Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Do Mostu s českou „Black Caviar“

Ferdinand Minařík: Do Mostu s českou „Black Caviar“

Vrcholem dnešního dne na mosteckém Hipodromu je Cena jezdectví, já jsem si ale tipy našel v jiných dostizích.

Situace v hlavním dostihu dne je totiž poměrně nepřehledná. Favorité Sagar (4:1) a Father Frost (4,5:1) nejsou po startu žádní rychlíci. Obhájkyně Benidiction (5,5:1) půjde po týdenní pauze, ve stejném kurzu vypsaný Zock mě zatím nepřesvědčil. Stejné šance by měl mít podle bookmakera i Tropical Bond, který by nejspíš potřeboval pár set metrů navíc.

Z těch podceňovaných by mohl dobře zaběhnout Hello Hobby (12:1), který se dobře držel při svých německých startech a vloni tu byl třetí. V Drážďanech v dostihu o 50 tisíc euro nebyla zas tak daleko Strassburg (16:1), nicméně i od ní se dá čekat spíš defenzivní taktika.

Nechám tedy tento dostih být, i ve zbytku programu se dají najít zajímavé tipy.

Most 9. 6. 13:45, Gilienne – vítěz @ 4,85:1 (tipsport), 1 bod

Druhým dostihem dne je sprinterská cena III. kategorie, která ovšem přivedla na start poměrně zajímavou sestavu. Na první pohled do oka padnou rychlíci a specialisté na místní dráhu, kteří mají společné i to, že jejich jméno obsahuje slovo „Now“. Never Now (5:1) a Wobull Se Now (7,77:1) s oblibou chodí start – cíl, takže tady se budou muset na špici nějak poskládat.

Dá se tedy čekat hodně svižný průběh, z čehož by mohl těžit někdo, kdo bude čekat za nimi. Mírnou favoritkou je tedy Cool Baby (3,85:1), která tu na úvod sezóny ztratila na „Wobulla“ dvě délky, když měla stejnou váhu. Dnes bude mít o 6 kg méně, takže je jasné, že její šance jsou slušné, i když na subtilní klisnu ponese těch kil celkem dost.

Nejvyšší handicap v poli má Orssio (6:1), který byl spíš znám jako mílař, ovšem i sprint v Chuchli zaběhl dobře. Dá se čekat někde vepředu, ale na vítězství mu až tak nevěřím. Zadarmo by neměl běžet ani spolehlivý Trinis (7,77:1), ten má však zas nejvyšší váhu v poli.

Já si tedy vybral klisnu, která mě zaujala při svém posledním startu na zdejší dráze. Gilienne tehdy pole soupeřů doslova převálcovala, když žokej Verner v rovině jen kontroloval situaci a nemusel ani použít bičík. Na to, že to byl teprve její šestý životní start, to bylo opravdu „very impressive“.

Je pravda, že při své první návštěvě mostecké dráhy nestačila na Newer Now, a dnes je její váhová výhoda menší. Ale zas ten progres co předvedla následně těžko nějak matematicky podchytit. To, že šiml trenéra Brože dnes na špici nejspíš klid mít nebude, už bylo napsáno.

Navíc je možné, že Gilienne půjde ještě nahoru. Já tedy volím klisnu, jejíž dres trochu připomíná barvy, které nosila Black Caviar. A i když je to hnědka, je na klisnu také poměrně urostlá. Já myslím, že do budoucna od ní můžeme vidět ještě velké věci. Kurz na její vítězství tady bych viděl přibližně na úrovni momentální favoritky, tedy o bod níž.

Most 9. 6., 15:00, Glavalino 1-5 @ 2:1 (tipsport), 2 body

Před vrcholem dne se odběhne handicap II. kategorie na 2000 metrů, který je také slušně obsazen. Největší šance tu má duo trenérky Vocáskové, Falcon Baby (3:1) a Filip (4,85:1). Klisna tu naposledy zvítězila o kategorii níž jistě a může jít ještě nahoru. Druhý jmenovaný sice zklamal ve Frankerbergově memoriálu, to byl ale specificky odběhnutý dostih a tak špatný jistě není.

S kurzy na ně se dá souhlasit, což se dá říct i o několika dalších v poli. Dawn Ruler (6:1) běhal vloni dobře v Německu, při premiéře v Bratislavě mě ale nějak nezaujal. Stejný kurz má Galis, který vydělal peníze při každém letošním startu. To se dá čekat i tady, na vítězství mu ale moc nevěřím.

Zajímavým koněm na startu je jeho stájový kolega Naex (10:1), který zaběhl překvapivě dobře při svém posledním startu. Na to, že to byl teprve jeho třetí pokus, tak se držel velmi slušně s kvalitními soupeři. Jeho projev je ale ještě hodně zelený a myslím, že nějaký čas bude ještě potřebovat.

Z těch ostatních musím zmínit ještě dva. Vosolie (12:1) vypadá jako ideální typ na místní dráhu, letos po startu ale není tak rychlý jako dříve. Orson (12:1) má jistě dost třídy aby tady hrál roli, a naposledy se prezentoval lepším projevem než dřív. Trať by ale jistě potřeboval delší.

Je to tedy hodně vyrovnané, já si vybral koně, který v Mostě zaběhnout umí. Glavalino se tady ukázal zatím šestkrát a jen jednou (!) odešel bez peněz. To bylo vloni na podzim, když zaspal na startu. Jinak je to kůň, který chodí zepředu a v rovině umí svojí pozici udržet.

Hlavním důvodem, proč jsem si ho tady vybral, je nepoměr jeho kurzu a ten, který má favoritka. Oni se tu spolu utkali před dvěma týdny, když Glavalino na klisnu ztratil asi tři a půl délky. Oproti tomuto startu se ale jejich váhový poměr mění o 7 kg ve prospěch mého tipu. Teoreticky tedy vychází lépe. Ovšem když se koukneme na kurzy, tak tam je mezi těmito dvěma propastný rozdíl. Těch @ 15 na to, že Glavalino zvítězí je prostě hodně přehnané. Já ale volím jistější sázku na to, že opět bude „na tabuli“. Fér bych viděl tak @ 1,7. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 146 – vklady 234 – výběry 271,2 – roi 1,13