Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Do Pardubic na „Medici(nu)“

Ferdinand Minařík: Do Pardubic na „Medici(nu)“

Zítra jsou na programu Pardubice a III. kvalifikace na VP. Jak jí, tak druhému vrcholu, Ceně Peruána, se vyhnu, a budu hledat naděje překážkového sportu.

Ke III. kvaldě už něco sepsal kolega Ondra Blahník. Já mu budu držet palce, ale pro mě už tam hodnota není. Zrovna tak žádnou jsem nenašel v druhém hlavním dostihu, ani v dostihu pro klisny. Tam mě trochu zaujala Rain Magna (17:1), která v posledním čase startuje sporadicky. I po pauze ale zaběhnout umí a pokud by si vzpomněla na své dřívější formy, tak si myslím, že ve slabší konkurenci klisen by měla co říci. Kurzy do dálky ale moc zajímavé nejsou, což se dá říci i o zbytku dostihů. Já jsem tedy své body investoval jen do „vítězných“ kurzů.

Pardubice 10.8. 13:30, Medici – vítěz @ 2,2:1 (tipsport), 2 body

Pardubická sobota má řadu horkých favoritů v podobných kurzech, mě se z nich nejvíc líbí tento ryzák trenéra Brečky. Ten půjde na start v druhém dostihu dne, což jsou proutěné překážky III. kategorie na 3400 metrů.

Mezi deseti startujícími jsou kromě mého tipu hlavními uchazeči o vítězství Black Bard (4,85:1) a Sirius (6,5:1). Ti na rovinách zvládli zvítězit ve II. kategorii a dobře se uvedli i na proutěnkách. Při svém debutu dokončili na třetím a čtvrtém místě vzdáleni za výbornou Dylankou. Populárnější na trhu je prvně jmenovaný, což je dáno i tím, že i tentokrát bude jako čtyřletý méně zatížen. Nad jejich síly byl tehdy i nesnadno ovladatelný Fantastic Adventure, kterému se následně nedařilo o kategorii výš. Každopádně vstup na překážkovou scénu to nebyl špatný.

Nižší kurz vlastní v zatím hlavně v Itálii startující San Cristobal (3,85:1), který tam vloni dokázal na proutěnkách i zvítězit. V aktuální sezóně se ukázal v tamním specifickém steeplu, kde měl pád. To bylo v květnu a od té doby se na dráze neukázal.

Pro mě je tu tedy větším favoritem než naznačuje kurz, slovenský host Medici. Ten už měl výbornou kariéru na rovinách, když jako tříletý zvítězil v slovenském St. Leger. I další sezónu se mu dařilo, když dosáhl třeba na třetí místo ve Velké ceně Slovenska. Vloni se ale ukázal na startu jen dvakrát a do další sezóny vstoupil pod novým trenérem.

První dva starty v novém působišti ještě absolvoval na rovinách, pak už ale přešel na překážky. V prvním startu sice o hlavu podlehl, jeho přemožitelkou ale byla Cheminée, která před týdnem ve Varech lehce porazila výbornou Merellu.

Další dva starty Medici už proměnil ve vítězství, když v obou narazil na slušnou konkurenci. Obzvlášť naposledy v Bratislavě, kde porazil duo Templer a Sulman. Navíc proti němu byl velmi pomalý rozjezd dostihu, ale i z toho dokázal akcelerovat.

Medici už ukázal více než ostatní na rovinách a pokračuje v tom i na překážkách. Jeho momentální kurz sice nemusí vypadat jako nic extra, kdyby byl ale vyslancem nějaké renomovanější centrály (Vocáskové, Holčáci…), tak bychom na něj nejspíš měli sotva @ 2.

Pardubice 10. 8. 15:55, String – vítěz @ 8:1 (tipsport), 1 bod

Šestý dostih programu, steeplechase cross country IV. kat. na 4300 metrů je nejpočeněji obeslaný dostih dne, pozornost si ale zaslouží skupinka koní, kteří by v této kategorii neměli dlouho vydržet.

