Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Do Epsomu s „Mlaďochem“

Ferdinand Minařík: Do Epsomu s „Mlaďochem“

Tento víkend je pro dostihové fanoušky doslova mega nabitý. Zítra se v Chuchli odběhne náš nejvýznamnější Derby trial, v Bratislavě je Turf Gala mítink. Prohrabat se těmi tunami startovních listin a kurzů zabere hodně času, já si pro dnešek nenechám ujít Epsom Derby.

Epsom 2. 6., 17:30, Young Rascal 1-3 @ 2,5:1 (tipsport), 2 body

Vrcholem anglické rovinové sezóny je samozřejmě Epsom Derby, konané na místní specifické kopcovité dráze. Na klasické distanci 2400 metrů by se mělo na start postavit 12 koní a velkým favoritem je O´Brienův Saxon Warrior (1,85:1).

Jeho trenér už slavil v tomto dostihu úspěch sedmkrát a tento jeho svěřenec už má na kontě triumf z první klasiky, 2000 Guineas. To je sice jen mílová zkouška, ovšem „Warrior“ má ve svém původu dost vytrvalosti, a i díky svému projevu to vypadá, že by si s delší distancí poradit měl. Pro mě ovšem tento kurz na hraní není, i když těch mínusů na jeho straně moc není. Kromě toho, že se na této trati představí poprvé, je to i startovní číslo 1, z kterého se v Epsomu moc často nevyhrává.

Bookies v Anglii se jeho výhry dost děsí, pokud by se mu to podařilo, uvádějí šestimístné ztráty. Každopádně favorit bude mít nejspíš podporu od stájových kolegů, protože O´Brien posílá na start další čtyři koně. Jeden z nich bude nejspíš obětován jako vodič a podle vývoje kurzů to vypadá, že by to mohl být The Pentagon (22:1, na ostrovech okolo @ 50).

Otázkou je, jak se stájová taktika podaří, když v čerstvé paměti je minulý ročník Epsom Derby, kde měli také vše nachystané pro favorita. Nakonec ovšem zvítězil jiný jejich kůň s kurzem @ 40. Letos by se to stát nemělo, jistou podporu z této stáje má na trhu Delano Roosevelt (15:1). Ten byl v irském Derby trialu po boji druhý, když útočil z konce pole. Ukázal sice pěkný finiš, také se ale v průběhu dostihu se svým žokejem dost přetahoval a dnes je trať ještě delší.

Mě se tedy nijak zvlášť nelíbí a myslím, že tehdejší vítěz Hazapour (10:1) by na něj měl stačit i dnes. Ten při svém vítězství ukázal hodně bojovnosti, je to ale takový menší koník, takže mám obavu, jak se popasuje se zdejším náročným profilem trati.

Do skupiny aspirantů na druhé až třetí místo patří kromě mého tipu i Roaring Lion (10:1). Ten po pátém místě v 2000 Guineas zvítězil v tradičním trialu v Yorku, Dantes Stakes. Bylo vidět, že vytrvalosti má dost, ovšem také trochu „visel“ (tedy tlačil se) doleva. To může být dnes problém, i když v Epsomu se běhá na levou ruku.

Mojí volbou je tedy třetí z koní, kteří by potencionálně mohli ohrozit favorita. Young Rascal má zatím na kontě pouhé tři životní starty a je vidět, že jde postupně nahoru. Po lehkém vítězství v „maiden“ kategorii v Newbury přidal další triumf v Chesteru. Tamní Chester Vase je taktéž tradiční Derby předzkouškou, i když i tato dráha je velmi specifická. Točí se skoro pořád a nemusí to sednout každému. „Mlaďoch“ se s tím ale vypořádal na výbornou, i když v krátké cílové rovině musel hodně zabrat, aby našel volné místo k útoku.

Co se týče ostatních, zajímavý by mohl být snad v Chesteru druhý Dee Ex Bee (22:1), který by mohl být do pátého místa, ovšem kurz na něj na toto umístění (@ 2) mi zas moc extra nepřipadá. Zástupce Godolphinu Masar (15:1) neztrácel v 2000 Guineas na nynějšího favorita moc délek a neměl dobrý průběh, ovšem u něj mám pochyby, co se týče vytrvalosti. Podle původu by jí měl mít, já jí tam ale nějak nevidím.

Když to tedy shrnu, máme tady velkého favorita, v takřka nehratelném kurzu. Na boj o stříbro – bronz jsou tu další tři koníci. Malý ale bojovný Hazapour, Roaring Lion, který se v rovině tlačí doleva, a snad Delano Roosevelt, kterému by míle a půl měla být moc dlouhá. Young Rascal by měl podle mě být druhý, může se stát nějaké překvapení, ovšem @ 2,5 do třetího místa je pořád dobrý kurz. U mě o půl bodu níž. Hodně štěstí!