Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Do Longchamp potřebujete „Talisman“

Ferdinand Minařík: Do Longchamp potřebujete „Talisman“

Z víkendové nabídky na naše dostihy jsem si tentokrát nic nevybral, Prix de l´Arc de Triomphe ale vynechat nemůžu.

Paris Longchamp 7. 10. 16:05, Talismanic – vítěz/1-4 @ 20/3,5:1 (tipsport), 1+1 bod

                                                  Patascoy 1-5 @ 3,5:1 (tipsport), 1 bod

Protože čas startu prvního dostihu v Chuchli se blíží, budu maximálně stručný. V letošním Arc by mělo být na startu 19 koní, takže to zkusím s dvěma koníky.

Favoritkou je loňská vítězka Enable (2,12:1), která se od té doby ukázala na startu jen jednou a to na písku v Kemptonu. Tehdy zvítězila přesvědčivě, jednalo se ale spíš o takovou rychlou práci, která o její aktuální formě mnoho nevypovídá. Také je zajímavé, že kurz na ní na ostrovech jde zlehka nahoru a někde se dá vsadit i @ 2,25.

Jejími hlavními soupeři by měli být Sea of Class (4,8:1) a Waldgeist (7,5:1), kteří mají ovšem dost špatná startovní čísla (15 resp. 13) a jejich žokejové budou muset něco vyčarovat.

Jako obvykle podceňovat se nedá irský mág Aidan O´Brien, jehož hlavními šancemi by měli být Kew Gardens (8,5:1) a Capri (15:1). Ovšem i ten první má nevýhodný startovní box 14 a ten druhý mě zas při svém posledním startu v Prix Foy příliš nepřesvědčil.

V tomto dostihu zvítězil lehce Waldgeist, ovšem Talismanic porazil jak Capriho, tak Cloth of Stars (20:1). I když čas dostihu byl rychlý, v průběhu se v nijak závratném tempu nešlo a jde spíš na vrub rychlé koncovky.

V dnešním velkém poli by to mělo být svižné hned od začátku, což by se „Talismanovi“ mělo líbit. Vloni zvítězil v BC Turf a druhý byl v Hong Kong Vase za výborným Highland Reel, což jsou formy, které by tady určitě měly stačit na boj o vítězství. Když k tomu připočtu, že Talismani jde ze skvělého čísla 8 a v sedle bude stálý žokej Mickael Barzalona, tak kurz na něj je podle mě přehnaný a tady je moc přehlížen a alespoň s lehkou each – way to za pokus stojí.

To je podle mě i případ Patascoy. Tento tříletek byl letos druhý v Prix du Jockey Cup (tedy francouzském Derby). To je sice dostih na 2100 metrů a nemá takovou kvalitu, jako jeho anglická edice, přesto zas tak špatní koně v něm neběželi. Patascoy měl navíc hodně špatný průběh, když musel obíhat třetí – čtvrtou stopou. V cílové rovině už vypadal jako poražený, přesto nakonec vybojoval stříbro.

Myslím, že prodloužení distance by mu mělo hrát do karet. Startovní číslo 2 a ostřílený lišák Olivier Peslier v sedle mě vedou k názoru, že alespoň „tabule“ by v silách této dvojice být měla. Hodně štěstí!