Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Do Chuchle s černými koňmi

Ferdinand Minařík: Do Chuchle s černými koňmi

Dnes je v Chuchli hlavním dostihem dvojkový Zářijový handicap. Tip jsem si našel tam i v zajímavě obeslaném rámcovém dostihu. Oba dva koníci mají jedno společné, takže jsem ani do titulky nemusel použít uvozovky.

VCH 16. 9. 15:30, Tiggy Blue 1-5 @ 2:1 (tipsport), 2 body

Čtvrtým dostihem v Chuchli je cena III. kategorie na 1400 metrů. Podle všeho by si to o vítězství měla rozdat dvojice Let Fire (2,8:1) a Kissi Boy (4:1). Lépe hodnocený je prvně jmenovvaný, ten druhý ale zas ponese nižší váhu. S kurzy bych ale celkem souhlasil.

Za nimi už je to otevřené. Alexandr (5,8:1) ukázal velmi dobrý výkon na jaře v Maškově memoriálu, pak už se mu ale příliš nedařilo. I když běhal lepší dostihy, tak tady mě moc neláká. Stejný kurz má Monte Christo, u něhož bych řekl, že ta distance už je tak na hraně. Nakonec naposledy byl třetí na kilometru.

Dále je v nabídce Lusinda (12:1), která by měla být škrtnuta. Echo Rules (13:1) vyhrál na jaře poměrně slabě obsazenou cenu, v dalším startu v Mostě byl předposlední a od té doby se na startu neukázal. Ve stejném kurzu jsou nabízeni i Hyacint a Tapajo. Oba dva běhají hlavně kratší sprinty a ten druhý se letos ukázal v dobrém světle jen jednou ze šesti startů.

Myslím, že porazit koně zmíněné v předchozím odstavci by v silách Tiggy Blue být mělo. On letos nezažívá nejšťastnější sezónu, když ještě netrefil ten správný dostih. Někdy moc obíhal, jindy šel zas moc zezadu, nakonec ale dotaci nezískal jen v jednom tuzemském startu.

I tentokrát je pro něj distance trochu krátká, takže na vítězství mu moc nevěřím. Ale zas na 1400 metrů byl Tiggy Blue na jaře čtvrtý, což byl dostih, kde se šlo v pomalém tempu a ze zadních pozic toho víc stihnout nemohl. Tehdy porazil Monte Christa, a i když tentokrát jsou váhy nastaveny tak, že by to mělo být naopak, já mám „Tiggyho“ přibližně na stejné úrovni. I tak by ale páté místo stihnout měl, fair mám tak o dvě – tři desetiny níž.

VCH 16. 9. 16:30, Iraklin – vítěz/1-5 @ 13/2,4:1 (tipsport), 1+2 body

Hlavním dostihem v Chuchli je Zářijový handicap II. kategorie na 1200 metrů a podle všeho by měla být vyrovnaná záležitost. Mírnými favority jsou podle nabídky Anitschka a Trinis (oba 4,65:1). Kdyby měl mezi těmito dvěma vybírat, volil bych klisnu. Té tato trať v Chuchli pasuje, což ukázala o Derby dni, kde byla v jedničkovém sprintu třetí. Za ní tehdy zůstala Benediction (5:1), které se víc daří na trochu delší trati, a navíc ponese zátěž 65,5 kg. Takže mezi nimi by to mělo zůstat stejně.

Trinis ukázal dvě dobré formy v podobných dostizích v Mostě, chuchelská cílová rovina už mu ale může být moc dlouhá. Něco podobného může platit i o Rabbit Bated (7,77:1). Jednociferný kurz má ještě Celine My Heart (6,5:1), která tu zvítězila v červnu a od té doby se na startu neukázala. Možná za tím budou zdravotní problémy, které jí doprovázejí už dlouho. Sheik Yerbouti (8,5:1) běhá hlavně delší tratě, i když i 1200 metrů vyhrál, tak to bylo na „bahně“ při EJC. Navíc i jeho poslední forma vyvolává trochu rozpaky. Bylo to sice na příliš dlouhých 1800 metrů, v dostihu ale neměl okamžik a žokej ho přestal vyjíždět už 200 metrů před cílem.

Z ostatních mě nikdo moc neoslovuje, takže mojí volbou zde je Iraklin. Tento kůň drží velmi vyrovnanou formu, v zimě běhal na pískových drahách v Německu, a bez pauzy přešel na travnatou sezónu. A celkem se mu to jde, v německých Drážďanech se dvakrát umístil, v Chuchli zvítězil v květnu v o trochu delším handicapu než je ten dnešní.

U něj je zajímavé to, že když už do Chuchle zavítá, vždy se mu daří. Při zmíněném květnovém triumfu za sebou v pohodě zanechal Trinise i Rabbit Bated. Pokud by je tedy porazil znovu, asi by se to nedalo označit jako překvapení. Pravda je, že tehdy druhý Sheik Yerbouti tu vychází tentokrát váhově lépe, zas je ale u něj otazníkem ta poslední forma.

Když to tedy shrnu, Iraklin mi tu vychází tak okolo třetího – čtvrtého místa. V sedle bude mít v poslední době ve velké pohodě jezdícího Jana Ráju, takže sázku „na tabuli“ v kurzu @ 2,4 musím brát. Rovněž těch @ 13 na vítěze mi přijde dost přehnané, víc jak 10 bych na něj určitě nevypsal. Hodně štěstí!