Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Clan bude zase King

Ferdinand Minařík: Clan bude zase King

Dnes je Boxing Day a v rámci prvního vrcholu překážkové sezóny se na ostrovech odběhne několik zajímavých dostihů. Tím největším je samozřejmě King George VI Chase, vynechal jsem Christmas Hurdle, jeden tip jsem ale našel v irském Limericku.

Co se týká Christmas Hurdle, tak tam by to mělo být o tom, kdo bude druhý za Epatente (1,23:1). Kurzy na ostatní do druhého místa moc lákavé nejsou, já si ale našel jinou klisnu v Irsku. A podle starého hesla „Ladies First“ se nejdřív podívám na ní.

Limerick 15:35, Colreevy – vítěz @ 6,5:1 (tipsport), 1 bod

Favoritem v Faugheen Novices Chase na 3900 metrů je Asterion Forlonge (2,1:1). Ten už patřil mezi velká jména mezi začínajícími proutěnkáři a dokonce v roli favorita nastupoval i na cheltenhamském Festivalu v Supreme Novices Hurdle. Už v té době byl ale znám svým stylem skákání doprava, což tehdy předvedl také a v konečné fázi dostihu způsobil pád několika soupeřů. Tehdejší čtvrté místo je ale pořád forma, která ho tady staví na čelo sázkové nabídky.

Na těžkých skocích má na kontě zatím jediný start ve kterém předvedl podobné skokanské představení jako v minulosti. V Punchestownu neměl na předposlední překážce daleko k pádu, k vítězství mu ale pomohlo i to, že tehdy druhý Conflated skákal asi ještě hůře. Tady narazí na kvalitnější soupeře, kteří by ho měli dostat pod větší tlak. Paul Townend má dnes v Limericku jediné rito a myslím, že ho nic snadného nečeká. V kurzu v jakém je tato dvojice nabízena se rád poohlédnu po někom jiném.

Druhým favoritem je Eliottův Pencilfulloflead (3,5:1). Ten už má na kontě dokonce Gr. 2 vítězství, kterého dosáhl v Punchestownu. Je ale směřován na delší tratě, takže kurz asi odpovídá. Zajímavěji vypadají další dva z lotu trenéra Mullinse. Své příznivce už našel Janidil (6:1), který vloni běhal na dvou mílích, v Cheltenhamu se ale představil v Albert Bartlett Hurdle na tři míle a o své třídě přesvědčil pátým místem. Přechod na těžké skoky zvládl na podobné trati na jaké se jde dnes, když bez problémů zvítězil. Otazníkem je hodnota této formy, protože koně které tehdy porazil v dalších startech nic velkého nepředvedli.

Mojí volbou je tedy jediná klisna v poli a to Colreevy. Ta se ukazovala v dobrém světle v minulé se zóně mezi zástupkyněmi slabšího pohlaví, i když v Cheltenhamu mírně zklamala pátým místem v Mares Hurdle, předtím ale dokázala potrápit výbornou Minella Melody.

Přechod do nové disciplíny jí vyšel na výbornou, když v Punchestownu na těžké půdě (ta je očekávána i dnes), bez problémů zvítězila. Tehdy předvedl skokansky bezchybné představení a pokud na to naváže, může přidat další triumf. V Limericku už navíc dokázala zvítězit na proutěnkách v začátcích kariéry.

Máme tu tedy favorita, kterému se s jeho skokanským projevem a v nabízeném kurzu rád vyhnu. Z opozice se mi nejvíc líbí jeho stájová kolegyně Colreevy, u níž mi pasuje víc věcí. Jak dráha, tak půda na které se dnes půjde by jí měla hrát do not a v kurzu na ní tak vidím hodnotu. Můj fair je alespoň o bod níž.

Kempton 16:00, Clan des Obeaux – vítěz @ 3,33:1 (tipsport), 1 bod

O hlavním dostihu dnešního odpoledne, King George VI Chase, už bylo napsáno hodně, takže budu stručný.

Clan des Obeaux zvítězil v tomto dostihu vloni i předloni, cestu za čistým hattrickem by mu měl překazit Cyrname, který tu před rokem na něj ztratil víc jak 20 délek. Letos jeho příprava probíhala jinak, také lehce zvítězil v Charlie Hall Chase. Tam ale porazil koně, kteří by tu jistě mezi šancové počítáni nebyli.

Za nimi v sázkové nabídce následuje Santini (5,5:1), který sem byl dohlášen. Trenér Henderson o něm prohlásil, že potřebuje pravidelně startovat o vstup do sezóny v Aintree označil za „ztrátu času“. Každopádně dráha v Kemptonu pro něj ideální není, nejspíš by i potřeboval měkčí půdu.

Lostintranslation (8,5:1) tu byl vloni zadržen, takže i u něj je místní dráha otazníkem. To je nakonec i jeho vstup do sezóny, když v Haydocku se na těžké půdě do cíle doslova protrápil.

Není divu, že sázející hledají nějakou tu „each way value“ a na trhu začíná být populární Waiting Patiently (15:1). Ten má jistě dostatečnou třídu, zatím ale takhle dlouhou trať nešel. Pokud bych si já měl vybrat nějakou alternativní sázku, byl by jím Real Steel (15:1). Ten byl vloni šestý v Gold Cupu, když ještě na předposlední překážce vypadal hodně nadějně. Vstup do aktuální sezóny mu ale vůbec nevyšel. Byl to první start pod trenérem Nichollsem, který sedlá i první dvě šance. Koně od něj bych nepodceňoval, počkám ale až na „livko“, jak se situace vyvine.

Mě tu tedy vychází Clan des Obeaux celkem jasně, tipsport nabízí dokonce nejvyšší kurz na trhu, takže nevidím důvod, proč bych ho měl opouštět. Open na něj byl někde okolo @ 2,75, což bych viděl jako reálnější vystihnutí jeho šancí. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 253 - vklady 341,5 – výběry 459,46 – roi 1,15