Mezi ty nadějné a talentované patří jistě mírný favorit Turoni (3,85:1), který tu byl v červnu v podobném dostihu třetí. Tehdy byl nad jeho síly Casper (5:1), ovšem vzhledem k tomu, že prvně jmenovaný ponese oproti tomuto startu o 7 kg méně, měl by být tentokrát v cíli dřív.

Koncem června se tu v handicapu potkala dvojice Mr Spex (8:1) a Mansur (10:1) a mezi nimi by to díky nynějším vahám mělo být stejné. Posledním do party favoritů je New Finch (4:1). Ten je jistě velkým příslibem, ovšem na startu se letos ukázal jen jednou a kvůli pádu se do cíle nedostal. Jeho aktuální forma je tedy otazníkem.

Mě se tu tedy nejvíc líbí šestiletý String. Při VP mítinku byl sice ve velmi dobře obeslané Ceně Jana Kašpara třetí za New Finchem, je to ale kůň, který jde stále nahoru. To ukázal i při svém jediném letošním startu, když na trati o kilometr kratší udolal tehdy 1,3:1 nabízeného Kifaayu. Ten možná už není tak dobrý jako dřív, pořád ale vlastní handicap 78,5 kg.

Navíc String jistě není kůň na dvě míle. To bylo vidět v průběhu, když byl svým jezdcem podporován v podstatě celý dostih a pro triumf přiletěl až na poslední chvíli. Kilometr navíc jistě ocení a to, že jde po víc jak dvouměsíční pauze bych neviděl jako problém. Dokázal zvítězit hned při prvním jarním startu přičemž o centrále Holčáků je známo, že své koně na první starty ještě nemívají úplně „top“. Já bych ho tedy jeho šance viděl přibližně takové, jako má skupinka favoritů s kurzy okolo @ 5.

Pardubice 10. 8. 17:05,  Golem – vítěz @ 7:1 (tipsport), 1 bod

Posledním dostihem a jediným handicapem dne je steeplechase cross country na 3350 metrů. I tam je skupina koní, kteří mají skoro stejné kurzy. Big Mago (3,85:1) je asi nejznámějším jménem a běhal hlavně dostihy po trávě. Že ani oranice mu nedělá problém ale ukázal v podobném handicapu v červnu, kdy jistě zvítězil.

Stejný kurz má Rideri Cross, která si tu bez problémů stylem start - cíl poradila se soupeřkami  v dostihu vyhrazeném klisnám. Tehdy za ní zůstala užitečná Silk, ostatní už byly „daleko“. Posledním do party favoritů je Lad In (4:1), který se letos vrátil na dráhu po dvouleté pauze. Naskočil hned mezi elitu našich rychlých krosařů a mezi nimi se nedržel špatně. Naposledy v Červnové cc Válečníka byl v kontaktu ještě u poslední hirdy a nakonec bral pátou dotaci.

Co se týče ostatních, tak tuto distanci umí zaběhnout devítiletý Torgon (8:1), přece jen ale už má svůj věk. Naopak pro dvojici Kornelius a Marcon (oba 11:1) by to mělo být příliš krátké.

Mojí volbou je tedy Golem, který na překážkovou scénu vstoupil způsobem, který nešlo přehlédnout. V červnu se představil po dvouleté pauze, poprvé nad těžkými překážkami a v pardubickém krosu. Pod nejvyšší váhou v poli dokázal zvítězit, navíc v konci, když se dostal do čela si ještě dovolil „kličkování“ před překážkami. Bylo tedy vidět, že se nevydal ze všech sil.

Teď tedy narazí na silnější konkurenci, také by ale měl těžit ze zkušeností, které získal při svém nedávném triumfu. Golem byl vypsán dokonce @ 10, kurz ale vydržel sotva pár minut. I to co je na něj momentálně má svojí hodnotu, já bych jeho reálné šance viděl tak o dva body níž. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 166 – vklady 261,5 – výběry 294,36 – roi 1,11