Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Do Cheltenhamu se vrátí „Léto“

Ferdinand Minařík: Do Cheltenhamu se vrátí „Léto“

Dnes je v Cheltenhamu na programu Trials Day, zajímavé dostihy jsou i v Doncasteru. Po delší době vypadá nabídka tipáče tak, jak by měla, v největších dostizích jsou vypsány i „uličky“. Výběr je opravdu bohatý, já jsem zůstal v Mekce překážkového sportu.

Cheltenham 25. 1. 15:25, Bristol de Mai – vítěz @ 3,2:1 (tipsport), 1 bod

                                         De Rasher Counter lépe než Top Ville Ben @ 1,96:1, 2 body

Protože v nabídce dnes chybí handicap (ale zas se dá vsadit na „live“), začínám s prvním vrcholem dne, Cotswold Chase. V třímílovém dostihu půjde na start šestice koní a zajímavostí je, že většina pole jsou spíše začínající steepleři.

Tím je samozřejmě i favorit Santini (2,85:1), který tu byl na Festivalu druhý v RSA Chase. On vždy platil za velkou naději, čímž se dá říci, že to potvrdil. V aktuální sezóně má na kontě jeden vítězný start v Sandownu, kde musel bojovat víc než se očekávalo. Tomu bych ale nepřikládal velkou váhu, tato dráha pro něj jistě není ideální. Každopádně, poté podstoupil „wind op“. Tady by měl být mezi nejlepšími, přesto ten kurz na něj mi přijde dost ovlivněný tím, co se od něj očekává.

Co se týká ostatních, tak na trhu je dost populární Slate House (6:1). Ten už dokázal v Cheltenhamu zvítězit mezi nováčky na kratší trati, dobře si vedl i následně v handicapu, kde jeho šance zhatil pád na předposlední překážce. On už udělal pár chyb v průběhu, takže na to si bude muset dávat pozor. Z těch nadějí mi tady ale přijde kurzově zajímavější, než favorit.

Za ním následuje dvojice, která přichází po vítězství v handicapech. Top Ville Ben (7,5:1) triumfoval lehce na své oblíbené dráze ve Wetherby, když nebyl tak aktivní jak u něj bývá obvyklé. Na místní dráze se ukázal v RSA Chase, kde měl pád v úvodní části dostihu. Dá se o něm říci, že vyhledává „placatější“ dráhy a očekávám, že místní kopec ho notně prověří. To De Rasher Counter (8,5:1) zvítězil v Ladbrokes Trophy, dříve známé jako „Hennessy“. I když tam využil nižší váhy, dá se očekávat, že by měl mít ještě dost prostoru k progresu. Jistě víc, než sok, proti kterému jdu v duelu, rovněž místní podmínky by mu měly hrát více do karet. Jako vítěze si nedokážu představit asi ani jednoho, vzájemný duel bych viděl tak „fifty – fifty“, možná bych se i víc přikláněl ke „Counterovi“.

Zbývá mi nejzkušenější v poli, Bristol de Mai. O něm platí, že jeho „království“ je Haydock, kde na úvod sezóny po boji prohrál s nadějným Lostintranslation. I tak to ale byla velmi slušná forma a pokud by tehdejší vítěz byl zde na startu, nejspíš by byl favoritem. Ovšem Bristol už dokázal, že dokáže zaběhnout i v Cheltenhamu. Jeho třetí místo z Gold Cupu pro mě bylo velkým překvapením.

Tuto formu bych ale stavěl určitě výše, než druhé místo z RSA, kterým se může honosit momentální favorit. Rovněž vstup do sezóny měl Bristol de Mai lepší. Když se koukneme na statistiky Cotswold Chase, tak valná většina vítězů byli starší a zkušení harcovníci. Pro svěřence trenéra Twiston-Daviese tu hraje víc věcí, přemýšlel jsem i o vyšším vkladu. Ale zas těch neprověřených koníků je tu dost, takže to nechám tak jako obvykle.

Cheltenham 25. 1. 16:00, Harry Senior – vítěz @ 5:1 (tipsport), 1 bod

Nováčci na proutěnkách se utkají na čtyřkilometrové trati v Ballymore Novices´ Hurdle. Vzhledem k tomu, že jsou na začátku kariéry, tak toho zas není tolik co psát.

