost „testing“. On je poměrně subtilní koník, a také díky svému nedávnému triumfu tu ponese dost kilo.

O trochu vyšší kurz má Finians Oscar (4,5:1), i když na ostrovech je to momentálně obráceně. Ten byl poměrně drahým nákupem, nicméně naděje do něj vkládané vloni splňoval. Mezi nováčky proměnil ve vítězství své první čtyři starty, porážku poznal až v irském Punchestownu na konci sezóny (a i tam to bylo o krátkou hlavu). V podobném duchu vstoupil i do nové sezóny když přešel na těžké skoky. V prvních dvou startech lehce zvítězil, pak ale přišla zklamání. V Sandownu může být omluven, protože dvě míle mu byly nejspíš moc krátké, a dostihem se doslova protrápil. Jako favorit šel tak do dalšího startu v Ascotu, i na čtyřech kilometrech byl ale poražen. I když to bylo minimálním rozdílem, přechod zpět na proutěnky naznačuje, že jeho tým si představoval něco jiného. Já si ho tady dokážu představit i jako vítěze, ovšem přijde mi, že na úvod sezóny má už v nohách dost náročný program. Říkám si, aby nedopadl jako třeba vloni Thistlecrack, který na to také doplatil.

Z dalších soupeřů musím zmínit šokujícího vítěze z Newbury, kde Beer Goggles (8:1) vyhrál v kurzu @ 41. Tehdy stylem start – cíl nedal soupeřům šanci, je ale jasné, že tentokrát si na něj dají větší pozor. Také tato forma nebyla následně potvrzena, když tehdy druhý Unowhatimeanharry byl poražen i v dalším startu v Ascotu, a to poměrně jasně.

Za ním tam tehdy dokončili The Worlds End (6:1) a Thomas Campbell (8:1). Ti mě moc nelákají ani tady, přijde mi, že jde o koně, u kterých jsou ta očekávání větší, než co zatím ukázali. Možná lepší volbou by tak mohla být jediná klisna v poli, Collin´s Sister (12:1), která v úvodu sezóny porazila i Wholestona. Naposledy v Cheltenhamu sice trochu zklamala, přišlo mi ale, že její útok byl moc brzo. Pokud tedy její žokej bude tentokrát déle vyčkávat, myslím, že by mohla stačit na čtvrté místo, kde kurz @ 2,75 není zas tak špatný.

Já si ale vybral jiného koně z této předzkoušky. Tehdy byl Agrapart mým tipem a je jím i dnes. Cheltenham a měkká půda jsou jeho oblíbené podmínky, což ukázal i na Nový rok. Tehdy měl za sebou nevýrazné podzimní francouzské starty, s návratem na kopcovitou dráhu  se ale ukázal v jiném světle. Bohužel jedinou chybu udělal na třetí překážce před cílem, kde se zrovna začalo tempo rozjíždět. Soupeři mu utekli a už se zdálo, že dokončí mezi posledními. V cílové rovince ale dokázal znovu sebrat síly a mohutným závěrem doletěl na druhé místo.

Na tehdy vítězného Wholestone sice už neměl, něco víc než 3 délky ztráty ale zas není tak moc. Navíc ten měl tehdy nižší váhu a dnes se jejich zátěže srovnávají.  Pokud se tedy Agrapart ukáže v podobné formě i dnes, měl by mu být určitě blíž a možná mu může porážku i vrátit. „Oscar“ a zbytek soupeřů se mi tu moc nelíbí, kurz do třetího místa @ 2,75 je tak pro mě hodnota. Hodně štěstí!

 

Americen  V/1-3     6/2:1

Cheltenham - 4. dostih - 1 + 2 body

Prvním vrcholem v rámci Trial Day v Cheltenhamu je Cotswold Chase na necelých pět kilometrů a po pročtení startovní listiny je vidět, že tohle není nejsilnější edice tohoto dostihu. Když se podívám o rok zpět na jména Many Clouds, Thistlecrack nebo Smad Place, a letos je favoritem Bristol de Mai (2,75:1), jehož sláva stojí a padá se spojením „Haydock a heavy ground“.

To se nakonec ukazuje i v aktuální sezóně, kde na svém oblíbeném závodišti za těžkých podmínek nadělil svým soupeřům víc jak 50 délek. O vánocích v Kemptonu se tak očekávalo, že i tam se ukáže v jiném světle, to se ale nestalo. I když měl mezi sázejícími v King George Chase slušnou podporu, v dostihu nehrál roli a dokončil na vzdáleném šestém místě. To že je dnes favoritem jde jistě na vrub toho, že dráha v Cheltenhamu je měkčí a přes den je očekáván ještě nějaký déšť. Také z jeho konkurence je těžké někoho vybrat.

Druhou šancí je tady The Last Samuri (5:1), který byl v roce 2016 druhý ve Velké národní a i dál se jeho kariéra ubírá hlavně k tomuto dostihu. Naposledy se ukázal právě v přípravném dostihu na tento maratón a bral druhé místo. Ovšem Aintree a překážky pro GN a Cheltenham je něco úplně jiného. Také na této kopcovité dráze se ukáže poprvé v kariéře.

Dráhu v Aintree vyhledává i Definitly Red (6:1), který ta též zvítězil při svém posledním startu. V Cheltenhamu se ukázal zatím dvakrát (jednou na proutěnkách), a ani jednou se do cíle nedostal. Stejnou statistiku tady má i Tea for Two (8,5:1), který v Kemptonu o vánocích bral překvapivé třetí místo. Ovšem i jako dříve jmenovaný nejlepší výkon podal na rychlé dráze v Aintree. 

Ze skupiny outsiderů vypadá nejlépe asi Singlefarmpayment (26:1), kterému to sice v Cheltenhamu jde, ovšem na nejlepší tady by kvalitu mít neměl.

Já si koně, který se mi v minulé sezóně už hodně líbil mezi nováčky. V ní se American ukázal ve třech startech a ve všech celkem pohodlně zvítězil. Vždy to bylo na měkké půdě a rovněž s kopcovitým terénem by si měl poradit. Do aktuální sezóny vstoupil v Newbury v úvodním velkém handicapu dříve nazývaném jako „Hennessy“. Tam se obvykle rodí nové hvězdy a on tam nastupoval do dostihu jako favorit v kurzu @ 5. Ve dvacetičlenném poli se ovšem do cíle nedostal. Možná to bylo tím, že to byla jeho první zkušenost s tak početným polem, svou roli mohlo sehrát i to, že dostih byl odstartován jako „standing start“ (normálně se překážkové dostihy startují z pohybu, ovšem pokud je první start neplatný, musí při tom dalším všichni stát u startovní gumy). Tam bylo vidět, že tehdy nechytil rytmus a nedostal se do něj v celém průběhu. Z toho pramenila řada chyb a nebylo divu, že ho žokej zastavil.

Určitě se tento start nedá označit jako nějaké zklamání a proto je tady American mojí volbou. Po pouhých čtyřech startech na těžkých skocích by měl jít ještě nahoru a myslím, že tady si může brousit zuby na většinu soupeřů. Favorit je jinde než v Haydocku poloviční, další soupeři vyhledávají hlavně Aintree. Mezi ně by se tedy vklínit měl, zkusím i jeho vítězství, protože to by se určitě nedalo označit jako nějaké překvapení. Hodně štěstí!