Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Do dámské klasiky s Pegasem

Ferdinand Minařík: Do dámské klasiky s Pegasem

Dnes se odběhne v Chuchli první klasika této sezóny, Jarní cena klisen. Tipsport má na celý den bohatou nabídku, já jsem si vybral i tip pro dvojkový vytrvalecký handicap.

VCH 6. 5., 16:05, Carmella lépe než Love Connection @ 2,29:1, 2 body

                              Priscilla 1-5 @ 4:1 (tipsport), 1 bod

Na startu Jarní ceny klisen by mělo být čtrnáct kobylek a vše nasvědčuje tomu, že tohle bude vyrovnaná záležitost. Šanci na vítězství si může dělat minimálně pět z nich, čemuž odpovídá i sázková nabídka. Mírnou favoritkou je vítězka Zimní královny, Love Connection (4,5:1). Ta byla v předzkoušce dnešní klasiky třetí, když se jí nepovedl průběh a útočila moc zezadu. I tak jí ale od tehdy vítězné Rapet (7,5:1) dělila pouhá délka a také tehdy nosila 1,5 kg víc než ostatní soupeřky.

S její favorizací lze tedy souhlasit, jednoduché to ale jistě mít nebude. Krom vítězky trialu jsou tu i další klisny, které doběhly v natěsnaném doběhu. Lareona (12:1) tehdy vypadala asi 200 metrů před cílem jako vítěz, nakonec byla ale pátá. Otázkou je tedy, jak prostojí delší distanci, i když trenér je přesvědčen že delší je pro ní lepší. Také může těžit z hodného  startovního čísla 1 a kurz na ní je možná vyšší než by měl být.

To se asi dá říci i o překvapivě druhé z trialu, Rabbit Bated (22:1), která tehdy dostih odvodila. Je ale otázkou, kolik bude mít na špici klidu dnes, já myslím, že tlak bude o dost větší.

Pak jsou zde tři klisny, které se u nás představí poprvé. Dvě z nich přijíždí z Německa, takže se jistě nedají podceňovat. Tou lepší by měla být Marinka (7,5:1), která se vloni představila i na tamní listed scéně. Její letošní formy moc neoslní, ovšem za třetí místo v Düsseldorfu obdržela francouzský rating 39, což už je známka, která by na naší elitu stačit mohla. Její poslední představení ze Strasbourgu, kde byla poslední, neberu moc vážně. Tehdy to žokej dost odfláknul. Větší kurz má z Drážďan přijíždějící La Mia (15:1), která tam na podzim vyhrála dostih pro nezvítězivší. Letos bude debutovat a podle všeho by na ty nejlepší stačit neměla.

Zatím asi nejpopulárnější na trhu je Lady Westminster (10:1, open @ 15) trenéra Luky. Ta sice bude také sezónu zahajovat a z jejích dvou francouzských startů se toho moc vyčíst nedá, ovšem tento trenér už v minulosti dokázal s podobnými koňmi v klasických dostizích zabodovat. Sázka na ní je tak trochu věštěním z křišťálové koule, ovšem ten původní kurz jistě hodnotu měl.

Situace je tedy hodně otevřená, já jsem si nakonec vybral dvě reprezentantky stáje Pegas. Carmella (7,5:1) byla v předzkoušce čtvrtá a jak už bylo napsáno, rozdíly mezi prvními pěti klisnami byly minimální. Tehdy to asi v půlce cílové roviny vypadalo, že skončí mezi poraženými, pak se ale vzchopila a začala soupeřky opět dohánět. Delší distance by jí tedy měla svědčit určitě lépe, žokej Foret se pak po dostihu vyjádřil, že s ní moc dlouho čekal. Ten se bohužel v týdnu zranil ve Francii a v sedle nebude, jako náhrada byl vybrán anglický žokej Mitchell. To je zkušený pilot a v Chuchli už to zná, což je určitě výhoda.

Já jsem si tedy tuto dvojici vybral v duelu proti favoritce Love Connection. V předzkoušce je od sebe dělil pouhý krk, a i když Carmella nosila nižší váhu, řekl bych, že ještě nebyla v optimální formě. Lepším srovnáním tak může být loňská Cena zimní královny. Tam nosily obě stejnou váhu a i tam byl mezi nimi rozdíl pouhého krku. Já dnes očekávám obě dvě někde vpředu a myslím, že i tentokrát to bude mezi nimi těsné. Kurz @ 2,29 tedy musím brát, fair bych to viděl tak @ 1,9 na Carmellu maximálně.

