Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: „Clan“ bude zase King

Ferdinand Minařík: „Clan“ bude zase King

Dnes máme „Boxing Day“, na ostrovech se běhá kde se dá, ovšem vrcholem jsou samozřejmě dostihy v Kemptonu. I když v nabídce tipáče je toho víc, já jsem si vybral dva dnešní nejvýznamnější dostihy.

Původně jsem měl v plánu i Kauto Star Novice Chase, nakonec jsem od toho ale upustil. V poli není moc prověřených vytrvalců, kteří už něco ukázali na třech mílích, navíc skokansky mají nováčci ještě co vylepšovat. Na ostrovech se do role favorita se posunul Black Op, ovšem u něj je otázkou, jak si poradí s točivou dráhou v Kemptonu. Nechám tedy tento dostih být a pojďme na tipy.

Kempton 26. 12. 15:30, Epatente – vítěz @ 4,5:1 (tipsport), 1 bod

Letos se na startu Christmas Hurdle sešlo 10 koní, také zde není žádný výrazný favorit, jak tu bývá většinou zvykem. V dvoumílových proutěnkách se obvykle daří trenéru Hendersonovi, takže není překvapením, že jeho trojice okupuje čelo sázkové nabídky.

Nejnižší kurz vlastní čtyřletý Fussil Raffles (3:1), který naposledy ve Wincantonu porazil po boji Grand Sancyho. To jistě není forma, která by tu stačila na vítězství, ovšem trenér se dušuje, že se jeho svěřenec po dostihu hodně zvednul. To bude jistě potřebovat, a i když se jedná a rychlého koníka, který už v Kemptonu dokázal zvítězit, moc mě neoslovuje.

Vzhledem k očekávané měkčí dráze není na trhu moc velký zájem o obhájkyni, kterou je Verdana Blue (6,5:1). Já si tedy zvolím jinou Hendersonovu klisnu, Epatente, která je naopak mezi sázejícími hodně populární. I ona už dokázala na místní dráze zvítězit, jediný výpadek zaznamenala v Cheltenhamu, kde zkoušela „hood“. V početném poli se jí ale přesto nepodařilo usadit a na závěrečný kopec už neměla sílu.

V aktuální sezóně se ukázala v listed handicapu v Newbury, kde i přes chybičku na předposlední proutěnce utekla všem o 6 délek. Její zrychlení v posledních metrech bylo vskutku obdivuhodné, takže není divu, že handicaper jí zvýšil rating o celých 13 liber. Z dvojice favoritů trenéra Hendersona mi přijde Epatente zajímavější, nakonec má i vyšší kurz. Já bych to viděl plus mínus nastejno.

Z ostatních je tu trojice Ch´tibello (11:1), Ballyandy (17:1) a Elixir de Nutz (17:1), která má v nohách nedávný těžký start v International Hurdle v Cheltenhamu. Vzhledem k tomu, že tým okolo „Elixíra“ hlásí, že tentokrát nebudou udávat tempo, může to být celkem taktická záležitost, což by mému tipu jistě vyhovovalo.

Z tipů do dálky může být zajímavý Silver Streak (10:1), který už má dostatek zkušeností s podobnými dostihy a v Kemptonu mu to sedí. Jako vítěze si ho nedokážu představit, ovšem do třetího (kurz 2,5) by to zvládnout mohl. Já ale zůstanu jen u svého „vítězného“ tipu.

Kempton 26. 12. 16:05, Clan des Obeaux – vítěz @ 6:1 (tipsport), 1 bod

Početně malé, ovšem kvalitou nadprůměrné pole pěti koní bude na startu King George VI Chase na tři míle. O tomto dostihu už bylo napsáno hodně (kolega Ondra Blahník zveřejnil velmi obsáhlý rozbor), takže se nebudu zbytečně rozepisovat.

Co se týká favorita Cyrname (2,35:1), tak u něj je hlavním otazníkem vytrvalost. Mě se u něj moc nelíbí to, že když šel naposledy v Ascotu, tak byl na něj proti dvoumílovému specialistovi Altiorovi vyšší kurz. Na své oblíbené distanci a dráze na něj bylo vypsáno @ 2,5, odskakoval dokonce ještě o bod výš. Teď tedy vplouvá do pro něj neznámých vod, proti soupeřům, kteří už jsou na této trati prověření. Takže už jen z tohoto důvodu se mi ho hrát nechce.

Co se týká soupeřů, tak Lostintranslation (3:1) naposledy v Haydocku udolal Bristol de Mai, což je na této dráze hodně cenný skalp. Kempton je ale něco jiného a ukáže se tu poprvé. Každopádně třeba v Cheltenhamu si ho dokážu představit lépe.

Zajímavé je, že od rána je na trhu hodně populární irský host Footpad (8,5:1), takže bookimu tipáče se podařilo dokonale předpovědět tento gamble, když včera byl ještě u většiny ostrovních sázkovek @ 12. Ovšem i o Mullinsově svěřeneci platí, že takto dlouhou distanci ještě nešel. Je pravda, že o favoritovi to platí také, takže je možné, že sázející hledají nějakou alternativu. Nakonec naposledy v Thurles se ukázal v o dost lepším světle za dlouhou dobu, i když to bylo proti „nikomu“.

Já si raději dám koníka, který už ukázal, že tři míle v Kemptonu mu sedí výborně. Je to samozřejmě loňský obhájce Clan des Obeaux. Kurz na něj byl ráno nižší, což bych asi ještě nedal, ale teď už je to zajímavé.

Co jsem tak četl analýzy na ostrovních serverech, tam jsou často zmiňované dvě věci. Jednou z nich je to, že při loňském vítězství „Clan“ porazil veterána Thistlecracka nevelkým rozdílem. Ovšem tehdy za nimi byla velká díra a jeho žokej Cobden se v jeho sedle skoro nehnul.

Druhým faktorem je to, že právě žokej Cobden opouští jeho sedlo. Ale zas co jsem četl, tak to pro něj bylo velmi těžké rozhodování, kdy on sám prohlásil, že mezi Cyrname a „Clanem“ velký rozdíl není.

Co se týká aktuální formy, tak tam bych řekl, že je také vše v pořádku. Clan des Obeaux se rozcvičil druhým místem v irském Down Royal, když vítězem byl obhájce Road to Respect. Když si vezmu, že vloni vstoupil do sezóny čtvrtým místem v Haydocku, tak bych řekl, že ten letošní úvod má lepší. Nakonec, je mu jen 7 let, takže může jít ještě nahoru. Kurz co je teď tedy musím brát, fair bych viděl to, co bylo vypsáno, tedy cca @ 5. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 200 – vklady 307,5 – výběry 359,93 – roi 1,15