Někteří z nich mají na kontě zatím jen „maiden“ vítězství, což je případ mého tipy, ale i favorita. King Roland (2,7:1) zvítězil v Exeteru jako 1,3:1 šance lehce o téměř 20 délek. V mlze toho moc vidět nebylo, takže zas bych řekl, že nynější kurz dělají i do něj vkládané naděje.

Z jeho konkurentů mě moc neoslovuje Time Flies By (7:1), který se naposledy dost trápil na kratší distanci v Sandownu. Na místní dráze už zvítězil Protektorat (5:1), zas ale ponese nejvyšší váhu. Zajímavá může tak být i dvojice House Island a Rocket Lad (oba 8,5:1). Problémem ale může být to, že oba jsou zvyklí chodit stylem start – cíl, takže se můžou na špici utavit.

Tempo by tedy mělo být zaručené, což by jistě měl ocenit i Harry Senior. Ten má na svém kontě vítězství z Chepstow při dni Velšské národní, pro které si došel táhlým koncem na těžké půdě. Mírné prodloužení by mu mělo hrát do karet, rovněž Cheltenham je profilově podobná dráha jako Chepstow.

Zajímavostí je, že Harry Senior se měl před dvěma týdny představit ve Warwicku v Gd. 2 dostihu, kde šel na start jako spolufavorit. Před tím se ale zbavil svého jezdce, takže byl škrtnut. Já bych jeho šance viděl tady podobné, takže přibližně na úrovni favorita.

Cheltenham 25. 1. 16:35, Summerville Boy – vítěz @ 8,5:1 (tipsport), 1 bod

Posledním velkým dostihem jsou tří mílové proutěnky, Cleeve Hurdle. Favoritem je tu samozřejmě Paisley Park (1,8:1), který hořkost porážku neokusil v sedmi posledních startech. Původně byl jeho kurz dokonce @ 1,5, což bylo opravdu hodně nízko, takže není divu, že to jde pomalu nahoru. Naposledy byl škrtaný v Ascotu, kvůli měkké dráze, ovšem i dnes dráha měla být dostatečně „testing“. Nejspíš dalším důvodem proč není na trhu moc oblíbený je to, že při svém vítězném tažení porážel spíš takové prověřené typy, zatímco dnes bude mít proti sobě i nastupující generaci.

Největší přízni se těší If the Cap Fits (3,75:1), který na úvod sezóny udolal v Ascotu Call Me Lorda. To bylo na kratší trati, ovšem na třech mílích dokázal vyhrát třeba vloni v Aintree. Já myslím, že distance by neměla být problém, záležet bude jak si poradí s místním kopcem. Kurz bych tedy viděl jako fair.

Když tedy pominu prověřené koně jako L´Ami Serge (13:1, od včera driftuje opravdu mocně) nebo William Henry (17:1), zbývá mi můj tip.

Summerville Boy patřil už jako nováček k nadějným koním, což potvrdil na Festivalu 2018, kde na měkké dráze zvítězil v Superme Novs´ Hurdle. V následující sezóně se mu nevedlo, když se ukázalo, že běhal s vlásečnicovou zlomeninou. Z toho se dostal, jarní starty ale byly asi zbytečné a podle toho dopadly.

Do aktuální sezóny začal na těžkých skocích, po pádu v Sandownu se ale vrátil na proutěnky. To bylo na Nový rok na zdejší dráze, kde jako 10:1 šance zvítězil jistě stylem start .- cíl. Bylo to sice na kratší trati, od užitečné Roksany ale odešel celkem snadno.

Otazníkem tedy je, jak si poradí s třemi mílemi. To je samozřejmě těžko předvídatelné, ovšem zas nevidím důvod, proč by to neměl zvládnout. Pro mě je tu Summerville Boy přibližně podobnou šancí, jako If the Cap Fits. Pokud zvládne distanci, měl by bojovat o vítězství. Pokud ne, může být mezi poraženými. Kurz na něj beru, na ostrovech je o bod vyšší, takže se dá počkat na „livko“. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 207 – vklady 316,5 – výběry 378,13 – roi 1,15