Do „dálky“ jsem si vytáhnul její stájovou kolegyni, protože i tam mi ten kurz přijde hodně přestřelený. Priscilla (30:1) vloni běhala s elitou dvouletých, a i když nezvítězila, tak vždy obstála se ctí. Ve Varech v srpnu zaostala za Love Connection o necelou délku a půl. Následně se ukázala při EJC dni, a v Gerschově memoriálu na šestém místě ztratila na Rapet dvě délky. Porážku jí ovšem vrátila v Zimní královně, kde byla čtvrtá. Poté, co dostih ve svižném tempu odvodila jí na trojici Love Connection, Carmella a Lareona chyběly dvě délky. Z toho všeho tedy vyplývá, že se dokázala slušně poměřit se všemi, které dnes mají kurzy několikanásobně nižší.

Na tom se asi podepsal její jediný letošní start v Bratislavě, kde byla devátá. Tam se jí ale průběh vůbec nepovedl. Krátce po startu měla kolizi, následovalo pár další strkanic čemuž pak odpovídal výsledek. Já bych ale z jednoho výpadku nedělal závěry, Priscilla sice asi není tak dobrá jako ty nejlepší tady, vloni s nimi ale zvládala běhat celkem v pohodě. Pokud by se k tomu dnes vrátila, alespoň páté místo by mohlo být v jejích silách a myslím, že by se to nedalo označit za nějaké obrovské překvapení. Její šance na zisk páté dotace bych viděl alespoň o bod nižší, než je kurz @ 4 (ten na vítězství tak poloviční). A teď ještě ke zkušeným vytrvalcům.

VCH 6. 5., 17:05, Urbi et Orbi 1-5 @ 2:1 (tipsport), 2 body

Ve vytrvaleckém handicapu II. kategorie na 2400 metrů by mělo být na startu deset koní. Ani tady není žádný výrazný favorit, nejnižší kurz vlastní Santa Padrona (3,85:1). Ta naposledy trochu zklamala v Mostě, kde byla až čtvrtá. Ona chodí ze zadních pozic, tehdy jí špice hodně utekla a finišem už toho víc nestihla. Delší cílová rovina v Chuchli by jí měla pasovat lépe, ovšem nebude mít v sedle stálého žokeje Petra Foreta. Kdo bude v sedle za něj se zatím neví, určitě je ale lepší, když koně jezdí někdo, kdo ho dobře zná. Druhou věcí je to, že ke svému finiši potřebuje pořádně rychlý dostih. Já tady ale v poli nevidím nikoho, kdo by to měl pořádně rozjet.

Každopádně dobré šance by měl mít Glavalino (7,77:1), který byl v Mostě třetí. Tehdy se představil po dlouhé zdravotní pauze, takže to bylo překvapení. Pokud dostih prostál ve zdraví, tak by se měl ještě zvednout. Talentovaným koněm je určitě Arlington (4,5:1). Do sezóny vstoupil devátým místem v německém Hoppegartenu, tam měl ale těžší soupeře.

Z koní, kteří mají jednociferné kurzy je tu ještě Princess Ryana (7,77:1) a stejně ohodnocený Fernando. Ten ponese mamutí váhu 65,5 kg a já mu moc nevěřím. Klisna je na vzestupu, ale na takhle těžké soupeře v kariéře ještě nenarazila.

Pak je zde ještě skupina koní, kteří preferovali spíš delší tratě, než míle a půl. To je třeba Tafilly (15:1) nebo Born to Run (12:1). I o nich by tedy mělo platit, že by potřebovali poctivý dostih.

Já si myslím, že tohle může být spíš taktická bitva, a proto jsem si vybral koníka, který běhal o trochu kratší distance. Urbi et Orbi vloni zahájil sezónu až v červenci, kde ovšem lehce zvítězil v Lysé nad Labem. Pak zamířil mezi elitu slovenských vytrvalců, což byl poměrně velký výkonností skok. V Ceně turfu na nejlepší nestačil, zase se ale nedá říci, že by udělal nějakou ostudu. To, že ve druhé kategorii má co dělat, dokázal v dalších dvou startech. V Chuchli byl na 1800 metrů nedaleko čtvrtý, v Mostě na dvou kilometrech třetí.

I když teda dnes půjde na trochu delší trati, než je zvyklý, já myslím, že by to pro něj neměl být neřešitelný problém. Co jsem viděl ty poslední starty, tak se určitě nedalo říct, že by  v konci byl nějak vyčerpaný. To, že se jedná o jeho první start v sezóně bych také neviděl jako nějakou překážku, když vloni zvítězil hned po pauze. Každopádně si myslím, že na páté místo by tady Urbi et Orbi stačit měl, pokud mu vše sedne, nedivil bych se ani jeho vítězství. Takže těch @ 15 za nějaký drobák taky prubnu. Hodně štěstí!