Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Do bitvy nováčků s „Rytířem“

Ferdinand Minařík: Do bitvy nováčků s „Rytířem“

Dnes je na závodištích Ascot a Haydock řada zajímavých dostihů, bohužel ne vždy se jedná o sázkařsky zajímavé záležitosti. Tou je třeba dnešní vrchol, Clarence House Chase. V nabídce tipáče jsem teda vybíral z jiných dostihů.

Dvoumílový vrchol v Ascotu by měl být odvetou za Tingle Creek Chase ze Sandownu. Tehdy Defi du Seuil (1,9:1) o krk udolal veterána Un de Sceaux (2,2:1). Těžko mezi nimi vybírat, rovněž těžko předpokládat, že by mezi ně mohl zasáhnout někdo ze zbývající trojice. Máme vypsaná dvě místa, takže tady není už co řešit.

Na stejné dráze se utkají i klisny, ale ani tam jsem si nevybral. Nejvíc se mi líbí favoritka Papagana (2,5:1), která je asi jediná osvědčená na „heavy“ půdě na které se půjde. Ovšem v poli je i obhájkyně Magic of Light (3,5:1), a i když to bude asi hlavně příprava na Grand National, podceňovat jí nelze. Nechám to tedy být a za tipy se podívám do Haydocku.

Haydock 18. 1. 14:30, Knight in Dubai – vítěz @ 3,8:1 (tipsport), 1 bod

I na tomto závodišti je na programu řada pěkných dostihů a druhým z nich je Patrick Coyne Memorial Altcar Novices' Chase. Na čtyřech kilometrech by se měla utkat čtveřice nováčků, a jak naznačují kurzy, mělo by se jednat o vyrovnanou bitvu.

Favorité jsou tu zatím dva, Windsor Avenue a Sam Brown (3:1). Prvně jmenovaný po dvou lehkých start – cíl triumfech následně zklamal na delší trati, po dostihu ale nebyl v pořádku. Ten druhý má zatím v aktuální sezóně jediný start, který v Lingfieldu na třech mílích proměnil v lehké vítězství. Tehdy šel na start po víc jak dvou letech, takže tato forma vzbuzuje respekt. Je ale také otázkou, zda-li pouhá desetidenní pauza není moc krátká.

Dokonce po pouhém týdnu jde na start Joke Dancer (3,65:1), který zatím chodil kratší tratě a jehož kurz na ostrovech míří strmě nahoru.

Zbývá tedy Knight in Dubai. Svěřenci klanu Skeltonů se dařilo dobře už na proutěnkách a po přechodu na těžké skoky zatím nenašel přemožitele. V Bangoru na těžké dráze zvítězil o 12 délek před Ballymoyem (zajímavé, že stejným rozdílem porazil tohoto koníka i Windsor Avenue, jen v Carlisle). Následně si poradil se stejnou lehkostí se soupeři v Doncasteru.

Víc už se asi není co rozepisovat. Máme tu vyrovnanou čtveřici nováčků, z nich u některých jsou jisté otazníky. Knight in Dubai dokázal už zvítězit na těžké půdě, rovněž distance je pro něj optimální. Jeho vyšší kurz je asi daný tím, že v Haydocku jsou spíš upřednostňováni koně, kteří chodí start – cíl. Rovina na zdejší dráze je ale dlouhá dost a obzvlášť za podobných podmínek dokáže být hodně „testing“. Tady tedy musím volit „Rytíře“, jehož šance bych viděl přibližně na úrovni favoritů.

Haydock 18. 1. 16:15, Darasso – vítěz @ 3:1 (tipsport), 1 bod

Když pominu GN trial, Peter Marsh Chase, tak ze sportovního hlediska je hlavním dostihem v Haydocku The New One Hurdle. Na start dvoumílové předzkoušky Champion Hurdle se postaví též pouhá čtveřice a i tady jsou šance poměrně vyrovnané.

Favoritem je tu Hendersonův Pentland Hills (2,65:1), který platí za jednu z nadějí pro zmiňovaný vrchol v Cheltenhamu, při vstupu do sezóny na této dráze ale nic velkého nepředvedl. I když dostih měl rozjetý dobře, tak za poslední hirdou ho opustily síly a v International Hurdle dokončil až pátý. V průběhu se s žokejem dost přetahoval, takže tady ho bude muset lépe usadit. Ovšem zas kopcovitá dráha by mu měla sedět lépe, než rychlý Haydock.

Naopak ideální je to tu pro Cornerstone Lad (5,5:1), který tu naposledy uštědřil šokující porážku Buveur d´Airovi. Ale zas tehdy si ho nechali soupeři příliš utéct, což hrálo asi větší roli než to, že favorit se na poslední proutěnce zranil. Takže dnes si takový náskok v čele těžko užije.

Ballyandy (4,5:1) je takový poctivec, který málokdy zklame. Naposledy byl třetí v Kemptonu, což jistě není dráha pro něj, a předtím v Cheltenhamu dokázal dnešního favorita porazit. Ovšem i o něm platí, že tamní dráha je pro něj lepší, nejspíš by i ocenil pár furlongů navíc.

Já si tedy vybral irského hosta, jímž je svěřenec „Pepči“ O´Briena, Darasso. Ten byl koupen z Francie a minulou sezónu hledal svojí parketu. Nicméně, dokázal vyhrát dva Graded dostihy, jak na proutkách, tak na chase. Oba dva dostihy byly na dvě míle, takže i když ve Francii běhal spíš delší tratě, tak s tím by si měl poradit.

Jistým otazníkem je to, že do sezóny teprve vstupuje. U překážkových koní to ale zas takovou roli nehraje a jistě tak zkušený trenér nejede z Irska do Haydocku jen na výlet. Tady by se mělo jednat o poctivý dostih a Darasso by měl ocenit těžkou půdu, na kterou je z Francie zvyklý. Pokud je fit, měl by na mířit za vítězstvím, pro mě je tady favoritem. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 205 – vklady 314,5 – výběry 378,13 – roi 1,16